Problem z dyskiem twardym. Duża ilość relokowanych sektorów

Witam

Włączyłem dzisiaj CrystalDiskInfo, aby sprawdzić stan dysku twardego i moim oczom ukazał się taki obrazek

dyska.png

Mam kilka pytań z tym związanych:

  1. Czy da się to naprawić?

  2. Na tym dysku jest dużo danych, czy mam się bać o ich utratę?

  3. Jeśli to nieodwracalne zmiany to już muszę się starać o nowy dysk czy mogę jeszcze tego używać przez jakiś czas?

Z góry dziękuje za wszelkie próby pomocy.

Pozdrawiam

Cześć, dobrze jak byś pokazał całe okno SMARTA a nie część i ustawił wyświetlanie wartośći RAW w dziesiętnych a nie w szesnastkowych to będzie na proste liczby ale można przeliczać. Realokowany sektor gdzie u Ciebie RAW wynosi po przeliczeniu jeden to jest już sektor który został automatycznie wykluczony z użycia i na razie to jest tylko jeden . Cały SMART jest potrzebny do wglądu i można lepiej ocenić sytuację. Nie wiadomo czy są widoczne bad sectory .Ale jest wartość krytyczna BC gdzie na dziesiętne wynosi u Ciebie 10 i to jest nie dobrze ;

188 BC Command Timeout Liczba przerwanych operacji z powodu przerw w komunikacji z dyskiem twardym. Wartość tego atrybutu powinna być równa 0. Jeśli wartości są dużo powyżej 0, to prawdopodobnie zaistniały problemy z dostawą energii lub wystąpiły problemy z kablem IDE/SATA/etc. Więc jesli masz jakieś problemy to SMART to jakby potwierdza ale może nie uzupełnieniem były by widoczne bady ale to cały SMART musi być do wglądu.

Proszę oto całe okno. Nawet nie zauważyłem, że wcześniej całego nie wstawiłem :slight_smile:

dyskd.png

Według SMART nie powinno być bad sectorów. A wartość BC w liczbie dziesiętnej nie jest duża 10. Jak możesz zmień kabel sygnałowy albo podociskaj łączenia. Można jeszcze zapytac jaki jest zasilacz czy czasem nie z czarnej listy. Nie mniej jednak pomimo że BC wartość błędu 10 tylko wynosi gdzie zalecane żeby było zero a masz problemy to może ale nie ma pewności że to jest z tego wynikające że są błędy i problemy. Jak komputer był podkręcany czasem płyta główna może działać wadliwe nie stabilnie. Ale jak nie masz problemów tylko profilaktycznie się pytasz to jak pisałem zmienić kabel sygnałowy czy przełozyć do innego gniazda na płycie głównej i dobrze by było zbadać zasilacz czy ma w normie linie napięć. Jakbyś mógł sprawdzić na innym kompie ten dysk i SMART czy te błedy się potwierdzą BC to by dało przekonanie o wadzie samego dysku a nie z płyty głownej.

A co to jet ta czarna lista zasilaczy? To jest laptop więc do innego gniazda dysku nie podepnę ani też nie dam rady zmienić kabla. Mogę sprawdzić dysk w innym kompie, ale już nie dzisiaj. Nie ma żadnych widocznych problemów z funkcjonowaniem dysku. Tak tylko profilaktycznie sprawdzałem stan dysku i pierwszy raz mam komunikat “uwaga” dlatego od razu postanowiłem zapytać o co chodzi. Zasilacz mam nieoryginalny 19V 3.42A a oryginalny miał 19V 3.95A. Czy ten zasilać może powodować ten problem?

Dobra jak to jest laptop a nie maz problemów z działaniem. To najwyżej możesz sprawdzić dysk na innym kompie czy wartość błędu BC się potwierdzi. To że na żółto wyświetliło trochę na wyrost bo tylko jeden sektor został wymieniony z zapasowej puli na sprawny i pod tym względem jest dobrze bo nie ma widocznych badów. Czy ten słabszy zasilacz mógł spowodować że jest ten błąd BC to jak pisałem sprawdzisz na inym kompie dysk. I w zależności od wyników jak np. błędu nie będzie na innym kompie to można się zastanawiać czy ten zasilacz jest przyczyną i płyta działa mniej stabilnie ale nie odczuwalnie jak dla Ciebie czy sama płyta ma problemy.

ad. 1

Nie.

ad. 2

Zależy od rozwoju sytuacji.

ad. 3

Wg obecnie dostępnych danych szansa nagłego padu jest niewielka. Z drugiej strony dysk ma spory przebieg i nie ma zbyt rewelacyjnych odczytów ogólnych. Zrób skan całej powierzchni dysku i obserwuj rozwój sytuacji. O ile liczba błędów 05 i C5 będzie rosnąć szykuj sie do szybkiej wymiany.

A CrystalDiskInfo nie robi skanu całej powierzchni dysku? Czy chodziło o to, że od teraz muszę częściej sprawdzać jego stan?

To możesz zrobić za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html (zakładka Error Scan i odznacz Quick Scan)

Monitoruj parametry czy się nie zwiększają (po prostu sprawdzaj co jakiś czas i porównuj z obecnym stanem, zostaw sobie screenashota).

A na co mam zwracać uwagę robiąc skan tym programem? Nie bardzo się na nim znam.

Monitoruje codziennie minimum raz i póki co wszystko jest tak samo jak wcześniej.

Sprawdź czy są czerwone kwadraty (uszkodzone sektory).

Bez przesady, wystarczy co miesiąc/2 (nie masz tych błędów dużo).

Zrobiłem skan tym programem i oto wynik:

dyskz.png

I jak mam to teraz rozumieć? Skoro nie ma uszkodzonych sektorów to fałszywy alarm?

To dobrze że niema czerwonych kwadracików (uszkodzonych sektorów).

Nie, jest jeden uszkodzony sektor, tylko został wydzielony z puli używanych sektorów (nie jest w przestrzeni używanej przez ciebie).

Mam tu jeszcze jeden niepokojący skan. Czy ktoś mógłby zerknąć i wyrazić opinie?

dyskchinczyk.png

Dysk nadaje sie do zerowania i remapu.05 już nie naprawisz ale c5 może uda się naprawić o ile to błędy logiczne,jeżeli fizyczne zostaną relokowane. http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html Pamiętaj że zerowanie to bezpowrotna utrata danych.

A czy mogę sam wykonać te czynności? Nie bardzo się na tym znam i nie wiem co to zerowanie oraz remap dysku. Czy trzeba się bać o to, że niedługo dysk może odmówić posłuszeństwa?

Na początek proponuję pobrać SeaTools DOS (nagraj na płytę i uruchom z niej komputer).

Po uruchomieniu komputera z płyty zaakceptuj licencję (I Accept), wybierz Basic test i uruchom Short test (potrwa chwilę), następnie Long test. Instrukcja

Jeśli program będzie chciał coś naprawiać to zaakceptuj.

Pokaż nowy SMART (HD Tune zakładka Health).