Problem z dyskiem (partycją) przy instalacji Windowsa

Kupiłem nowy dysk, sformatowany i gotowy do użytku. I kiedy chcę zainstalować Windowsa 98 SE z poziomu dyskietki, to podczas instalacji wyskakuje taki komunikat “Nie można utworzyć katalogu tymczasowego. Jeśli na dysku twardym jest zainstalowany system HPFS lub NTFS, to w celu zainstalowania systemu Windows musisz utworzyć partycję rozruchową MS-DOS”. A co tu w ogóle chodzi. Próbowałem go sformatować to też jest błąd “Formatowanie nie jest możliwe na dysku C: Formatowanie zostało przerwane”. Fdisk też nie działa. Skończyły mi się pomysły, pomocy, powiedźcie jak to można zrobić tak żeby działało.

a jakim systemem plików sformatowałeś? FAT czy NTFS

Ja go nie formatowałem. Jest nowy, fabrycznie sformatowany. Ale wydaje mi się że system plików ma NTFS, ponieważ przy FAT nie było by problemów z instalacją. Jak już wcześniej zaznaczyłem próbowałem go sformatować ale nic z tego.

Wiele już dysków kupowałem nowych, ale żaden nie był sformatowany z założoną partycją. Może teraz robią inaczej? Choć wątpię.

Jaka wielkość tego dysku? Jeśli chcesz używać fdisk z 98, najpierw zdejmij wszelkie partycje (zwłaszcza te spoza DOS, jeśli rzeczywiście NTFS lub linuksowa). Utwórz partycje, jak ci pasuje, ustaw jedną aktywną (z której ma startować system), sformatuj partycje, wgraj 98. Tak to chyba wygląda.

No więc nie ma się co dziwić nie ma możliwości zainstalowania Win 98 na partycji NTFS…

Zdjemij partycję i przekonwertuj na FAT32.

Fdisk nie podniesie się kiedy partycja podstawowa i partycje logiczne na partycji rozszerzonej są w NTFS.

Jedyna metoda to start z instalki XPka i ponowne założenie partycji, lub użycie jakiegoś programu trzeciego np. darmowy GParted dostępny na Vortalu.

A co to znaczy zdejmij partycje i przekonwertuj na FAT32. Jak to mam zrobić skoro mam nie działającego kompa. Proszę napisz mi jak możesz krok po korku co trzeba zrobić.

zrobiłem tak poszedłem do kuzynki, podpiąłem go do jej kompa sformatowałem do FAT32 i dodatkowo podzieliłem go na 2 partycje, no i u niej wykryło go bez żadnych problemów, pojemność też się zgadzała, chodził też bez zarzutów ale kiedy podpiąłem go z powrotem pod swojego to dalej to samo więc już nie wiem co może być z nim nie tak

A sprawdź, czy Bios go widzi.