Problem z działaniem laptopa Lenovo IdeaPad Z580

Witam serdecznie.

Mam pewien problem, mianowicie zakupiłem niedawno laptop Lenovo IdeaPad Z580. Dostałem od razu wgranego Windows 7 64bit PL, wszystko ładnie i pięknie, działało jak należy do chwili gdy nie mogłem na nim zainstalować aktualizacji, podstawowych programów itp. Więc poszedłem do sklepu, kupiłem Windows 7 64bit PL, zrobiłem partycję na starcie instalacji z poziomu instalatora Win7 (jako że w oryginale miałem jedną prawie 700GB partycję). Wgrałem sterowniki ze strony producenta http://support.lenovo.com/en_US/. I tu jest problem…

Komputer tnie mi po włączeniu jakiegokolwiek programu ściągającego czy to Azureus, uTorrent, chomikuj czy nawet FlashGet albo Orbit. Granie na Steamie zupełnie odpada, przycisk myszki reaguje z niesamowitym opóźnieniem już na pulpicie a co dopiero po odpaleniu np Skyrim. Więc korzystanie z internetu mam co najmniej utrudnione.

Laptop ma ogólnie dobrą specyfikację, jednak powinien bez problemu pociągnąć takie dobrodziejstwo jakim jest internet - tak i się wydaje…

Podaję specyfikację Laptopa:

Typ procesora Mobile DualCore Intel Core i5, 2900 MHz (29 x 100)

Nazwa płyty głównej Lenovo

Mikroukład płyty głównej Intel Panther Point HM76, Intel Ivy Bridge

Pamięć fizyczna 16248 MB (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)

Typ BIOS’u Phoenix (03/26/2012)

Karta wideo Intel® HD Graphics 4000 (2112 MB)

Karta wideo NVIDIA GeForce GT 630M (2096960 KB) <- działa zgodnie ze sterownikiem NVIDIA Optimus

Akcelerator 3D Intel HD Graphics 4000

Karta dźwiękowa Intel Panther Point HDMI @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C-1]

Karta dźwiękowa Realtek ALC269 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C-1]

Kontroler IDE Intel® 7 Series Chipset Family SATA AHCI Controller

Dysk fizyczny ST750LM022 HN-M750MBB (750 GB, 5400 RPM, SATA-II)

Czy internet to za wiele dla tego lapka? Poprzednio działałem na wysłużonym Dell Inspiron 1520 z GF 8400GS 256mb i 4 gb ramu i chodził jak złoto przy sprzęcie który wyżej opisałem. Co może być tego przyczyną? Czy drivery mam instalować w jakiejś kolejności? Czy nie włączyłem czegoś, co powinienem? Sam nie wiem, już 4 raz instalowałem Win764bitPL i cały czas mam to samo. Co najlepsze nawet nie jestem w stanie sklasyfikować wydajności komputera (miał na początkowym wgranym oryginalnie systemie coś koło 5.7 czy 5.9 o ile pamiętam), za każdym podejściem wyskakuje mi błąd przy dekodowaniu zaraz po sprawdzeniu działania directów, czy zrobię to na świeżym systemie czy z wgranymi już sterownikami błąd i tak wyskoczy… Czy jest jakaś instrukcja kolejności instalacji driverów, programów (tylko tych przydatnych w zwykłym domowym użytku). Sam nie wiem co mogę robić źle… Co może być nie tak?

Dodane 16.07.2012 (Pn) 7:25

Dodaję jeszcze kart sieciowe:

Karta sieciowa Intel® Centrino® Wireless-N 2200

Karta sieciowa Realtek PCIe FE Family Controller

Po co kupowałeś system skoro taki sam orginalny miałeś już kupiony z laptopem? Jak chciałeś pozbyć się całego syfu od Lenovo to trzeba było tylko pożyczyć płytke z instalką windowsa i zainstalować czysty system. CZy po instalacji systemu na pewno zainstalowałeś wszystkie sterowniki? Nie masz w manager urządzeń jakiegoś wykrzyknika przy urządzeniu lub nierozpoznanego urządzenia?

Systemu nie dostałem na płycie - a z backupu nie chcę korzystać jako że ma już sporo nieprzydatnych programów i triali zainstalowanych, po odinstalowaniu niektórych wywalało mi błędy więc podziękuję za taki system jaki dostałem - wolałem czysty bez programów, po to kupiłem. Product key Windowsa ze spodu kompa nie pasuje do wersji z płyt które miałem - więc następne utrudnienie. Grunt że w tej chwili jest - Windows 7 Home Premium 64bit PL na płycie. Nie to jest jednak problemem. Wszystkie sterowniki mam poprawnie zainstalowane, nie mam wykrzykników czy innego ustrojstwa. Myślałem że może być powodem wersja sterowników, ale to też skreślę bo instalowałem najnowsze, jeśli nie ze strony producenta laptopa to ze strony producenta podzespołu. Problem był jedynie w Energy Menagement bo wykrywa go jako urządzenie ale zażegnałem go instalując odrębną aplikację ze sterownikiem. Może być tak że np NVIDIA Optimus źle działa? Nie rozumiem dlaczego tnie się przy korzystaniu z Azureus, uTorrent, Chomikuj, FlashGet czy Orbit niezależnie czy ściągam czy wysyłam - sterowniki mam zainstalowane do karty sieciowej więc nie powinno być problemu a jednak ma miejsce. Nie wiem nawet jak z wydajnością komputera ponieważ w trakcie klasyfikacji wydajności za każdym razem jak wyżej pisałem wyskakuje mi błąd przy dekodowaniu (zaraz po sprawdzeniu directów) czy sprawdzam na świeżym systemie czy na systemie z wgranymi już sterownikami. Może to wina grafiki? Sam już nie wiem.

