Problem z dyskiem który nie jest wykrywany

(Tomek Patalong) #1

Witam mam pytanie związane z dyskiem twardym. Podczas czyszczenia komputera odłączyłem go od płyty głównej i po ponownym podłączeniu i włączeniu komputera wyskakuje mi błąd DISK BOOT FAILURE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Da się jakoś rozwiązać ten problem?

(system) #2

Spróbuj wykonać polecenie, które jest w komunikacie, czyli wprowadź dysk z systemem do napędu i kliknij Enter.

Jeśli ewentualnie miałeś więcej niż jeden dysk w obudowie, to podłącz je tak jak było.

(Tomek Patalong) #3

Dobra włożyłem system do napędu ale zaczyna się botowanie i wczytuje system a potem wyświetla się komunikat że nie ma dysku i tak wkółko.

(Lufcik) #4

Pobierz jakieś live cd i sprawdź czy na tym dysku są dane, bo cos wydaje mi się, że jakimś dziwnym trafem je właśnie straciłeś. Obym się mylił, dysk jest wykrywany przez bios?

(Tomek Patalong) #5

jak to sprawdzic czy jest wykrywany? a jak bym stracil dane z dysku to co wtedy .?

(Agatonster) #6

wpiszbyleco95 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(tridex) #7

Najpierw sprawdź czy w BIOSie go pokazuje. Jeśli będzie pokazany, a dalej będzie wyskakiwał podany przez Ciebie komunikat to wiedz, że coś się dzieje :stuck_out_tongue: Tzn, że z dyskiem coś jest nie tak. A jak nie będzie go pokazywać w BIOSie to przepnij dysk w inne złącze SATA/ATA i w inne zasilanie SATA/Molex. Pamietaj, aby wszystko było dobrze dociśnięte :slight_smile:

(Tomek Patalong) #8

pokazuje go w BIOSie

(Jaromir Zurawski) #9

To nie będziesz ich miał. Ewentualnie możesz spróbować jakiegoś programu do odzyskiwania danych.

(Tomek Patalong) #10

dobra ale co mam zrobić zeby uruchomić komputer!!?

(Lufcik) #11

Najlepiej zainstalować windowsa/linuxa. Chyba, że uruchomisz jakiś live program do odzyskiwania danych i podłączysz przy okazji np przez usb jakiś dodatkowy nośnik i odzyskasz to co się da. Sprawdź najpierw, czy na tym dysku na pewno nie ma danych. Bo to pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musisz wiedzieć.

(Tomek Patalong) #12

dobra kij z tymi danymi ale co mam zrobić żeby dysk działał poprawnie

(Jaromir Zurawski) #13

Jeśli mam Ci pomóc, to n ie pisz takim tonem.

Podłącz dysk, sprawdź, czy jest wykrywany przez BIOS. Jeśli tak, to zainstaluj WINDOWSA. Podczas instalacji możesz być poproszony o sterowniki jeśli jest to dysk sATA (nagraj na pendrive'a).

(tridex) #14

Przepnij dysk do innego złącza SATA/ATA. Przywróć ustawienia standardowe BIOSu. Może pomoże, trzeba kombinować :slight_smile:

(Tomek Patalong) #15

przywróciłem i dalej nic, i prawdopodobnie go nie wykrywa i powiedzcie mi dla pewności czy dobrze sprawdzam gdzie bios powinien pokazywać czy dysk jest wykryty

(Jaromir Zurawski) #16

Jak włączysz komputer to wyświetla Ci się czarny ekran - tam powinno być pokazane.

(Lufcik) #17

Przecież pare postów wcześniej napisałeś, że

. Aby to sprawdzić, to albo zrób jak napisał JARObb albo wejdż do biosu do zakładki boot i sprawdź czy tam jest. Jeżeli rozwiniesz 1st boot device lub 2nd boot device powinieneś go ujrzeć.

Jeżeli dysk jest wykrywany to wsadź płytkę windowsa, zmień kolejność bootowania i instalujesz windowsa.

Jeżeli nie wykrywa dysku to dociśnij kable, masz dysk ATA czy SATA, bo to dość ważne.

(Tomek Patalong) #18

niestety ale nie wykrywa

(Lufcik) #19

Jaki masz dysk? ATA czy SATA, jak masz taki szeroki kabel http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_%28technologia%29 to masz ATA, jeżeli nie masz takiego to masz zapewne SATA. To ważne.

(Rob Pat93) #20

mam SATA