Problem z dyskiem który nie jest wykrywany

Witam mam pytanie związane z dyskiem twardym. Podczas czyszczenia komputera odłączyłem go od płyty głównej i po ponownym podłączeniu i włączeniu komputera wyskakuje mi błąd DISK BOOT FAILURE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Da się jakoś rozwiązać ten problem?

Spróbuj wykonać polecenie, które jest w komunikacie, czyli wprowadź dysk z systemem do napędu i kliknij Enter.

Jeśli ewentualnie miałeś więcej niż jeden dysk w obudowie, to podłącz je tak jak było.

Dobra włożyłem system do napędu ale zaczyna się botowanie i wczytuje system a potem wyświetla się komunikat że nie ma dysku i tak wkółko.

Pobierz jakieś live cd i sprawdź czy na tym dysku są dane, bo cos wydaje mi się, że jakimś dziwnym trafem je właśnie straciłeś. Obym się mylił, dysk jest wykrywany przez bios?

jak to sprawdzic czy jest wykrywany? a jak bym stracil dane z dysku to co wtedy .?

wpiszbyleco95 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Najpierw sprawdź czy w BIOSie go pokazuje. Jeśli będzie pokazany, a dalej będzie wyskakiwał podany przez Ciebie komunikat to wiedz, że coś się dzieje :stuck_out_tongue: Tzn, że z dyskiem coś jest nie tak. A jak nie będzie go pokazywać w BIOSie to przepnij dysk w inne złącze SATA/ATA i w inne zasilanie SATA/Molex. Pamietaj, aby wszystko było dobrze dociśnięte :slight_smile:

pokazuje go w BIOSie

To nie będziesz ich miał. Ewentualnie możesz spróbować jakiegoś programu do odzyskiwania danych.

dobra ale co mam zrobić zeby uruchomić komputer!!?

Najlepiej zainstalować windowsa/linuxa. Chyba, że uruchomisz jakiś live program do odzyskiwania danych i podłączysz przy okazji np przez usb jakiś dodatkowy nośnik i odzyskasz to co się da. Sprawdź najpierw, czy na tym dysku na pewno nie ma danych. Bo to pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musisz wiedzieć.

dobra kij z tymi danymi ale co mam zrobić żeby dysk działał poprawnie

Jeśli mam Ci pomóc, to n ie pisz takim tonem.

Podłącz dysk, sprawdź, czy jest wykrywany przez BIOS. Jeśli tak, to zainstaluj WINDOWSA. Podczas instalacji możesz być poproszony o sterowniki jeśli jest to dysk sATA (nagraj na pendrive’a).

Przepnij dysk do innego złącza SATA/ATA. Przywróć ustawienia standardowe BIOSu. Może pomoże, trzeba kombinować :slight_smile:

przywróciłem i dalej nic, i prawdopodobnie go nie wykrywa i powiedzcie mi dla pewności czy dobrze sprawdzam gdzie bios powinien pokazywać czy dysk jest wykryty

Jak włączysz komputer to wyświetla Ci się czarny ekran - tam powinno być pokazane.

Przecież pare postów wcześniej napisałeś, że

. Aby to sprawdzić, to albo zrób jak napisał JARObb albo wejdż do biosu do zakładki boot i sprawdź czy tam jest. Jeżeli rozwiniesz 1st boot device lub 2nd boot device powinieneś go ujrzeć.

Jeżeli dysk jest wykrywany to wsadź płytkę windowsa, zmień kolejność bootowania i instalujesz windowsa.

Jeżeli nie wykrywa dysku to dociśnij kable, masz dysk ATA czy SATA, bo to dość ważne.

niestety ale nie wykrywa

Jaki masz dysk? ATA czy SATA, jak masz taki szeroki kabel http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29 to masz ATA, jeżeli nie masz takiego to masz zapewne SATA. To ważne.

mam SATA