Problem z dyskiem talerzowym po sypnięciu się SSD


(Tevahr) #1

Wczoraj spokojnie sobie pykałem w gierkę, aż pojawił się nagle niebieski ekran śmierci. Niestety nie zdążyłem przeczytać, co on oznajmiał, bo nastąpił szybki restart. Niestety system już się nie podniósł, bo komputer poinformował o braku jakiegokolwiek napędu butowalnego.

W biosie płyty wyszło, że mój nowy (kupiony w grudniu zeszłego roku) SSD od Goodrama (CX-100 120GB - teraz jestem już świadomy fatalnej opinii o nim, choć do wczoraj był super) jest niewidoczny. Już doszedłem do tego, że się wysypał (kontroler albo pamięć). Dysk już w drodze do serwisu.
 

Najgorsze jest jednak to, że pociągnął za sobą również partycję dysku talerzowego, na którym była zainstalowana gra, w którą grałem w czasie awarii. Problem objawia się tym, że dysk fizyczny (była na nim tylko jedna, główna partycja) jest widoczny pod biosem, ale nie widać na nim żadnych danych. W menadżerze dysków pod Windowsem (w zarządzaniu komputerem) jest widoczny jako dysk z żółtym wykrzyknikiem i opisany wyłącznie jako "dysk dynamiczny. obcy".
 

Korzystając z najszybszej metody próby dostania się do partycji, uruchomiłem livecd z Ubuntu i oto co wyświetlił, przy próbie dostania się do dysku (obrazek).

Screenshot from 2016-09-19 08-44-39.jpgWidzę, że mogła pójść jedynie tablica alokacji. Czy pomogą czary z fixmbr z płyty naprawczej z windowsem i tym podobne, czy trzeba jednak zaprząc do pracy program do odzyskiwania danych? Nie chciałbym stracić tych 800 GB, które na nim mam.


(SlawekB44) #2

Pod Windows

Podaj SMART dysku : CDI, HD Sentinel portable itp.
Pobierz:
DMDE
GUI for Windows 
http://dmde.com/moredownload.html
Wybierz ten dysk po uruchomieniu( urz. fizyczne )Pokaż okno partycje. 


(Tevahr) #3

22222.jpg

Bez tytułu.jpg


(SlawekB44) #4

Smart nie wygląda tragicznie, choć dyski stukania raczej nie cenią(191). Również powierzchnia dysku(01) zaczyna mieć kłopoty.

DMDE widzi część dysku dynamicznego i odzysk danych w warunkach domowych może być wątpliwy.

Dla pewności uruchom „Pełne skanowanie” w oknie „Partycje” DMDE. Jeśli znajdzie cokolwiek, zapisz do pliku wynik i pokaż okno z wynikami. To potrwa, dysk ma 1TB.

Jeśli DMDE nie znajdzie żadnych plików systemu plików, pozostanie jeszcze możliwość szukania plików po sygnaturach i odzysk na inny nośnik. Programy np.: Recuva, PhotoRec itp