Problem z dyskiem cały czas święcąca się dioda informująca o pracy


(hajduk123) #1

Witam, od jakiegoś czasu cały czas świeci mi się dioda informująca o tym że dyski pracują. 

Czasem miga co sekundę, ale przeważnie świeci nieprzerwanie. 

Dysk E: wg programu Crystal Disk Info chyba kończy żywot prawda? Odłączyłem go, ale nic to nie zmieniło dioda dalej sygnalizowała pracę. W menedżerze zadań dysk jest 0%…

Poniżej screeny z programy Crystal Disk Info dla każdego dysku:

http://www.tinypic.pl/9y3gt8l739y3

 

http://www.tinypic.pl/3jpb6zhoqu6r

 

http://www.tinypic.pl/n01im4nhn27c

 

Czy widzicie tu jakieś problemy? Czy zignorować tą diodę?


(sensu) #2

Widocznie w tle coś pracuje. Wyłączaj po kolei programy i zobacz, który to powoduje. Może to być antywirus, jakiś defragmentator, czy inny program monitorujący temperatury lub transfer danych zapisujący logi, albo wirus.

Komputer nie zamula?

Na dysku E ważnych danych raczej nie trzymaj.


(Johny) #3

Na dysku E: wskazuje niestabilne prawdopodobnie bliskie awarii sektory,musi wziąć z puli zapasowych.Obserwuj ten dysk,czy z czasem nie przybywa więcej niestabilnych sektorów.Stąd komunikat “uwaga”.


(hajduk123) #4

Dzięki za odpowiedzi. @sensu te rzeczy zrobiłem zanim napisałem na forum, jest jeden proces który trochę mieli ale chyba nie na tyle żeby obciążać dyski: System i skompresowana pamięć. Czytałem już że ona tak ma, znalazłem gdzieś nawet co trzeba wyłączyć żeby przestał obciążać komputer.

Kurcze po przejściu na Win 10 non stop jakieś “kwiatki” wyskakują.

A takie pytanie: czy jest jakaś możliwość reanimacji tego dysku E?


(hirem) #5

To co możesz zrobić, to obserwować czy nowe niestabilne sektory będą się pojawiać.

A to co napisał Johny

Takie stwierdzenie było by na miejscu, jakby smart miał wykaz RAW przy parametrze C5 a nie przy 05. Bo to co pokazuje smart zostały już realokowane sektory i tego już nie cofniesz.  Według smart jak na razie, nie ma w użyciu niestabilnych sektorów, C5 wartość zerowa RAW. I należy obserwować np. czy przy 05 wartość RAW będzie się powiększać od aktualnego wykazu 2, a przy C5  będzie większa liczba RAW od aktualnie zerowego stanu. Więc czy dysk kończy żywot, będzie zależne od pojawiania się nowych niestabilnych sektorów tkzw. bad sektory. Jak na razie wykaz 2 przy 05, nie jest to dużo, ale jest ostrzeżeniem do obserwacji czy będzie postępowało czy się ustabilizuje. Jest program uruchamiany z bootowania MHDD i po skanie daje wykaz czy są sektory albo nie, z dłuższym odczytem na granicy do uznania jako bad sektory, bo sam smart tego ci nie wykaże. Reasumując, opierając się tylko na smarcie, obserwuj parametry 05 I C5 czy wartości RAW przy nich nie będą się zwiększać.