Problem z działaniem internetu LTE


(rotkeh) #1

Mam problem z działaniem internetu LTE. W przypadku odtwarzania materiału filmowego jest on często buforowany. Strony internetowe również czasami łapią opóźniania w ładowaniu.

 

Modem to B315

Parametry jakie są podane w diagnostyce modemu są takie:

RSRQ -14dB

RSRP -99dBm

RSSI -65dBm

SINR 3dB

 

Używam anteny AK C2 Uni

 

Czy wartości tych parametrów są dobre czy złe?

Jeżeli złe to na jaką antenę mogę zmienić.

 


(askow) #2

Wszystkie parametry wskazują,że antena którą posiadasz nie spełnia swojego zadania(praktycznie to dookólny szmelc). Na pewno antena panelowa dualna byłaby dobra.(http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html). Można by bardziej konkretnie ( może taniej), jeżeli podasz lokalizację i operatora.

Oprócz tego poczytaj: http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/.

 


(rotkeh) #3

Lokalizacja Rawicz.

Dostawca: CP

 

Nadajniki wg mapy. Pomiędzy nadajnikami w mieście mam budynki. 

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukelocations&network=26001%2C26017%2C26016&standards=lte&bands=1800&center=51.553567%2C16.884415&zoom=12

 

Ew. opcja na antenę do nadajnika w Żmigrodzie?


(askow) #4

14 km, to ja wątpię. Może to cudo http://allegro.pl/antena-mimo-4g-lte-49dbi-sma-huawei-b593-zte-mf283-i5896628801.html, są z różnymi rodzajami wtyków.


(rotkeh) #5

Przestawiłem trochę tą antenę w inne miejsce i udało się osiągnąć coś takiego

RSRQ: -13dB

RSRP: -86dBm

RSSI: -53dBm

SINR: 18dB

 

Czyli trochę z niej można wyciągnąć. 

 

Natomiast dalej rozważam zakup lepszej anteny. Jeżeli są jeszcze jakieś propozycje innej to rozważę też inne opcje. 


(askow) #6

Twoja obecna antena daje tyle, że przenosi sygnał z zewnątrz do pomieszczenia. Wzmocnienie to: 2-3 dBm. Poza tym jest uniwersalna (działa we wszystkich pasmach), ale pożytek  z niej j.w. Kup panelową antenę mimo. Nie wydaje mi się, żeby musiała być szczególnie mocna. Z Cybertecha, lub Sorensena (tego słabszego) http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=Antena+Sorensen+dual+LTE++do+Huawei+b593+10m+kable&bmatch=relevance-pop30-uni-1-2-0613, Cybertech powinień wystarczyć: http://www.cybertech.com.pl/p116,antena-dualna-lte-4g-10dbi-mimo.html, 10dBm, to na pewno więcej niż obecne.


(Drobok) #7

@askow Liczysz wzmocnienie w jednostkach mocy ? :stuck_out_tongue:

 

Weź poprawkę, że przewód również wprowadza tłumienie i to dość spore w zależności od typu przewodu i częstotliwości (długości przede wszystkim), nawet złącze wprowadza tłumienie ;)


(askow) #8

Dzięki za uwagę, to przejęzyczenie oczywiście - dBi, ja o stratach na kablu nawet nie wspominam  tłumienie przewodu (10m) będzie większe niż zysk tej cudownej anteny. 

Korzystając z okazji ciekawy jestem twojego zdania odnośnie możliwości “przesterownia” w przypadku użycia zbyt silnej anteny., a konkretnie jakiej właściwie “mocy” powinna być antena w omawianym przypadku.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.