Problem z Dyskiem twardym i pamięcią RAM


(Noktrum) #1

Witam,

Z komputerem mam do czynienia jakieś 5 lat, ale pewnych problemów jeszcze nie umiem rozwiązać.

Ma vistę home premium x64, procesor core 2 duo 2,13 ghz , 3 GB ramu i dysk twardy seagate 250 GB +jakąś katrę GF 7900.

Parę dni temu zainstalowałam program Eraser 5.86 w celu wymazania nagromadzonych przez 2 lata zdjęć.

Robiłam wczoraj defragmentacje i zobaczyłam, że na dysku są duże przestrzenie wykluczone (załączam zdjęcie).

ae5c3285828e192a.jpg

Pytanie do specjalistów: czy da się coś z tym zrobić na dysku mam jeszcze dużo miejsca, ale te czarne pola mnie denerwują :? Dysk chyba jest ok, bo sprawdzałam programem HD Tune.

Kolejny problem to Ram, miałam do 1 GB ale po jakimś czasie postanowiłam kupić jeszcze 2 GB. Płyta główna Ausu P5B-E w instrukcji bylo napisane, że tylko systemy 32 bitowe mogą nie wykryć ponad 3 GB Ramu, ale niestety u mnie wyświetla się 2,5 GB ramu pomimo posiadania visty 64 bitowej. Sprawdziłam kanały dual chanel, mam 2x 1gb w czarnych portach i 2x 512mb w żółtych. Dokładnie to wyświetla mi 2495mb ramu. :evil:

Załamuje ręce bo nie wiem co jest grane.

Błagam, proszę o pomoc.


(goomish) #2

Ad. "Problem z dyskiem"

Jeżeli Ci to denerwuje, to nie oglądaj :D. Te obszary wyłączone z defragmentowania, to pewnie plik wymiany (pagefile.sys), plik hibernacji (hiberfile.sys) i co tam jeszcze jest ciągle otwarte w trybie do odczytu/zapisu i nie powinno być "ruszane" w trakcie pracy systemu.

Możesz spróbować to zdefragmentować opcją "at boot time" (defragmentacja przed załadowaniem się systemu, podobnie jak np. skanowanie dysków chkdskiem) - o ile perfectDisk to potrafi, albo... wyłączyć tymczasowo plik wymiany i hibernacji, wyłączyć (też tymczasowo) maksymalnie co sie da, byle system jako tako działał, zrób defrgmentację i po restarcie systemu powłączaj wszystko na nowo. pagefile.sys i hiberfile.sys utworzą się w pustym, mniej pofragmentowanym miejscu - czyli będą mniej zdefragmentowane.

Ad. "Pamięć RAM". BIOS masz zaktualizowany? Niektóre płyty główne mogą mieć problemy z prawidłowym "zobaczeniem" i zaadresowaniem większej ilości pamięci.


(system) #3

Możesz zawsze zmienić kolor wyświetlania wykluczonych z defragmentacji plików.

PerfectDisk >>> Konfiguracja >>> Właściwości dysku >>> Wykluczone pliki -> sprawdź jakie pliki są wykluczone z defragmentacji (niektórych plików nie ma sensu lub nie można defragmentować).

PerfectDisk wykonuje defragmentacje plików systemowych (MFT, Metadane, plik hibernacji), oraz pliku stronicowania (defragmentacja offline).


(Noktrum) #4

chyba nic nie będę ruszała póki chodzi.... bios jest nieaktualizowany od nowości.