Dodane 16.07.2012 (Pn) 8:11

Dodam jeszcze że w BIOSie mam wyłączoną Intel Virtual technology na disabled. Nie korzystam z dwóch systemów operacyjnych więc uznałem że włączenie nie będzie potrzebne (w oryginale też było disabled). Przed chwilą wyskoczyło mi że Aero ma za mało zasobów, jak to możliwe z 16GB ram? Wyłączyłem przeźroczystość, animację ale mam nadal to samo. Czy to wina grafiki?

Dodane 16.07.2012 (Pn) 8:26

Ściągnąłem dla pewności aplikację DriverPack Solution 12.3 i zaktualizowałem sterowniki do niej z http://driverpacks.net/, uruchomiłem i po sprawdzeniu podzespołów nie wykryło żadnych błędów, żadne sterowniki z ich bazy nie są nowsze od tych które mam obecnie zainstalowane i nie ma konfliktów. Po tym odpaliłem F.E.A.R. za pierwszym razem crash przy dopasowywaniu wydajności przy pierwszym odpaleniu gry, za drugim już mogłem cieszyć się intrem a potem w menu - dźwięk trzeszczał, syczał, tak jakby w tle za muzyką, po czym nastąpił crash i wywalenie na pulpit.

Dodane 16.07.2012 (Pn) 9:22

Z ostatniej chwili - system zaproponował zmianę profilu kolorów na podstawowy by zwiększyć wydajność, zaakceptowałem i nadal jest to samo. Muzyka w grach i winampie trzeszczy podobnie jak w filmach z tym że te w bonusie dodatkowo się zacinają (chwilowy trwający czasem dłużej a czasem krócej pokaz slajdów), czy są czytane z dvd czy z vcd czy też z avi/mkv/divx/wmv wygląda to tak samo. Ktoś ma podobnego lapka? Może nie w tej kolejności poinstalowałem serowniki co trzeba. Jak to jest możliwe żeby cięło przy czterordzeniowcu z 16gb ram przy ściąganiu plików z internetu, obojętnie jakiego oprogramowania do ściągania bym użył… Mógłby ktoś mi pomóc z tymi problemami? Ewentualnie rozpisać kolejność instalacji driverów itp po instalce Windowsa. Ewentualnie co może być tego przyczyną?

Dodane 04.08.2012 (So) 8:17

Mam już solucję do problemu, więc spokojnie można zamknąć temat. Jak wyżej pisałem próbowałem już wszystkiego na co mogłaby wpaść osoba nie mająca zbyt wiele wspólnego z informatyką. Po instalce systemu zainstalowałem Windows SDK 7.1 z linku http://www.microsoft.com/en-us/download … px?id=8442, później najnowszego DirectX, update systemu, skorzystałem z ThinkVantage System Update z linku http://support.lenovo.com/pl_PL/downloa … VSU-UPDATE dla systemu Windows 7 64bit w wersji 4.03. Zaktualizowało mi drivery i działa jak powinno. O dziwo nawet wykrywa HUBa Mediatech 7 Port Hub Switch (3 x USB 2.0 + 4 x USB 3.0) I NIE TNIE! Długo się z tym problemem zmagałem… I w sumie nie wiem dlaczego bez pełnej instalacji Win SDK 7.1 nadal miałem problemy z działaniem gier i audio. Niegdyś - na poprzednim laptopie - wystarczył mi XP 32bit, stery od producenta w jednej paczce na DVD + DirectX update i wszystko działało świetnie i płynnie (tak jak powinno). Być może trafiłem na uszkodzony sprzęt?

Dodane 14.06.2013 (Pt) 23:35

Pora na sprostowanie, w/w model faktycznie sprawia problemy z kartą dźwiękową o czym - będąc niegołosłownym - można poczytać pod linkami:

http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,len … iesza.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2553329.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2362740.html

Problemem jest tu sposób instalacji i ustawień. Na początku (na świeży system) używam polecenia “msconfig” w “uruchom”,zmieniam tam w zakładce “rozruch” liczbę procesorów na 4 i liczbę traktującą o pamięci RAM na wartość maksymalną (tj. posiadaną).

Potem instaluję sterowniki (nie ze strony producenta gdyś są stare i nie aktualizowane od ponad roku), wyszukuję sterowniki i hula jak ta lala jak to powiadają.

Dla chętnych sterowniki DZIAŁAJĄCE NA 100% zamieszczone są na koncie na chomikuj.pl pod linkiem:

STEROWNIKI LENOVO IDEAPAD Z580

Gwarantuję że wszystko działa jak należy (kolejność to: Lenovo IdeaPad Z580 Win7 64bit.exe, grafika Intel, grafika nVidia, najnowszy PhysX i potem reszta), są to sterowniki bez ich aplikacji tj. sam sterownik bez - moim zdaniem niepotrzebnych zżerających pamięć programów.

Pozdrawiam i przepraszam za kłopot.

Swoją drogę jednak LENOVO powinno udostępnić jakiś autoinstalator obejmujący w/w problem i instalujący wraz z niezbędnymi poprawkami całość z poziomu jednej aplikacji do pobrania z ich strony, jednak tego nie doczekałem się nigdy…