Problem z dyskiem twardym, system nie wykrywa go

Witam

Mam maly problem, otóż nie mogę włączyć komputera, nie wykrywa dysku twardego. W Biosie również go nie widać, dodam że stało się to wszystko nagle, wieczorem normalnie wyłączyłem komputer bez żadnych problemów, rano już nie mogłem go uruchomić. Jak dotąd wszystko chodziło bez zarzutów, jedynie czasem przy ładowaniu windowsa komputer się zacinał, czy ma to coś ze sobą wspólnego?

Ktoś ma może pomysł co zrobić? Próbowałem podłączyć dysk pod inne porty i nic. Jest to Samsung HD502HJ 500GB, płyta główna ASRock M3A770DE.

Proszę o pomoc.

Sprawdź dysk u kogoś innego. Jak będzie działał to znaczy że uszkodzony kontroler dysku masz

… lub uszkodzone porty albo problemy z zasilaniem.

Sprawdzałem inny dysk u siebie i działał. Tego narazie nie mam gdzie sprawdzić.

Możliwe, że ot tak nagle by padł?

Wszystko jest możliwe, mógł tak paść. Szkoda, że najczęściej (w moim przypadku) stało się to parę dni po gwarancji.

Hej,

Sam napisałeś o objawach poprzedzających awarię. Na dobrą sprawę wszelkie błędy z komputerem coś sygnalizują. Być może pojawiała się też informacja przed rozpoczęciem ładowania systemu o uszkodzeniu dysku na podstawie analizy S.M.A.R.T.

:arrow: Czy dysk wydaje jakieś charakterystyczne dźwięki??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety dysk nie wydaje żadnych dźwięków

Jeżeli go nie sprawdzisz u nikogo innego to nie będziemy mieli stuprocentowej pewności co do jego nie sprawności. Na razie mówię, że na 95% uwalony.

Hej,

Zgadza się. Jeśli zaś sam dysk nie wydaje żadnych charakterystycznych dźwięków - na przykład sugerujących zacięcie się głowicy albo headcrash’a - jedyną metodą jest podłączenie do innego komputera, by wykluczyć na przykład ewentualne uszkodzenie kontrolera dysku twardego na płycie głównej, problemy z zasilaczem czy kablami połączeniowymi. Ewentualnie możliwe jest - jeśli posiadasz - podłączenie dysku za pomocą kontrolera ATA/SATA -> USB bądź przez kieszeń na napędy i dyski.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zzasilaczem jest raczej wszystko OK, nagrywarka chodzi bez zarzutów.

Sprawdziłem u kolegi również w ogóle nie wykrywa dysku… jest w takim razie jakiś ratunek prócz serwisu?

Śmietnik :slight_smile:

Hej,

Rozumiem, że do podłączenia dysku używałeś “kabelków” kolegi??

Jeśli dysk posiada gwarancję, to jak najszybciej wymieniać. Jeśli nie, raczej zakup zupełnie nowego. Na dobrą sprawę nie opłaca naprawiać się dysków, bo nieraz koszty przewyższają wartość zupełnie nowego urządzenia. No chyba że bardzo chcesz odzyskać dane, znajdujące się na nim - ale w takim przypadku należy liczyć się z kosztem od kilkuset do kilku tysięcy złotych. :frowning:

Pozdrawiam,

Dimatheus

A więc przyszedł nowy dysk twardy z serwisu. Podłączam, odpalam, już nie zawiesza się na tym samym momencie, przechodzi dalej lecz potem natychmiast wyskakuje komunikat “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key”.

O co znów chodzi?

DOdam, że podczas gdy dysk był w serwisie, pracowałem na starym i wszystko było ok, był to jeszcze taki podłączany na taśmę.

Ustaw bootowanie z płyty w BIOSie i wgraj system.

Tylko że własnie się za bardzo nie da, jak tak ustawiłem to i tak zaraz po włączeniu pojawił się ten komunikat

a ustawiles w biosie, by system odpalal sie ze starego dysku?

z zasady jest tak, ze dyski SATA maja pierwszenstwo przed dyskami ATA, wiec po podlaczeniu nowego hdd bios ustawil go przed starym w kolejce boot’owania… :sunglasses:

Na ATA pracowałem tylko na czas gdy nowy dysk był na reklamacji.

I teraz ma pracować na tym nowym- SATA, a więc przestawiać w biosie tego nie musze

Hej,

Do wymuszenia bootowania możesz użyć - w zależności od producenta BIOS’u - przycisku funkcyjnego F10 lub F12. Zresztą na ekranie bootowania winna widnieć informacja, jakim klawiszem można wywołać Boot Sequence. Następnie wybierasz napęd i instalujesz system.

:arrow: Czy przy wymianie dysku nie odłączyłeś przypadkiem napędu?? W jaki interfejs jest on wyposażony - ATA czy SATA??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jest to Sata. Co do napędu to na pewno nie, dzisiaj wszystkie połączenia przewertowałem z 10 razy.

Co do przycisku funkcyjnego to teraz jest mi cięzko powiedzieć czy to zadziała, ponieważ wyjechałem i będe miał doczynienia z tym nieszczęśnikiem dopiero po weekendzie. Mam nadzieję, że tym sposobem uda się rozwiązać problem.

Hej,

Tzn co przewertowałeś, bo nie do końca rozumiem… :expressionless:

Najważniejsze, to uważnie obserwować komunikaty pojawiające się w czasie startu komputera - wszystko powinno być tam jasno i wyraźnie wyświetlone.

Pozdrawiam,

Dimatheus