Problem z dyskiem SATA

Przed chwilą dostałem nowy dysk twardy MAXTOR DiamondMax Plus 9 80 GB. podpiąlem go do kompa tzn. wtyczke od zasilacza SATA i kabel SATA a odpiolem stary dysk bo nie chcialem nic spier… zepsuc. przy pierwszym wlaczeniu kompa poprawnie wykryl nowy dysk twardy i zainstalowalem na nim Viste. wszystko bylo ok dopoki nie sprobowalem podpiac drugiego starego dysku tak zeby przy wlaczaniu wybierac ktory dysk chce sie miec. podpialem stary dysk (ATA) i nie dosc ze nie bylo wyobru dyskow to jeszcze teraz w ogole nie da sie wlaczyc tego nowego dysku z Vista. bios ani nic nie wykrywa go. starego wykrywa. nie znam sie na tych zworkach calych tych slavach i masterach wiec prosze o pomoc. widzialem ze na tym nowym dysku SATA jest jakas zworka przymocowana na stale. prosze o pomoc. nie chce stracic dysku kupionego 10 min temu -.- . z gory dziekuje.

plyta głowna: ASUS P4V8X-X na chipsecie VIA

Zainstalowałeś stery od SATA? Sprawdź czy w biosie włączony w ogóle kontroler sata.

pokombinuj z ustawieniami w biosie , ustaw dysk sata w biosie nie na primary anie nie sekundary tylko na tą trzecią opcje (mam skleroze i nie pamiętam nazwy tej opcjii) ja mam też ata i sata , na ata jest vista a na sata XP , tyle tylko że jak sie przęłanczam między systemami to wyłąnczam jeden z kontrolerów sata bądź ata , żeby nie przełanczać sie w taki sposób to trzeba zainstalować viste na obu kanałach załączonych wtedy zostaną utwożone sektory rozruchowe.

tylko ze mi w ogole nie wykrywa tego dysku a juz w ogole nie wiem gdzie sie ustawia promary a gdzie secondary. pzed chwula wyjalem zworke ze starego dysku i zmienil mi sie z master na slave ale SATA dalej nie wykrywa. co do usatwien to nie mam nic z Sata oprocz jakich cyferek z literkami