Problem z dyskiem twardym w laptopie

Witam!

Posiadam laptopa Toshiba Satellite L40-17u. Mam z nim następujący problem: Jakiś czas temu zdecydowałem się zmienić w końcu Linuksa Ubuntu na Windowsa XP SP3. Początkowo podczas pierwszego etapu instalacji ( Kiedy to ładowane są te wszystkie “sterowniki” i dalej trzeba wybrać partycje ) instalator nie wykrywał mi dysku. Tak więc poszedłem do znajomego i zintegrowaliśmy instalator XP ze sterownikami SATA. Wszystko ładnie pięknie, instalacja ukończona pomyślnie bez żadnych problemów. Jednak po 3/4 dniach grając w Need For Speed’a Most Wanted, mój sprzęt zaciął się, pojawił się niebieski ekran i się wyłączył. Włączyłem go ponownie i podczas uruchamiania wyskoczył mi komunikat: “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key…”. Tak więc ok zrozumiałem o co chodzi. Restart laptopa, F12 i chce wybrać rozruch z dysku twardego. Co się okazało? Że BIOS dysku nie wykrywa. Są jedynie dwie opcje do wybrania: 1. CD/DVD i 2. Realtek Network Boot Agent. Próba ponownego przeinstalowania Windowsa spełzła na niczym. Instalator znów nie wykrywał dysku ( choć były dograne do płyty sterowniki SATA ). Znalazłem jeszcze płytę Recovery, która to producent dołącza do sprzętu. Po odpaleniu laptopa z owej płyty, ona też nie wykrywała dysku. Rozkręciłem sprzęcik i zobaczyłem czy czasem dysk się jakoś nie odpiął - nie odpiął, wszystko było w porządku. Moje pytanie brzmi: Czy dysk jest do wymiany? Da się jakoś może to naprawić lub chociaż odzyskać utracone dane? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

Hej,

Opisany przez Ciebie problem nie dotyczy w ogóle oprogramowania, gdyż dysk nie jest widoczny w BIOS’ie. To oznacza, że najprawdopodobniej uległ on uszkodzeniu. Najlepiej byłoby sprawdzić go na innym komputerze - po prostu podłączyć go i sprawdzić, czy w innym sprzęcie będzie wykrywany. Jeśli tak, problem dotyczy kontrolera dysków w Twoim laptopie. Jeśli nie - dysk do wymiany. :expressionless:

Jedynie przez profesjonalną firmę. A to niestety sporo kosztuje…

Pozdrawiam,

Dimatheus

sivic , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Sprawdź czy dysk jest widziany przez MHDD.

No przecież kolega napisał że nawet w biosie ten dysk nie jest widoczny to jak jakiś programik do odzyskiwania ma odpalić…

Dimatheus ma racje radzę się zastosować do jego porady

To, że w biosie nie widzi, nie oznacza, że MHDD go nie zobaczy.

Krótko mówiąc: chcesz mieć pewność - sprawdź w MHDD.

Podłącz dysk pod inny komputer (wszystkie inne dyski odepnij), uruchom MHDD, jeżeli dysk wykryje daj odczyt SMART na forum. SMART odczytaj zgodnie z instrukcją odczytu SMART, daj screen najlepiej.

Hej,

Program MHDD nie służy tylko do odzyskiwania danych. Program ten uruchamia się niezależnie od systemu - rodzaj programu LiveCD.

To oczywiście najlepsze rozwiązanie, gdyż pozwala wykluczyć bądź nie uszkodzenie kontrolera dysków laptopie, z którego dysk pochodzi.

Pozdrawiam,

Dimatheus