Problem z dyskiem SATA, niewykrywany przez Bios, pojawia się w menadzerze urządzeń

Witam! To mój pierwszy temat na tym forum, proszę o wyrozumiałość. Miałem stary komputer, biurowy, z którego zrobiłem komputer do gier. Miałem tam procesor i5-2400 3.2 ghz. Wymieniłem obudowę oraz płytę główną, dołożyłem kartę graficzną. Reszta osprzętu jest ze starego komputera. Problem tkwi w tym, iż dysk, z zainstalowanym już systemem i danymi jest niewykryty w BIOSIE. Żeby chociaż trochę pograć pożyczyłem od kolegi dysk 250gb z 2005- 2007 roku. Nie działa za dobrze(w momencie pracy typu kopiowanie komputer działa o wiele wolniej) ale jest. Podłączyłem dysk z komputera biurowego, jednocześnie uruchamiając ten od kolegi z ówcześnie zainstalowanym systemem Win 10. I o dziwo w menadżerze urządzeń jest. W zakładce stacja dysków, jako nierozpoznane urządzenie. Proszę o pomoc. Zawodu informatyk jeszcze się uczę.
Herr Geek

Jak bios nie wykrywa dysku, to z reguły problem taśmy, dysku, lub możliwe, ze to problem współpracy kontrolera dysku z kontrolerem sata płyty - lub za stary dysk?

Dokładny typ tego dysku.

Taśma jest sprawna bo sprawdzałem, dysk działał, z dnia na dzień raczej by się nie uszkodził. Co do modelu: Hitachi APR-2012 500GB

Ten?

Hitachi Z7K500 HTS725050A7E630 0J26005 DA4949 Apr-2012

To jak sprawny i podłączony do gniazda płyty sata 0 lub 1 powinien działać i być widziany przez bios?

Najlepiej przetestować go na innym kompie, jako drugi dysk sata.

Plus wrzuć mi tu z niego screen smart dysku z najnowszego HD Tune Pro 5.70 opcja health - ma być cały.

Dysku nie mogę sprawdzić. Wykrywa jeden tylko. Drugi ten niewykryty jest w menadżerze urządzeń tylko widoczny.

No to coś z nim nie tak - jeśli inny stary pracuje poprawnie.

Test dysku na innym kompie.

Z tym będzie gorzej bo mam tylko jeden komputer. Sprawdzę go u kolegi a to chwile potrwa.

Komplet, dysk + przewód sygnałowy.