Problem z dyskiem zewnętrznym - po podłączeniu pc przestaje reagować

Cześć chłopaki,

mam spory problem. Po podłączeniu dysku zewnętrznego pc zupełnie przestaje reagować, nic nie działa, wszystko się wiesza. Dramat.
Dysk zewnętrzny to 3 miesięczny Adata HV620. Podpinałam go pod wszystkie porty w pc - wszędzie to samo. Po podpięciu dysku nie mogę nawet uruchomić żadnego z programów diagnostycznych (hdtune, asssd, itp.). Nie da rady nawet uruchomić diksprata. Tzn, uruchomić mogę i to tyle, nie da rady nic wpisać w wiersz poleceń.
Podpinałam również dysk pod tv, coby sprawdzić czy może tam działa. Tv go widzi, natomiast nie ma możliwości jego sformatowania. Dodam, że również w eksploratorze windy dysk również jest widoczny i to tyle, nic nie mogę z nim zrobić.
Co się dzieje chłopaki? Dysk się wysypał? Mobo się wysypało? Wykluczam wirusy, wszystko gruntownie przeskanowane. Jak sprawdzić czy to czasem pc nie uszkadza mi dysku?!

Dodam, że to już druga taka historia na przełomie ok. roku - rok wstecz miałam podobną historię, również z dyskiem zewnętrznym, z tym, że wtedy myślałam, że to na 100% wina dysku (jaki archaiczny nonejm, z milionem przepracowanych godzin).

Specyfikacja pc:

Mobo - Asus h81m-e,
Procek - ICore i3-4130 3,4GHz,
Grafa - Gigabyte GF GTX 650 Ti 1024MB,
Ram - 2x Kingston 4GB DDR3-1333 Non-ECC CL9 KVR13N9S8/4,
Zasilacz - NeoTEC Magnus 500W.

Wygląda to tak, jakby padła elektronika dysku / uszkodzony firmware i system nie może poradzić sobie z odczytaniem z niej danych na temat podpinanego urządzenia. A może podpinasz go dłuższym kablem niż dołączony przez producenta?

Podpinam go kablem z zestawu. Kurde, nowy dysk, mam go góra 3 miesiące. Używany może max 5x.
Myślisz, że to nie wina pc? Wszak to drugi taki przypadek na przełomie roku.

Napisałeś, że TV go widzi. Widzi również jego zawartość? Jaki system plików zawiera?

Tv go widzi, w sensie wie, że jest podpięty do tv. Nie może go sformatować. Pc też nie może go sformatować. Dysk jest pusty na 100%. Sys plików ntfs. Dysk jest normalnie wyświetlany w eksploratorze windy.

A jak wygląda jego obecność w oknie Magazyn -> Zarządzanie dyskami?

Jeszcze jedno. Podpinasz go pod USB 3.0 (niebieskie gniazda) czy 2.0 (czarne gniazda)? Ten dysk jest ponoć dość prądożerny.

Podpinałam pod wszystkie porty na froncie i wszystkie porty z bezpośrednio z mobo 2.0 i 3.0. Bez rezultatu.
Okno zarządzania dyskami, po podpięciu tego felernego Adata nie chce się za nic w świecie wypełnić nawet.

Jeżeli masz możliwość, wyciągnij dysk z obudowy i podepnij go fizycznie pod kompa. Za @WODZU, stawiam na elektronikę kieszeni - ale tym sposobem wyeliminujesz jedną z przyczyn.

Ja stawiam na uszkodzenie systemu plików (tabeli MFT , odłączanie od telewizora i komputera) . GPARTED ?
Telewizory zakładają partycję z systemem plików ext4 , a ten jest dla WINDOWS-a nieznany .
Najgorsze jest odłączenie dysku HDD podczas trwania na nim operacji zapisu (powstałe błędy logiczne uniemożliwiają jego sformatowanie nawet bootowalnym programem GPARTED !) . Wtedy tylko MHDD lub HDD REGENERATOR 2011 .
-https://photos.app.goo.gl/FLYFHcOurW2RNTm53

Dysk sprawdzony na 3 różnych pc. Na żadnym z pc nie zadziałał. Leci do reklamacji.