Mam maly problem, otóż nie mogę włączyć komputera, nie wykrywa dysku twardego. W Biosie również go nie widać, dodam że stało się to wszystko nagle, wieczorem normalnie wyłączyłem komputer bez żadnych problemów, rano już nie mogłem go uruchomić. Jak dotąd wszystko chodziło bez zarzutów, jedynie czasem przy ładowaniu windowsa komputer się zacinał, czy ma to coś ze sobą wspólnego?
Ktoś ma może pomysł co zrobić? Próbowałem podłączyć dysk pod inne porty i nic. Jest to Samsung HD502HJ 500GB, płyta główna ASRock M3A770DE.
Sam napisałeś o objawach poprzedzających awarię. Na dobrą sprawę wszelkie błędy z komputerem coś sygnalizują. Być może pojawiała się też informacja przed rozpoczęciem ładowania systemu o uszkodzeniu dysku na podstawie analizy S.M.A.R.T.
Czy dysk wydaje jakieś charakterystyczne dźwięki??
Zgadza się. Jeśli zaś sam dysk nie wydaje żadnych charakterystycznych dźwięków - na przykład sugerujących zacięcie się głowicy albo headcrash’a - jedyną metodą jest podłączenie do innego komputera, by wykluczyć na przykład ewentualne uszkodzenie kontrolera dysku twardego na płycie głównej, problemy z zasilaczem czy kablami połączeniowymi. Ewentualnie możliwe jest - jeśli posiadasz - podłączenie dysku za pomocą kontrolera ATA/SATA -> USB bądź przez kieszeń na napędy i dyski.
Rozumiem, że do podłączenia dysku używałeś “kabelków” kolegi??
Jeśli dysk posiada gwarancję, to jak najszybciej wymieniać. Jeśli nie, raczej zakup zupełnie nowego. Na dobrą sprawę nie opłaca naprawiać się dysków, bo nieraz koszty przewyższają wartość zupełnie nowego urządzenia. No chyba że bardzo chcesz odzyskać dane, znajdujące się na nim - ale w takim przypadku należy liczyć się z kosztem od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
A więc przyszedł nowy dysk twardy z serwisu. Podłączam, odpalam, już nie zawiesza się na tym samym momencie, przechodzi dalej lecz potem natychmiast wyskakuje komunikat “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key”.
O co znów chodzi?
DOdam, że podczas gdy dysk był w serwisie, pracowałem na starym i wszystko było ok, był to jeszcze taki podłączany na taśmę.
a ustawiles w biosie, by system odpalal sie ze starego dysku?
z zasady jest tak, ze dyski SATA maja pierwszenstwo przed dyskami ATA, wiec po podlaczeniu nowego hdd bios ustawil go przed starym w kolejce boot’owania…
Do wymuszenia bootowania możesz użyć - w zależności od producenta BIOS’u - przycisku funkcyjnego F10 lub F12. Zresztą na ekranie bootowania winna widnieć informacja, jakim klawiszem można wywołać Boot Sequence. Następnie wybierasz napęd i instalujesz system.
Czy przy wymianie dysku nie odłączyłeś przypadkiem napędu?? W jaki interfejs jest on wyposażony - ATA czy SATA??
Jest to Sata. Co do napędu to na pewno nie, dzisiaj wszystkie połączenia przewertowałem z 10 razy.
Co do przycisku funkcyjnego to teraz jest mi cięzko powiedzieć czy to zadziała, ponieważ wyjechałem i będe miał doczynienia z tym nieszczęśnikiem dopiero po weekendzie. Mam nadzieję, że tym sposobem uda się rozwiązać problem.