Problem z dyskiem w laptopie HP Pavilion dv9000


(R Wielhorski) #1

Witam.

Od wczoraj mam problem z moim laptopem otóż po włączeniu pokazuje się komunikat "SMART failure predicted on hard disk 2, warning immediately back up your data and replace your hard disk drive a failure may be imminent press f1 to continiue" odnośnie samego komunikatu trochę poczytałam i co nieco o tym wiem, jednak problem polega na tym iż klawisz F1 nie reaguje, tak samo jak wszystkie inne i nie mogę tego komunikatu pominąć. Bardzo prpszę o pomoc, pozdrawiam :slight_smile:


(mrFreeze) #2

Masz dwa dyski? Z komunikatu tak wynika. Wyjmij jeden dysk i zobacz zachowanie kompa na jednym i na odwrót jak nie będzie poprawy za pierwszym razem.

 

http://copirs.net/wp-content/uploads/02-remove-covers.jpg


(R Wielhorski) #3

Tak mam 2 dyski, wyjęłam 2, komunikat taki sam, f1 nie działa nadal, potem wyjęłam 1 wstawiłam 2 to samo, na koniec zamienilam miejscami 1 z 2, komunikat taki sam tylko informował o kłopotach na dysku 4 :o, f1 rownież nieaktywny.


(mrFreeze) #4

Dyski włóż jak były na początku. Pobierz wypal jako ISO zbootuj. Zrób zdjęcie spod F8 bo screena nie da rady. Oczywiście dwóch dysków.

 

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html


(R Wielhorski) #5

Nagrałam iso mhdd na płytę, ustawiłam w biosie żeby bootował jako 1 z CD/DVD lecz po uruchomieniu laptopa mhdd nie otwiera się, chyba powinien automatycznie? Potem spróbowałam podczas włączania wcisnąć F9 i wybrać cd/dvd lecz też nic, od razu potem wyskakuje ten komunikat i nic nie da się zrobić, muszę wyłączać laptopa.


(mrFreeze) #6

Jak nagrałaś pamiętasz, że to jest ISO?

 

np.

http://komputery.spryciarze.pl/zobacz/jak-nagrywac-obrazy-plyt-cdburnerxp


(R Wielhorski) #7

Nagrałam zgodnie z tą instrukcją http://www.cdrinfo.pl/cdr/porady/howto/index.php?sm=imgburn/iso_write programem ImgBurn, zakończył pomyślnie, na komputerze stacjonarnym w zakładce mój komputer ikona płyty zmieniła się na mhdd więc raczej nie popełniłam żadnego błędu i obraz jest dobrze nagrany.

Tylko problem tkwi w tym iż po włączeniu laptopa od razu po załadowaniu okna biosu pojawia się ten komunikat i muszę go wyłączyć bo nic nie mogę innego zrobić.

No i pytanie dlaczego nie mogę kontynuować wciskając F1, powinno mi normalnie ten komunikat przeskoczyć.


(mrFreeze) #8

Możesz dostać się do biosu zapewne F2 lub DEL? Wtedy w zakładce boot ustaw na sztywno pierwsze cdrom.


(R Wielhorski) #9

U mnie bios mam pod F10, tak właśnie zrobiłam, jako pierwszą pozycję ustawiłam ATAPI CD/DVD ROM Drive, jako 2 Notebook  hard drive.

Sprawdziłam płytę na komputerze stacjonarnym, program włącza się normalnie, na laptopie tak jakby w ogóle z tej płyty nie chciał bootować od razu wyskakuje ten komunikat.


(mrFreeze) #10

Pewnie gdzieś masz jeszcze secure boot poszukaj i ustaw na disabled. Nie wiem czy w tych laptopach były już te funkcje…


(R Wielhorski) #11

Mam tylko takie pozycje: CD-ROM Boot - enabled, Floppy Boot - enabled, Internal Network Adapter Boot - Disabled.

Mam wrażenie że dysk się uszkodził nieodwracalnie i jedyne rozwiązanie to zakup nowego, przy włączeniu mam też opcję Change Boot Device, wybieram CD/DVD i tak samo od razu ten komunikat. Czarno to widzę :frowning:


(mrFreeze) #12

Gdzieś jest zablokowane bootowanie. Możesz jeszcze spróbować naprawy z partycji Recovery zapewne jest w tym laptopie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=qJ6eHrFMcRs


(R Wielhorski) #13

Jest, jednak tak samo kiedy wybiorę tą opcję (F11 system recovery) od razu pojawia się komunikat i muszę wyłączyć laptopa.

Bios w tym laptopie jest bardzo ubogi w różnego rodzaju opcje i nigdzie nie znalazłam bardziej zaawansowanych ustawień odnośnie bootowania.

Chyba nic z tego nie będzie  :frowning:

Ale najbardziej ciekawi mnie dlaczego nie mogę tego kontynuować wciskając F1, czytałam wiele tematów i u innych osób normalnie potem ładuje się system.


(mrFreeze) #14

Zobacz czy czasem nie jest problem z pamięcią ram gdzieś tak wyczytałem. http://copirs.net/wp-content/uploads/02-remove-covers.jpg pod memory zobacz ile masz tam kości jak jedną to zamień miejscem w drugi bank jak dwie zobacz najpierw na jednej później ewentualnie na drugiej. Oczywiście nie muszę mówić, że takie rzeczy robisz bez baterii w laptopie i na odłączonym zasilaniu. Najlepiej jeszcze dotknij czegoś metalowego (grzejnik, futryna) zanim zabierzesz się za wyciąganie pamięci. Wiem, że prawidłowo rękawice ESD ale tyle razy wyciągałem pamiątki i nic się nie stało może nie jestem “naładowany” :slight_smile:


(R Wielhorski) #15

Zrobiłam tak, niestety bez zmian.

Dziękuję za dotychczasową pomoc  :slight_smile:


(mrFreeze) #16

Masz komputer stacjonarny tak? Może wyciągnij te dyski podłącz do stacjonarki i tam bez problemu sprawdzisz ich smart np. HDTune. Dziwne, że nic nie bootuje, nie możesz odpalić partycji Recovery no to najdziwniejsze… nawet jak dysk jest uszkodzony nie powinno mieć to znaczenia.


(R Wielhorski) #17

Obawiam się że nie mam takich taśm którymi mogłabym je podłączyć do stacjonarnego. Też mnie to bardzo dziwi.

Kiedy wykonuję diagnostykę dysku przez bios, w rezultacie dla zarówno 1 jak i 2 dysku widnieje: Replace hard disk. możliwe że oba się uszkodziły?


(Montarowiec) #18

http://www.komputronik.pl/product/61325/Akcesoria/Kable_i_adaptery/Przejsciowka_ATA_plyta_glowna_na_SATA_urzadzenie_Logilink.html albo http://allegro.pl/adapter-usb-ide-3-5-2-5-sata-ata-dysk-hdd-i5501716055.html wtedy na usb, wygodniejsze