Problem z dyskiem twardym

Mój tata zakupił sobie dysk SAMSUNGA 120gb. Dokładnie dziś z niewiadomych przyczyn “zepsuł się” tzn. nie można wogule na niego wejść pojawia się komunikat o tym że nie można odczytac danych i ,że można sformatować dysk. Ja dłubałem, dłubałem i zauważylem jedno. Wchodząc do Panel Sterowania > Narzędzia Administracyjne > Zarządzanie komputerem > Zarządzanie dyskami zauwarzyłem ,że jednak widać jest ten dysk ale… no właśnie jest to ale… Nie jest opisany system plików w jakim są zapisane dane. Pokazuje też ,że dysk jest zdrowy itp. tzn sądzę ,że nie doszło od żadnych uszkodzeń i dane są na nim tylko nie można ich odtworzyć. Wiecie może czemu ? proszę o szybką pomoc.

PS. sądzę ,że jeżeli nie znam przyczyny itp. tata pownien zawieść dysk do serwisu do sklepu tam gdzie go zakupił. Dysk jest na gwarancji ma nie dużo może 3miechy…

Witam

Najlepiej zanieś tam gdzie go zakupiłeś !

sprubuj sformatować go pod dosem póżniej zrób partycje

fdisk mi przychodzi tylko na myśl, miałem podobne problemy u siebie z Seagate 80 GB, pomagało ale za 3 razem zaniosłem do sklepu póki na gwarancji był

ale ja nie moge stracić tych danych :x zbyt ważne 5letnie pracy mamy itp. ;]

Jak masz możliwośc to zgraj sobie to na płytkę.

:frowning:

W najgorszym wypadku trzeba będzie kombinować z odzyskiwaniem danych… :frowning:

Panowie ciekawe jak ma zgrać na płytę lub odzyskać dane jak dysk nie działa. :?

Czyli iść najlepiej od razu do serwisu.

I modlić się żeby z danych na dysku cokolwiek zostało. :?

pressc0t spróbuj wyciągnąć te dane pod DOSem, może się uda.

Druga opcja - Można spróbować utworzyć obraz dysku w Nortonie Ghoście czy jemu podobnych programach i zapisać ją na inny dysk, a potem wyciągnąć z obrazu dane.

Moja rada jeżeli dane są naprawdę cenne to radze zrobić tak:

  1. zanieść dysk do miejsca gdzie odzyskują dane

  2. poimormować by go nie rozbierali tylko sprubowali odzyskac dane jeżeli dysk “się kręci” nie ma uszkodzonej mechniki ani elektroniki jest duża szansa że to się uda

  3. Zdjać załorzyć partycje fdiskiem, sformatować, zaistalować system

  4. jeżeli sytuacja się powturzy zanieść dysk do serisu

jestem bardzo ciekaw w jaki sposób to się wykonuje, czy ktoś może mi to przybliżyć