Problem z dyskiem, komputer mi go nie widzi

(hair of the dog) #1

Witam

Kupilem ostatnio nowa pamiec 1gb Kingstone i dysk 250 GB Samsunga. Wszystko z pamiecia ok, po wlozeniu kosci odrazu zaczela dzialac. Gorzej z dyskiem. Mam jeden dysk 120 i teraz ten nowy 250. 120 jest ustawiony jako master a 250 jako slave. W biosie komputer widzi oba dyski, tylko w systemie juz go nie widac. Sa 3 stare partycje dysku 120, ale 250 sie nie pojawil. Wiecie moze, co jest nie tak ?

(Michal Kolatek) #2

Partycje porobione?

Panel sterowania > narzędzia administracyjne > zarządzanie komputerem > zarządzanie dyskami

Dla Win XP

SP2 wgrany? Inaczej nie zobaczy całej pojemności.

(hair of the dog) #3

Mam service packa2, ale widzi mi tylko 31,49 gb :expressionless:

(Michal Kolatek) #4

W zarządzenie dyskami?

spróbuj tym programem

dla bezpieczeństwa lepiej odłącz obecny dysk

jaka masz płytę gł?

(hair of the dog) #5

Yyy jak mam odlaczyc ten 120gb jak na nim jest windows?:smiley:

Plyta glowna MSI MS-6701 Mediona.

A jeszcze jedno. Teraz w Aidzie sprawdzam sobie dyski i widzi mi tylko partycje z tego 120gb, nie widzi w ogole tego nowego dysku.

(Michal Kolatek) #6

Ten program startuje z botowalnej płyty nie trzeba OS.

raz u siebie załatwiłem jedną partycje z danymi przy zabawach GP.

Najlepsza to ona nie jest, może będzie potrzebna aktualizacja biosu.

(JNJN) #7

Sprawdź ustawienie zworki/ek na dysku - prawdopodobnie ustawiłeś na limit 32 GB - opis ustawienia zworek na dysku.

(system) #8

aby aida widziała partycje musisz je utworzyć na nowym dysku

http://www.xp.net.pl/art/klonowanie_windows.html

skorzystaj tylko z pierwszego how-to, jak utworzyć partycję. nowe partycje formatuj w systemie plików NTFS.

(hair of the dog) #9

No dobra juz wszystko ok. Dzieki wszystkim :wink:

Jeszcze jedno pytanie. Dysk ma 250GB a mam teraz 2 partycje, jedna 31gb, a druga 201gb, wiec wychodzi na to, ze 18gb mi zginelo jakos. Wiem, ze dyski nigdy nie maja tyle, ile jest napisane ale 18gb to troche duzo.

(system) #10

dla producentów dysków twardych 1MB = 1000 KB. stąd ta strata - co oczywiście nie jest prawdą bo w rzeczywistości 1MB = 1024 KB. czyli na każdym megabajcie producent oszukuje o 24KB... :slight_smile: