Problem z dyskiem twardym

WItam.
Od jakiegoś czasu mam problem z działaniem dysku twardego. Najczęstszym problemem jest freeze komputera podczas pracy. Czasem po restarcie komputera dysku po prostu nie widać. Jest to 1TB WD. Jest na nim zainstalowana gra która nie zmieściła się na SSD i trochę danych.
Jak mogę sprawdzić czy dysk jest uszkodzony i ew. naprawić problem?
Z góry dzięki za odpowiedzi!

Na początek HD Tune:
http://www.hdtune.com/

Sprawdź błędy SMART, zobacz benchmarki i przeskanuj powierzchnię dysku pod kątem błędnych sektorów. Wyniki wrzuć tutaj.

W przyszłości najpierw poszukaj na forum, wątki o tej tematyce przewijają się praktycznie codziennie.

Tematów jest ogrom i w każdym inny program sugerowany do sprawdzania dlatego wolałem najpierw spytać.

Dysk jest sprawny, ale przydałaby się dobra defragmentacja:
Program Defraggler: https://www.dobreprogramy.pl/Defraggler,Program,Windows,13314.html
Po zainstalowaniu uruchom, zaznacz odpowiedni dysk i wybierz przycisk “Defragmentuj” (tylko dla dysków HDD!) u dołu okna. Defragmentowanie dość długo potrwa dla dysku 1 TB.
Po zakończeniu wybierz z górnego menu Ustawienia > Defragmentacja Boot Time > zaznacz “Raz” i “Tak” . Nastąpi restart komputera i defragmentacja plików systemowych, po czym normalne uruchomienie. To trwa tylko kilka minut. To wszystko.

Hej,

Na przyszłość skanowanie powierzchni dysku w HD Tune wykonuj bez zaznaczonej opcji Quick Scan. Przy szybkim skanowaniu większość błędnych sektorów zaznaczy się na zielono, mimo że nie powinno.

Pozdrawiam,
Dimatheus

ja bym jeszcze po defragnetacji, powtórzył test z live cd :wink:
Jeżeli ten dołek jest na dysku C, to pokombinowałbym z wydzieleniem go w inna partycję, - dysk jest sprawny, ale jak Windows rzuci tam plik wymiany, to trochę może zaboleć :wink:

Miałem podobnie, nie napisałeś jaki to system ale u mnie był to Win10.
Działo mi się tak ok. raz na dwa dni ale o dziwo po aktualizacji problem ustał, już prawie rok minął bez nawrotów choroby.

System to Win 8.
Error Scan bez Quick Scan

Defragmentacja w toku.
Mogę dodać jeszcze, że na dysku jest tylko zainstalowana jedna gra, a poza tym 80GB muzyki. Dysk nie jest podzielony na partycje.

To jeszcze dobrze sprawdzić, jak wygląda fragmentacja pliku wymiany (pagefile.sys). Możesz podejrzeć to na przykład przy pomocy programu Defraggler. Idealnie, by był w jednym kawałku.

Zasadniczo jeśli jest to drugi dysk (czyt. niesystemowy) to można go po prostu wypiąć na czas testów i obserwować co się dzieje w systemie bez jego udziału.

A w którym miejscu w tym programie dokładnie się to znajduje?

@anon41799040
Dysk nie jest systemowy, ale komputer zawiesza się najczęsciej podczas gdy odpalona jest gra, która jest na tym dysku zainstalowana.

W takim razie przyjrzałbym się też kabelkowi SATA (wymiana) albo chociaż zmieniłbym port (w płycie głównej) na inny.

Po analizie pojawią się kolorowe kwadraciki. Pomarańczowy oznacza plik stronicowania. Kliknij w niego i zobaczysz, w ilu jest częściach.

@anon41799040
Probowałem ale mam mała płytę główną i nie znalzłem innych wejść na dyski poza tymi dwoma do których są podpięte mały i duży dysk (tzn. HDD o którym mowa i ten mały na system i programy). Probowąłem też przepiąć dysk do innego wejścia na dysku ale tyle koncówek na tym kablu, że też mam stracha, że potem się nie odpali… Do tego mała obudowa i wszystko ciasno upchane. Boję sie tym za bardzo sam bawić bo się na tym nie znam i nie chce nic popsuć :frowning:

@Dimatheus
14 czerownych kratek. Jedna składa się z dwóch fragmentów. Co z nim zrobic?

Probowąłem też przepiąć dysk do innego wejścia na dysku ale tyle koncówek na tym kablu, że też mam stracha…

Kombinuj, próbuj, może zagniesz czasoprzestrzeń i się uda przepiać dysk do dysku :slight_smile:
Tak na poważnie, to myśl co piszesz bo można wysnuć że ty tam masz jakąś kosmiczną technologię.

Do dysku z interfejsem SATA lecą 2 kable: płaski szerszy to zasilanie, a ten węższy to sygnał danych (do płyty).
(Na PATA nie patrz, bo pewnie go nie masz)

Możesz zmienić ten węższy na inny i wpiąć z powrotem do płyty.
Upewnij się że wszystko jest prawidłowo przypięte i nie kombinuj.

Co do powierzchni dysku (kwadracików) kolega pytał cie o plik stronicowania (pagefile) czyli pomarańczowe kwadraciki.

PS. Podaje hasło kalambury: Jak się na czymś nie znasz oddaj do specjalisty.

Zdefragmentować - albo korzystając z jakiejś aplikacji (Defraggler potrafi w opcji defragmentacji w czasie uruchamiania systemu), albo wchodząc w ustawienia zaawansowane i zaznaczając wyłączenie pliku stronicowania. Później restart systemu i wejście w ustawienia, włączenie pliku stronicowania i kolejny restart. Trochę przydatnych linków. :slight_smile:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/15055/windows-7-optimize-windows-better-performance

http://ms9.biz/2016/09/28/jaka-powinna-byc-wielkosc-pliku-wymiany-w-windows-8-1/