Problem z dyskiem SATAII

Mam kompa z płytą główną Gigabyte GA-7VT880

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-7vt880.html

płyta ta obsługuję Sate, a mimo to…

Kupiłem niedawno dysk Hitachi desktar 320GB SATAII, i niestety mój komp go nie wykrywa… Nawet w biosie…

No i pytanie jest takie: czy da się skłonić tą płytę i ten dysk do współpracy czy szukać klienta na dysk? :slight_smile: A jeśli się da to chętnie dowiem się jak, bo mi pomysły się skończyły.

PS Dysk nie jest wyposażony w żadną zworkę wymuszającą SATAI. Nowe sterowniki zainstalowałem i co ciekawe jak nie mam podłączone tego nowego dysku to w Menedżerze Urządzeń wszystko jest ok, a gdy podepnę ten dysk pojawia się wykrzyknik przy kontrolerze VIA Serial ATA Raid.

http://allegro.pl/item256040065_konwert … u_ide.html

i po kłopocie.

Może stery masz niedobre. jakie wgrywałeś?

mógłbyś mi wyjaśnić po co sterowniki skoro BIOS nie widzi urządzenia ??

Jesteś pewny, że będzie działać? Transfer danych będzie taki jak w ATA?

Stery mam ze strony gigabyte.

po to jest ten Adapter. jak masz xp z sp 2 to będzie działać.

No tak sorka mój błąd (niedopatrzenie ) :x :oops:

Dzięki za radę :slight_smile: Być może tak zrobię… (w grę wchodzi też zwrot dysku do sklepu).

Swoją drogą wkurzające jest to, że płyta sprzed 3 lat nie może wykryć nowego twardziela… Czy ja kupiłem jakiś wyjątkowy złom (przyp. Gigabyte GA-7VT880) czy wszystkie nieco starsze płyty sobie z tym nie radzą?

no tak…

płyta obsługuje SATA I, a dysk masz w SATA II. a może masz na dysku zworkę do zmiany trybu z SATA II na SATA I?

Nie ma tam żadnej zworki.

to nie ma znaczenia na nforce2 używałem dysku z sata2 to samo na nforce 3 - jak wiadomo obie płyty miały standard sata1 - nie było żadnych problemów.

być może tu jest kwestia chipsetu VIA który jest niezwykle badziewny.

technik_elektro

całkiem możliwe, że starsze chipsety VIA mają problemy z nowymi dyskami SATA II. dość, że jest to stara płyta to na dodatek z strefy mocno budżetowej…

najlepiej byłoby pogonić ten nowy dysk i kupić sprawdzony na IDE.

mylisz się, przejściówka byłaby najbardziej wskazana w razie wymiany sprzętu przyda się dysk sata 2 z porządnej półki a nie na IDE.