Problem z dyskiem zewnętrznym Toshiba 500 GB

Po podłączeniu dysku do laptopa co prawda wykrywa go, ale po chwili pokazuje się monit: “Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków F: musisz go sformatować. Czy chcesz wykonać formatowanie?” i “F:\ nie jest dostępny. Wolumin nie zawiera rozpoznawanego systemu plików. Sprawdź, czy załadowano wszystkie wymagane sterowniki systemu plików i czy wolumin nie jest uszkodzony.”" Poszukuję jakiegoś dobrego, ale zarazem prostego i w miarę szybkiego w skanowaniu programu do odzyskiwania/naprawiania błędów na dysku. Nie musi być odpalany z Dosa, może być bezpośrednio z 7-mki. W starym komputerze z Windowsem XP, gdy odpalałem płytkę z Hirenem był tam bardzo dobry program HDD Regenerator, który już wielokrotnie mi pomógł, gdy system nie chciał się uruchomić na dysku Samsunga, ale teraz mam laptopa z Windows 7 i niestety ten program nie idzie. Po wczytaniu Hirena i wejściu w program HDD Regenerator wyświetla się taki komunikat:
“file missing C: HBCD DOS HDD REG.7Z
Label not found”. Są też inne programy, ale wiele z nich również nie działa, a jeden skanuje tak powolnie, że chyba do rana by tego nie zrobił.

Najpierw sprawdź czy działa wpięty w inne urządzenie - może to kwestia portu USB albo sterownika?