Problem z Dyskiem twardym i pamięcią RAM

Witam,

Z komputerem mam do czynienia jakieś 5 lat, ale pewnych problemów jeszcze nie umiem rozwiązać.

Ma vistę home premium x64, procesor core 2 duo 2,13 ghz , 3 GB ramu i dysk twardy seagate 250 GB +jakąś katrę GF 7900.

Parę dni temu zainstalowałam program Eraser 5.86 w celu wymazania nagromadzonych przez 2 lata zdjęć.

Robiłam wczoraj defragmentacje i zobaczyłam, że na dysku są duże przestrzenie wykluczone (załączam zdjęcie).

ae5c3285828e192a.jpg

Pytanie do specjalistów: czy da się coś z tym zrobić na dysku mam jeszcze dużo miejsca, ale te czarne pola mnie denerwują :? Dysk chyba jest ok, bo sprawdzałam programem HD Tune.

Kolejny problem to Ram, miałam do 1 GB ale po jakimś czasie postanowiłam kupić jeszcze 2 GB. Płyta główna Ausu P5B-E w instrukcji bylo napisane, że tylko systemy 32 bitowe mogą nie wykryć ponad 3 GB Ramu, ale niestety u mnie wyświetla się 2,5 GB ramu pomimo posiadania visty 64 bitowej. Sprawdziłam kanały dual chanel, mam 2x 1gb w czarnych portach i 2x 512mb w żółtych. Dokładnie to wyświetla mi 2495mb ramu. :evil:

Załamuje ręce bo nie wiem co jest grane.

Błagam, proszę o pomoc.

Ad. “Problem z dyskiem”

Jeżeli Ci to denerwuje, to nie oglądaj :D. Te obszary wyłączone z defragmentowania, to pewnie plik wymiany (pagefile.sys), plik hibernacji (hiberfile.sys) i co tam jeszcze jest ciągle otwarte w trybie do odczytu/zapisu i nie powinno być “ruszane” w trakcie pracy systemu.

Możesz spróbować to zdefragmentować opcją “at boot time” (defragmentacja przed załadowaniem się systemu, podobnie jak np. skanowanie dysków chkdskiem) - o ile perfectDisk to potrafi, albo… wyłączyć tymczasowo plik wymiany i hibernacji, wyłączyć (też tymczasowo) maksymalnie co sie da, byle system jako tako działał, zrób defrgmentację i po restarcie systemu powłączaj wszystko na nowo. pagefile.sys i hiberfile.sys utworzą się w pustym, mniej pofragmentowanym miejscu - czyli będą mniej zdefragmentowane.

Ad. “Pamięć RAM”. BIOS masz zaktualizowany? Niektóre płyty główne mogą mieć problemy z prawidłowym “zobaczeniem” i zaadresowaniem większej ilości pamięci.

Możesz zawsze zmienić kolor wyświetlania wykluczonych z defragmentacji plików.

PerfectDisk >>> Konfiguracja >>> Właściwości dysku >>> Wykluczone pliki -> sprawdź jakie pliki są wykluczone z defragmentacji (niektórych plików nie ma sensu lub nie można defragmentować).

PerfectDisk wykonuje defragmentacje plików systemowych (MFT, Metadane, plik hibernacji), oraz pliku stronicowania (defragmentacja offline).

chyba nic nie będę ruszała póki chodzi… bios jest nieaktualizowany od nowości.