Problem z dyskiem w laptopie (0x0000007b przy instalacji XP)

Witam, mam problem z instalacją na laptopie drugiego systemu mianowicie XP 32bit.

Aktualnie używam 64 bitowego systemu Windows 7.

Tydzień temu instalowałem na tym laptopie Linuxa a razem z nim podczas tworzenia partycji zainstalował mi się GRUB(bootloader)

Postanowiłem usunąć Linuxa miałem problem z GRUBem, odpaliłem linuxa z live CD i używając GParted i usunąłem obie partycje z linuxem.

Restartuje system a on nie chce botować był jakiś błąd z tym GRUBem.

Był to błąd MBR włożyłem płytę instalacyjną W7 użyłem komendy do naprawy MBR o której wyczytałem w internecie i system zaczął normalnie bootować.

Następnie odpaliłem GParted z livecd linuxa i powiększyłem moją partycję D o ilość miejsca które uzyskałem usuwając obie partycje linuxa(E i F).

Wyglądało to tak:

C: Windows 7

D: różne dane

E: Linux

F: swap linuxa

Teraz już raczej wszystko działa system bootuje nie straciłem żadnych danych ale przy próbie instalacji drugiego systemu(XP) na dysku D otrzymuję taki błąd

f0e68cdb902b576egen.jpg

Windowsa XP 32 bit chcę zainstalować z powodu braku kompatybilności dla niektórych aplikacji.

Wydaje mi się że nadal coś jest nie tak z sektorem rozruchowym ale nie wiem co mogę zrobić dalej ponieważ nie chcę nic uszkodzić.

Dodane 04.02.2011 (Pt) 17:21

Dodałbym jeszcze logi tylko tylko jakim programem je zrobić pod Windows 7 64 bit?

Zapewne dysk sata. Przełącz w biosie tryb AHCI na IDE i będzie ok

Po zmianie stało się coś takiego:

111150395f6196b5gen.jpg

Zrobiłem jak w instrukcji włożyłem płytkę z W7, repair ale to nic nie dało…

Więc ustawiłem znów na AHCI i teraz system się uruchamia ale jest ten błąd z linku wyżej…

Co się teraz stało?

Witam,

miałem ten sam problem z notebookiem Lenovo B560 - konieczna była integracja sterowników SATA do instalacji Windows. Proponuję poczytać artykuły o instalacjach nienadzorowanych i obsłudze programu nLite.

EDIT: BSoD 0x7b odpowiada INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE, co oznacza, że nie może uzyskać dostępu do dysku

EDIT2: http://lazowski.wordpress.com/2009/07/1 … ocy-nlite/

Ok mikroukład płyty głównej to: Intel Cantiga PM45

Znalazłem sterowniki zintegrowałem Nlite i nic.

Nadal ten sam błąd w tym samym momencie :x

Czy podczas integracji sterowników wybrałeś “Sterownik trybu tekstowego”? Jeśli nie, to instalator nie widzi tych sterowników. W tym wypadku, wybierz “Sterownik trybu tekstowego” i zaznacz niżej wszystkie obiekty na liście.

Też uwierzyłem w prostotę integracji: “Wybierz plik .inf a nLite wszystko za Ciebie doda.” i taki sam efekt otrzymałem.

Udało mi się zainstalować XP :smiley:

Tylko jest problem po instalacji XP podczas botowania mam do wyboru dwa systemy Windows XP :o w czym drugi nie działa a pierwszy to ten który zainstalowałem i on działa. :x

Ale nie mam do wyboru W7, musiałem włożyć płytkę od W7 i zrobić repair i teraz odpaliło W7 ale nie widzi już XP…

Jak ustawić to wszystko tak abym podczas bootowania miał do wyboru XP lub W7? ![-o<

A jak to zrobić tak abym nie stracił danych?

Kopiując najpierw ważne dane na osobną partycję lub pendrivea czy też płyty DVD, jak wolisz :wink:

Ale to ponad 200GB danych. Nie mam możliwości przeniesienia tego na żaden dysk zewnętrzny tym bardziej pendrivy. A o płytach mogę zapomnieć.

Aktualnie udało mi się zainstalować XP i jestem na nim.

Po instalacji XP nie ma menu wyboru systemów.

Po włożeniu płyty od W7 i zrobieniu naprawy W7 działa ale nie widzi tym razem XP no i nie ma też menu wyboru systemów.

Czytałem o edycji boot.ini czy to by pomogło?

Aha i jeszcze jedno zastanawiam się czy XP jest zainstalowany na partycji I czy F.

Ponieważ gdy jestem na W7 system XP znajduje się na I ponieważ mam napęd i napęd wirtualny.

A gdy teraz jestem na XP pokazuje że na F a tych wirtualnych nie widać. Aha i podczas instalacji XP pokazywało że na F się instaluje.

Proszę o pomoc. :roll:

Napisałem ci wyraźnie, XP musi być zainstalowany na głównej partycji C jako pierwszy system…

Z czystej ciekawości dlaczego?

Spróbuj przywrócić XP do listy bootmgr tak:

  1. Pobierz EasyBCD

  2. Uruchom EasyBCD

  3. Add New Entry

  4. Po PRAWEJ stronie, w części okna zatytułowanej Operating Systems, z menu Type wybierasz Windows XP.

  5. Niżej, pod wyborem typu systemu, wpisz nazwę, która będzie widoczna w Menedżerze rozruchu (np. Windows XP)

  6. I TU ZACZYNA SIĘ PROBLEM.

Na którym dysku instalowałeś 7, a na którym XP?

Problem w tym, że, nawet, gdybyś zainstalował Windows 7 na dysku Z:, litera partycji i tak ulegnie zmianie (na czas działania systemu, po wyłączeniu wszystko jest bez zmian), czyli dla przykładu:

C: XP

D: 7

… jak uruchamiasz 7, to 7 jest widoczna, jako zainstalowana na C: a XP na D:.

NIE DZIAŁA TO W DRUGĄ STRONĘ, t.j. XP nie dokonuje takich zmian.

Podaj, gdzie zainstalowałeś XP, a gdzie 7.

Dla ułatwienia, pozbądź się wszystkiego, co może mącić (pendrivy, wirtualne napędy … )

Dodane 06.02.2011 (N) 12:24

Zawsze instaluje się starszy system, nie odwrotnie.

Jeśli zainstalowałbyś XP po 7, Menedżer rozruchu najpewniej zostałby (nieprawidłowo) zastąpiony/zniszczony przez loadera XP, bo przecież XP *nie zna* Siódemki.

Ogólnie pisząc, 7 przestałaby być widoczna i od razu ładowałby się XP.

EasyBCD nie pomógł problem w tym ze XP korzysta z boot.ini ale W7 ma własny loader.

Rozwiązanie było uruchomienie płytki instalacyjnej W7 i odpalenie command prompt.

A tam kolejno wstukujemy:

Tworzymy napis jak będzie wyskakiwał na liście podczas bootowania ja zrobiłem Windows XP

bcdedit /create {ntldr} /d “Windows XP”

Podajemy lokalizacje plików boot.ini, ntldr. Jeśli nie znajdują się na dysku C to je tam trzeba przenieść są to pliki ukryte i chronione więc trzeba ustawić aby nam je pokazało.

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

Teraz nadpisujemy

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

I dodajemy wszystko łądnie do bootloadera

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

na końcu proponuję

Exit

I klikamy restart! Wszystko PIĘKNIE śmiga! :smiley:

To ciekawe, bo u mnie z EasyBCD zadziałało, ale mniejsza o to. Ważne, że problem rozwiązany.

Można zamknąć :slight_smile: