Problem z dyskiem HDD Toshiba 500 GB - 31 przemieszczonych sektorów?

W programie ASHAMPOO Win Optimizer 14 widnieje taki wpis Zgłoszono 31 przemieszczonych Sektorów . Po kontroli Ashampoo HDD3 nie stwerdzono uszkodzonych sektorów Dysku. Ogónie nie ma żadnych wpisów o uszkodzeniu HDD TOSHIBA .co to morze być. Pozdrawiam serdecznie !

Najnowszy HD Tune Pro i wklej tu cały screen smart dysku, opcja health.

Zrobiłem Scren i nie mogę wkleić do tej odpowiedzi -Pozdrawiam-!

Miałeś wkleić smart, bo tu nic nie widać.

I nie tym programem co trzeba, ma być ten http://www.hdtune.com/ :arrow_right: wersja trial na 15 dni.

Jak wykorzystałeś to spróbuj Aidy64 najnowszej (zakładka magazyn i smart) lub odinstaluj i sprawdź czy uzna ci kolejne 15 dni testowania.

Witam Kolege zainstalowałem ten 1 program i skanuję nie jestem szpecem wysyłam 1 scren i dzięki serdeczne za Pomoc !

jeszcze 1 Scren

Krótko mówiąc - zaczyna się psuć.

Kopia danych i gwarancja lub nowy.

Możesz również pracować na nim jak nie robi problemów, aż padnie - czyli wybór należy do Ciebie.

Z gwarancją, jeśli by jeszcze był okres na jej ewentualne z korzystanie. Może być problem z jej, uznaniem / przyjęciem. Są niezerowe wartości BF od wstrząsów i pochodny parametr DC, który informuje o przesunięciu talerzy od osi, który często wynika ze wstrząsu od uderzenia czy nawet upadku dysku.
Ogólnie monitorować parametry np. 05, C4, czy wartości z kolumny DATA nie będą się zwiększać od już teraz niezerowej wartości. Oraz parametry 01, C5, czy wartość aktualnie zerowa nie będzie też rosła. Jeśli nie ma odczuwalnych problemów, pokrywało by się z parametrem 01. CO nie znaczy że jest dobrze, ze względu na niezerowe inne parametry wspomniane. Program ASHMAPO informuje o nieuszkodzonych sektorach, ale takie stwierdzenie dotyczy sektorów w użyciu. Bo są uszkodzone sektory tylko wyłączone z użycia, informuje o tym parametr 05 i zostały zastąpione z puli zapasowej. A informacja o przemieszczonych sektorach może być związana z przesunięciem talerzy od osi jak informuje parametr DF.

Parametr 05 - do progu 50 zostało niewiele i po 50 bios może podawać już informacje o uszkodzonym dysku przy starcie i procedurze POST.

Parametr BF nie jest tylko wyznacznikiem upadku, bo nowe dyski, albo są tak źle wykonane (wibracje), albo mają tak czułe czujniki? że parametr BF potrafi na godzinę pracy podskoczyć o ileś jednostek?

I program podał wyraźnie ilość relokowanych (uszkodzonych) sektorów - parametr 05.
A 3 dalsze (parametr C4) czekają - czyli dysk powoli się sypie.

I mała uwaga - jeśli parametr 05 robi się niezerowy, tzn, że już jest brak wolnych sektorów zapasowych (oprogramowanie dysku wykonuje operacje zastąpienia automatycznie), czyli firmware dysku informuje, że są już poważne uszkodzenia na dysku.

[quote=“JNJN, post:14, topic:532406”]Parametr 05 - do progu 50 zostało niewiele i po 50 bios może podawać już informacje o uszkodzonym dysku przy starcie i procedurze POST.[/quote]Niewiele do progu 50 z czego, z 31?. Jeśli do liczby 50 to nie jest liczba sektorów. Wartość 50 jest jednostką ale nie określającą graniczną liczbę sektorów do uznania stanu dysku jako zły/ złom.

[quote=“JNJN, post:14, topic:532406”]Parametr BF nie jest tylko wyznacznikiem upadku, bo nowe dyski, albo są tak źle wykonane (wibracje), albo mają tak czułe czujniki? że parametr BF potrafi na godzinę pracy podskoczyć o ileś jednostek?[/quote]Oczywiście BF ogólnie jest informatorem, od przeciążeń wstrząsów, i sam dysk może mieć problem bez zewnętrznych czynników, jak fizyczne poruszenie dysku podczas pracy np.i tak BF może rosnąć, czy też od zbyt czułych czujników . Jednak jak smart ma w wykazie parametr DC który wprost jest często wyznacznikiem od wstrząsów wywołanych zewnętrznie .Wiec zwiększa podejrzenie, że dysk był co najmniej poruszony w czasie pracy

[quote=“JNJN, post:14, topic:532406”] -,Zgłoszono 31 przemieszczonych Sektorów"-
I program podał wyraźnie ilość relokowanych (uszkodzonych) sektorów - parametr 05.
A 3 dalsze (parametr C4) czekają - czyli dysk powoli się sypie.[/quote]Program informując o liczbie 31 przesuniętych sektorów, dotyczy raczej ostatniej realokacji w jednym czasie albo w bardzo krótkim. A parametr 05, podaje łączną liczbę a nie która była ostania dołączona. Akurat w tym przypadku, jak wcześniej wartość 05 była zerowa to dlatego się pokrywa. Jeśli chodzi o C4 w liczbie 3, to nie muszą oznaczać tylko że są oczekujące sektory. Bo C4 informuje o udanych i nieudanych realokacjach .Z tym że jak C5 jest zerowe, które informuje o niestabilnych sektorach w użyciu a wykazuje zero i by się potwierdził ten stan skanem np. MHDD. To zapis w C4 w liczbie 3 z jakiś względów się dokonał, może np. że miał większe trudności. Chyba że skan MHDD wykaże bady czy sektory opóźnione na granicy uznania jako bady.

