Problem z dyskiem HDD w Dell Latitude 5480

Mam dysk Seagate ST500LM021-1KJ152.
Dysk ma problem z długotrwałym kopiowaniem plików (jest niestabilny odczyt).
Dysk jest w obudowie zewnętrznej z USB 3.1
Czy ktoś spotkał się z tym problemem?
Czy ten model dysku tak ma?

Pozdrawiam i dzięki za wypowiedzi.

Czy ten dysk “tak ma”, to sprawdź przez pobranie (można w wersji portable) i uruchomienie testera CrystalDiskMark: https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskMark,Program,Windows,27554.html
Po uruchomieniu, uważnie wybierz z górnego menu ten dysk i kliknij po lewej przycisk Seq Q32T1. Poczekaj do końca testu i podaj tu wyniki Odczytu i Zapisu.

Sprawdziłem na Crystal Disk Mark
5 MB/s odczyt
zapis 130 MB/s

No nie! Odczyt 5(?) MB/sek to wskazuje na awarię tego dysku. Zapis jest za to super! :grin:

Testy Dell PSA ok, Seagate (Seatools) też ok.

To sprawdź jeszcze CrystalDiskInfo: https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html
W mojej praktyce miarodajny jest CrystalDiskMark. Zresztą sam piszesz, że dysk ma niestabilny odczyt.

Sprawdzałem, nie wiem ile razy :slight_smile:
Za każdym razem albo 2 MB/s Lub 5.

Co z CrystalDisk Info?

Z Crystal disk info też ok

Tak, czy inaczej, dla mnie ten dysk jest uszkodzony. Zresztą sam piszesz, że odczyt jest “niestabilny” (to chyba mało powiedziane), więc…?
CrystalDiskMark jest na pewno godny zaufania.

Dzięki za odpowiedź.
Poczekam na odpowiedź innych.

Pozdrawiam

Kontroler SATA na płycie głownej jest ok. Działa na ssd.

Jeśli z innym dyskiem, podłączonym w tym samym miejscu, wszystko jest OK, to ewidentnie ten konkretny dysk HDD jest uszkodzony we współpracy z tą konkretną kieszenią. Trudno powiedzieć gdzie dokładnie, może jakiś styk?

Wyjmij dysk z obudowy i podłącz do PC i wtedy sprawdź.

Na innym komputerze jest ok 133 MB/s odczyt
zapis 120 MB/s

No to teraz sprawdź przewód USB i samą kieszeń.

Przewód ok i kieszeń ok. Sprawdzana na innym dysku.

No to co, zostaje port USB w laptopie - z tego co napisałeś.

Port USB też ok.

Napisałem do Seagate Support i stwierdzili uszkodzenie dysku. Sprawa została przekazana do Della.
Dzięki za wypowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam