Problem z dyskiem ssd M.2 PCIe

Witam mam problem z Dyskiem: ,Silicon Power 512GB M.2 PCIe NVMe A80’’
Mianowicie, komputer widzi go w biosie


Jednakże zanim wejdę do biosu pokazuje się taki komunikat
Po wsadzeniu pena i zmianie bootowania instalator systemu się odpala ale podczas wyboru dysku nie pokazuje się żadna opcja
Bez USB odpala się identycznie

Może trzeba sterownik dla Windows 10?

GNU/Linux wykrywa dysk?

Najlepiej było by odpalić jakiegoś linuksa livecd i sprawdzić smart tego dysku. Jeżeli nie czujesz się na siłach, to podłącz zwykły hdd/ssd na sata i zainstaluj na nim windowsa, a pod windowsem możesz użyć CrystalDiskInfo żeby sprawdzić smart

Bardzo opcjonalnie wtedy też można zrobić klonowanie postawionej „10” na „SATA” nawet w „Macrium Reflect Free”.

I zobaczyć czy system będzie startorwać i nie zamulać.

Linux mint będzie miał program do sprawdzenia smarta?

man smartctl z terminala?

(Tryb tekstowy)

Jeżeli nie będzie miał to myślę że dopóki masz internet to przez apt lub któryś graficzny menadżer pakietów dociągniesz. Konsolowy program do smart nazywa się smartctl, wchodzi w skład pakietu smartmontools. Graficzna wersja to gsmartcontrol, nie wiem czy tak samo się pakiet nazywa.
Ogólnie do dysków nvme jest konsolowy program o takiej samej nazwie, czyli nvme, nie wiem czy jest standardowo w dystrybucjach. Nie ogarniam tak za bardzo jego składni.

1 polubienie

Przecież smart zgłasza, że dysk jest uwalony.

Zresztą Silicon Power, więc co w tym dziwnego? Reklamować jak jest na gwarancji, to bardzo awaryjne dyski i problemowe.

1 polubienie

A to nie dziwne ze go pokazuje w biosie?

Nie, nie dziwne.

Wasabi kozaku dziękuje za dobra odpowiedz. Reszcie z reszta tez
Tak jak mówiłeś dysk do wyrzucenia
Wymieniłem na Samsungowego ssd980 i śmiga