[quote=“JNJN, post:14, topic:532406”]I mała uwaga - jeśli parametr 05 robi się niezerowy, tzn, że już jest brak wolnych sektorów zapasowych (oprogramowanie dysku wykonuje operacje zastąpienia automatycznie), czyli firmware dysku informuje, że są już poważne uszkodzenia na dysku[/quote]Nie tak szybko. Aby mówić że jest brak wolnych zapasowych sektorów. To liczba określająca ten stan, nie jest w tym przypadku liczbą 31 która informuje o liczbie 31 sektorów ani 50 które nie jest wartością graniczną liczby sektorów. I niezerowa wartość 05, jeszcze nie oznacza że nie ma już zapasowych sektorów, tylko dopiero od jakiejś wartości.

Kolego @hirem gdzieś Ci dzwonią, tylko nie wiesz w którym kościele.

Progowa wartość parametru 05 równa jest 50, czyli zostaje 19 jednostek i tu nie wiadomo, co producent ma na myśli, czy uznaje, że do 50 dysk jest OK, czy dopiero po 50 bios lub system zgłasza uszkodzenie dysku? - dla mnie tu każda wartość różna od zera, świadczy o problemach dysku - co nie znaczy, że dysk jest złomem.

Próg - Threshold
Jest to najniższy limit wartości różnych atrybutów. SMART porównuje wartości atrybutów z progami do identyfikacji awarii. Liczba określająca próg jest określana przez producenta urządzenia. Próg jest ustawiony fabrycznie przez producenta urządzenia i nie zmienia się.

Może i masz rację, ale raczej w/g mnie firmware najpierw zużyje w niewidoczny dla użytkownika zapas lub zapełni uszkodzonymi sektorami część serwisową dysku, a dopiero później leci parametr 05.

Reasumując dla mnie parametr 05, C4 i C5 jak już są wartości różne od zera, to dysk ma problem. Jeśli te wartości są stałe lub C4 i C5 się wyzeruje można go ewentualnie używać na własną odpowiedzialność.

No i najważniejsze smart dysku, to tylko informacja (lubi pokazywać bzdety) - trzeba patrzeć na całościową pracę komputera i decydować.

Edit:

Bardzo enigmatyczne podparcie mojej teorii o puli zapasowej:

Niektórzy producenci dysków dodają dodatkowe sektory, które nie są normalnie używane, natomiast gdy dysk wykryje uszkodzony sektor to adres uszkodzonej jednostki jest przypisywany innemu (zapasowemu) sektorowi – dzieje się to bez udziału i wiedzy użytkownika – kiedy system zacznie wykrywać błędne sektory na dysku oznacza to, że wyczerpał się zapas dodatkowych jednostek.

[quote=“JNJN, post:16, topic:532406”]Progowa wartość parametru 05 równa jest 50, czyli zostaje 19 jednostek i[/quote] Nie wmawiaj mi o dzwonieniu w kościele. 19 bierzesz zapewne z liczby 31 do 50. I powtarzam ostatni raz, 50 to nie jest wartość jako bezpośrednia liczba sektorów. I 19 do 50 z 31 możesz sobie mówić że brakuje sektorów ale nie jednostek. To nie jest tak, że odejmujesz sobie liczbę sektorów 31 od 50 które nie jest wartością bezpośrednią jako 50 sektorów i wynik 19 uznawać jako jednostki. Czyli odejmujesz wartości, które mają inną wagę w przeliczaniu na jednostki .Jeśli tego nie rozumiesz, to nie wmawiaj mi że nie wiem o co chodzi.

[quote=“JNJN, post:16, topic:532406”]kiedy system zacznie wykrywać błędne sektory na dysku oznacza to, że wyczerpał się zapas dodatkowych jednostek.[/quote] Bzdura, wykrywanie uszkodzonych sektorów nie musi oznaczać od razu że zapasowe sektory się wyczerpały, tylko że są uszkodzone sektory w użyciu. Dopiero problemy z realokacją zainicjowane przez użytkownika jako operacja remap. Czyli za pomocą np. MHDD lub innych do tego celu. Można postawić tezę, że prawdopodobnie sektory zapasowe się wyczerpały. Równie dobrze problem z realokacją może być pomimo istnienia zapasowych sektorów. Nie wiem skąd wziąłeś zacytowany cytat. Ale jak dalej wierzysz w ten materiał, to znaczy że razem z autorem zacytowanego materiału nie rozumiesz co do czego.

Kolego @hirem OK, ale podeprzyj swoje teorie, czymś? a nie pisz, bo piszesz.

Edit:
np:

Cytat jest z tej strony.

Masz wytłumaczone, prościej się nie da.
A Linkowanie o uszkodzonym sektorze i nic więcej, to jest właśnie pisanie żeby pisać. Dalsza dyskusja nie ma sensu.

OK, szkoda klawiatury, teoria NIGDY nie zastąpi praktyki.

A może by tak poczytać?
https://www.hdsentinel.com/smart/index.php
I dojść do wniosku iż HD Tune to niekoniecznie prawdy objawiawione, a takie programy jak Hard Disk Sentinel, czy gsmartcontrol mogą opisać stan dysku dokładniej

1 polubienie