Problem z dyskiem SATA na płycie 865PE Neo2

Witam

Zwracam się o pomoc w następującej sprawie:

Mam komputer (ok. 6 lat) który ostatnio zmodernizowałem. Przed modernizacją, jego konfiguracja wyglądała tak: płyta główna MSI 865PE Neo2, RAM 512 DDR, HDD WD 80Gb ATA, grafika ATI Radeon 9000 Series PRO AGP, dwa napędy: CD RW i DVD, karta sieciowa, audio na płycie, system Win XP Professional z SP1

Przy modernizacji

dołożyłem:

DDR 1Gb GoodRam (jest teraz w sumie 1,5Gb RAM)

Panel przedni (3xUSB, audio, FireWire, czytniki kart)

Wymieniłem:

HDD na WD Caviar 5001AALS SATA

Zainstalowałem nowe sterowniki płyty głównej, chipseta, audio, karty sieciowej, SATA

Po bardzo kłopotliwej instalacji dysku (nie widziany przez BIOS, potem przez instalatora Windowsa, BSODami, Blue Screenami, itp) udało się zainstalować system pomyślnie (Win XP Professional z SP3).

W BIOSie tak ustawiłem:

One-Chipe ATA Operated Mode: Legacy Mode

ATA Configuration: SATA Only

SATA Keep Enabled: No (jest nieaktywne)

PATA Keep Enabled: Yes

PATA Chanel Selection: Both

Combinated Mode Operation: PATA 1st Chanel

SATA Port Definition: P0-2nd/P1-1st

BIOS i sterowniki wrzucone nowe.

I teraz: uruchamianie trwa długo :frowning: całe zajmuje ok. 4minut. Po włączeniu przez ok. 30sek jest ciemny ekran (dysk widać że pracuje), kolejne ok. 30sek. Okno startowe Windows, i znów ok. 30sek. Jest czarny ekran. Dopiero potem ukazuje się ekran „Trwa uruchamianie systemu” .

Co dziwne, pod koniec uruchamiania, na dolnym pasku zadań (w trayu) pokazuje się komunikat: „Znaleziono nowy sprzęt WD Caviar 5001AALS – czyli ten nowy dysk). Co to znaczy? Dlaczego tak jest?

Oczekiwałem, że po tej modernizacji komputer będzie szybszy, a jest właściwie bez zmian, a nawet gorzej: przed modernizacją, mimo 512Gb pamięci i tylko 150Mb wolnego miejsca na partycji systemowej 80Gb dysku rozruch trwał szybciej :frowning:

Dlatego też, ponownie proszę doświadczonych (mój poziom wiedzy na tym etapie można powiedzieć jest ZEROWY :wink: ) forumowiczów o pomoc, ewentualne sugestie, podpowiedzi :). Będę bardzo wdzięczny.

Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje o sprzęcie, konfiguracji, proszę o pytania.

Pozdrawiam.

Na moje niedoświadczone oko coś jest nie tak z opcją SATA port definition. Generalnie wygląda tak, jakby kontroler dysku nie chciał pracować w trybie DMA. Włącz np. hdtacha i zobacz jakie jest wykorzystanie procesora podczas testu. Jak długo bios wykrywa dysk?

BIOS wykrywa dysk od razu, tylko później, kiedy system zaczyna startować z dysku, trwa to dość długo - ok.4 minut. Gdzie znaleźć hdtach? :slight_smile: Już znalazłem. Testy ok, procesor w normie.

W normie to znaczy ile? Masz dwurdzeniowca? Najlepiej wrzuć screen z Hdtacha.

Jakiego dwurdzeniowca, jak to jest socket 478.

No to muszę zrobićjeszcze raz test, żeby zrzucić screen. Kolega Breitner ma rację, to nie dwurdzeniowiec.

A mówiłem, że to dwa rdzenie? Jaki masz konkretnie procesor? Ma HT?

Intel Pentium4 2,66GHz. Drugi test wyszedł inny, ale nie wiem jak tutaj wrzucić zrzut ekranu - użycie procesora wyszło 88%. Co to jest HT?

Czyli “wywaliło” DMA i dysk pracuje w trybie PIO.

Co to znaczy? Co i jak mogę z tym zrobić?

raport SMART z HD Tune poproszę (“Health”)

można “coś” zrobić, ale dobrze by było znać przyczynę

Nie wiem, czy dobrze to zrobiłem, ale przesyłam raport:

HD Tune: WDC WD5001AALS-00L3B Health

ID Current Worst Threshold Data Status

(01) Raw Read Error Rate 200 200 51 0 Ok

(03) Spin Up Time 162 162 21 4883 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 101 Ok

(05) Reallocated Sector Count 200 200 140 0 Ok

(07) Seek Error Rate 100 253 0 0 Ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 33 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 0 0 Ok

(0B) Calibration Retry Count 100 253 0 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 98 Ok

(C0) Power Off Retract Count 200 200 0 83 Ok

(C1) Load Cycle Count 200 200 0 101 Ok

(C2) Temperature 106 104 0 41 Ok

(C4) Reallocated Event Count 200 200 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 200 200 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 253 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 10 Ok

(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok

Power On Time : 33

Health Status : Ok

HD Tach przy kolejnym teście wykazał użycie procesora 99%

Wymienić taśmę SATA na nową, na wszelki wypadek podłączając do innego gniazda na płycie.

