Problem z dyskiem Samsung HD322HJ Spinpoint F1/Pada dysk?

Witam

Mam pewien problem z dyskiem Samsung HD322HJ Spinpoint F1 mianowicie kilka razy system vista poinformował mnie że dysk jest w stanie krytycznym i zalecana jest kopia ważnych informacji, ja to mówiąc prosto olałem bo mimo wszystko komputer działa tylko są problemy z właczeniem kompa bo zawsze wyskakuje że komp został niepoprawnie wyłączony mimo że został wyłączony poprawnie i tak jest zawsze. Gdy ostatnio pojawił mi się znowu ten błąd postanowiłem sprawdzić dysk. Odpaliłem program Hd tune i jednak system miał racje

HD Tune wykazuję problem–>> Raw Read Error Rate

Current–99

Worst–10

Threshold–51

Raw Read Error Rate - Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku (talerza). Wartości w przedziale Data wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odcztu/zapisu. Jest to parametr określający błąd krytyczny dysku twardego. Często wywołany jest uszkodzeniem mechanizmu napedowego dysku/głowic (łożysko etc.) lub podzespołów elektronicznych.

Reszta jest ok, z tego co wyczytałem jest to chyba poważny błąd. Co mam dalej zrobić proste jest że oddać dysk na gwarancję, ale czy muszę usunąć wszystkie pliki z dysku (system itp.) czy może to pozostać i oddać go tak na gwarancję /??

To z jaką zawartością oddasz dysk to już Twoja sprawa… Jak masz np. swoje fotki na golasa albo pirackie programy to lepiej je usuń ;]

Serwisant, który zobaczy, że masz coś niezgodnego z prawem teoretycznie ma obowiązek zgłosić sprawę na policję. A po co komu takie problemy? To co jest legalne i może zobaczyć każdy może zostać, choć musisz się liczyć, że dane które tam masz mogą nie wrócić. Prawdopodobnie wymienią Ci dysk i dostaniesz czysty nowy twardziel.

Hmm ale ja sprawdzałem to hd tune moze warto sprawdzic to jeszcze jakims programem czy to napewno znacie moze jakies programy do sprawdzania dyskow

A ten windowsowy to jak sie uruchamia ??

SMART zwraca te same dane, niezależnie jakim programem będziesz je odczytywał.

Hmm dzisiaj testowałem dysk programem DiskMonitor i wykazuje takie dane w sklali 0-100% :

Health Status OK 94%

Raw Read Error 99%

Spinup Time 94%

Soft Read Error Rate 99%

Reszta jest ok czyli 100% ale mimo to hd tune nadal pokazuje ze raw read error jest w bardzo złym stanie tak wiec ocb ??

wklej zrzut ekranu z zakładki HEALTH programu HD TUNE.

HD tune

cee8e8cc7db43ecbm.jpg

DisckMonitor

48983967655b3ef8m.jpg

Powtarzam: SMART zwraca te same dane, niezależnie jakim programem będziesz je odczytywał.

…to naprawde proste zdanie, nie rozumiem dlaczego są problemy z jego interpretacją…

wynik można zinterpretować tak, że owy parametr albo nie jest liczony faktycznie i wartość jest losowa albo faktycznie sypie się mechanizm głowic…

SMART jest właśnie po to aby to nie była losowa wartość, błędy działania głowicy bardzo łatwo sprawdzić kontrolerowi wbudowanemu w dysk twardy… ponieważ musi je poprawiać…

Czyli dysk odsyłać na gwarancję ??

Ale jak zinterpretować to że HD Tune pokazuje że dysk pada a DisckMonitor że wszystko jest ok ??