Problem z dyskiem

Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z nietypowym dla mnie problemem gdyż podczas spokojnego grania siedzenia na Internecie lub normalnej pracy dysk hdd (na którym zainstalowane są większe programy oraz gry) potrafi się jakby odłączyć i włączyć ( ktoremu towarzyszy charakterystyczny dla hdd pisk) każdy program który był uruchomiony z tego dysku się wyłącza A windows automatycznie włącza eksplorator plików jakby wykrył nowy dysk.

Próbowałem już wymienić kabel sata, sprawdzić aplikacjami Windowsa i nie tylko,przepinac kable zasilania od jednego dysku do drugiego. I nic nie pomogło
Poniżej podaję swoją konfigurację:
I5 2400
16 gb ram 1600mhz
1050 to msi oc
Zasilacz banditpower 500w
dysk ssd 256 sandisk
Oraz nieszczesny 1 tb toshiba 5400rpm
Mam nadzieje o szybką odpowiedź bo komputer miał iść na sprzedaż :frowning:

Daj zrzut SMART dysku z programu Crystal Disk Info najnowsza wersja. Jest darmowy.

Albo problem z systemem lub dyskiem raczej, wrzuć to o co proszą wyżej w ostateczności pomożemy postawić nowy system (mozliwy błąd eksploratora plików).

Sprawdź jeszcze co pokazuje HDTune i HDDScan, a potem zobacz jak czytać wartości S.M.A.R.T.

Programy pokazuja ze sprawnosc jest na dobrym poziomie wiec co jest winowajcą?

Sprawdź, jak masz ustawione tryby zasilania Windows - może być oszczędny, który po ustalonym czasie poprostu “usypia” nieużywany dysk.

Już sprawdzałem

1 polubienie

Nie ufałbym temu dyskowi.

Miałem kiedyś podobną sytuacje, w smarcie też nie było nic niepokojącego. Pewnego dnia dysk się wyłączył, ale już na zawsze.

1 polubienie

A jak z zasilaczem, który też może mieć związek z problemem?
Ile ma latek zasilacz? Sam zasilacz jest na czarnej liście od daaaaawna.

1 polubienie

Juz ok 2 i pół

Własnie przesyłam sobie wszystkie wazne dla mnie zdjecia na dysk zewnetrzny i zauważyłem dziwną zależność Podczas przesyłania “wskaznik mb” skacze od 0 do 10 przez caly czas ani sekundy nie trzyma równych mb moze jednak cos jest nie tak z dyskiem?

Jest to bardzo możliwe, daj jeszcze zrzut ekranu z programu Hard Disk Sentinel (wystarczy wersja trial)

Stan dysku sprawdzony dostępnymi programy wydaje się doskonały.

Niemniej może istnieje jakaś usterka która się nie objawia tradycyjnymi metodami diagnostycznymi.

Proponuję przegrać wszystko z niego i zrobić Low Level Format

Albo spróbować wymiany taśm SATA. Koszt 10 zł, a wyeliminujesz chyba jedną z najczęstszych przyczyn ostatnimi czasy (u mnie w robocie) i na forum.

Napisałem że już wymieniłem :frowning:

Wygląda jakby elektronika dysku siadała. Dysk na gwarancji czy raczej kosz? Jeżeli wszystkie inne metody zawodzą to nic nie zdziałasz. Licznik nagłych wyłączeń to ponad 1500. Przy tak krótkim czasie użytkowania (182 dni) to duża wartość.

Ponoć to dość powszechny problem w Toshibach (zwłaszcza w połączeniu z W10 -> źródło Google). Możesz spróbować metody z CrystalDiskInfo (Funkcje -> Funkcje zaawansowane -> Sterowanie funkcjami AAM/APM - źródło tu i tu).