Usunąć kontroler IDE z Menedżera urządzeń (ten który jest aktualnie w trybie PIO) i ponownie uruchomić system. Po restarcie system powinien sam zainstalować sterownik, tym razem w trybie DMA.

PS. Sprawdź pamięci programem memtest86, to może być też ich wina.

Ale pytałeś czy ma 2 rdzenie, nie wiem po co, skoro jest podane na jakim chipsecie jest płyta to od razu wiadomo jaki socket i wiadomo, że tylko 1 rdzeń.

W biosie przy ustawieniach dysku, ustaw te wartości

Pata + S - Ata

Yes

No

Both

P - ata 1 st Channel

P0 - Master/P1 - Slave

Koledzy aTa Serwis i Breitner, proszę nie myśleć, że olałem sugestie. Po prostu po zmianie taśmy SATA włączyłem test pamięci. Trwa to dość długo, jak skończy wrzucę wyniki i napiszę jakie efekty.

Dodane 14.07.2009 (Wt) 13:24

Witam

Hm… nie wiem, czy wszystko ok, ale test pamięci po całej nocy leci dalej… :frowning: nie wiem, czy go przerwać, czy pozostawić. Dotychczas błędów nie pokazał. Możliwe, żeby się zawiesił? Chciałbym sprawdzić pozostałe sugestie, ale dopóki leci test, nie chcę nic robić :frowning:

Przerwij. Tylko w wyjątkowych przypadkach błąd wyskakuje po ponad 6 pełnych przebiegach, normalnie 2 bezbłędne = pamięci sprawne.

Po co w ogóle robisz test pamięci? Przecież problem masz z czym innym. Zainstaluj sterowniki SATA od chipsetu.

Nie pytałem o dwa rdzenie/HT bez powodu. Kolega pisał na początku, że obciążenie CPU jest OK. Czyli mogło mu wyjść 50%, więc możliwe, że pomyślał, że jest wporządku.

Kolego nie rób żadnych memtestów. Odinstaluj kontrolery. Odłącz wszystkie urządzenia ATA od komputera. Dysk podłącz do kontrolera ICH, a nie Promis. Czyli powinieneś podłączyć do SATA na lewo od kości biosu (poziome gniazdko). Włącz komputer, wejdź do biosu i załaduj ustawienia domyślne. Uruchom Windows i upewnij się, że system zainstalował oraz wykrył na nowo kontrolery i dysk. Zrób restart. Powinno być dobrze. Jeżeli nie,to zainstaluj sterowniki Promise. Przepnij do niego dysk (pionowe gniazdo w prawym dolnym rogu) i uruchom Windows. Poczekaj na wykrycie HDD i restarcik.

Przerwałem. Dotychczasowe testy wykazały ok. Kabel SATA wymieniłem i przepiąłem do innego gniazda. Z DMA zrobiłem, jak sugerowałeś, i teraz są dwie pozycje: 1. Kanał podstawowy, ustawienia są na DMA i automatyczne wyszukiwanie. 2. Kanał pomocniczy - urządzenie główne DMA, natomiast urządzenia podrzędne jest PIO i nie da się zmienić.

Na podanych ustawieniach BIOSu, komputer nie znalazł HDD.

Już nie wiem, co mu dolega i dlaczego tak jest… :(:(:frowning:

Dodane 14.07.2009 (Wt) 16:51

Zainstalowałem sterowniki Promise 20378 S-ATA RAID/Ultra Drivers.

Nie mam pojęcia co można jeszcze zrobić. Komputer nadal bardzo wolno się uruchamia :frowning:

Dodane 14.07.2009 (Wt) 17:10

No właśnie jest problem: testy teraz wykazują użycie procesora w 80% - 99%, czyli bardzo dużo. Sławex 1983, czyli mam to wszystko przerobić od początku rozumiem? Ok, a te zworki, to jak powinny być? Mam założoną jedną - w/g schematu ze strony WD http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg … faqid=2534

Ma być założona zworka OPT1, czyli zwarte piny 5 i 6. Jeżeli już ją masz, to wyjmij i sprawdź efekty. Jednak normalnie w Twoim przypadku powinna być założona. Najlepiej jakbyś zrobił to, o czym pisałem w poprzednim poście.

Oczywiście zrobię to :slight_smile: Przeglądnąłem wersje płyt MSI 865PE Neo2 na stronie MSI. Przyglądnąłem się dokładnie mojej płycie i zauważyłem coś dziwnego. Otóż nie ma takiej płyty… Najbardziej zbliżona jest ta: http://pl.msi.com/uploads/prod_4f162608 … 22e800.jpg

ale różnica jest taka, że są tylko dwa złącza SATA: tych w prawym dolnym rogu nie ma. Nie ma też tych 3 zielonych złączy na samym dole (nie wiem od czego one są). Czy te różnice mogą mieć jakiś wpływ na te opisane problemy?

Zworka jest właśnie tak założona.

Zrobię tak jak sugerujesz :slight_smile: