Problem z działaniem składników pakietu Microsoft Office

Może ktoś spotkał się już z problemem, który postaram się dokładnie opisać. Otóż zauważyłem podczas pracy z Word’em i Excel’em następujące zjawisko:

  • podczas zwykłej edycji tekstu, obojętne czy wpisanego czy wklejonego pierwsza próba rozwinięcia z paska Formatowanie polecenia Czcionka powoduje chwilowe “zawieszanie się” aplikacji aż do momentu rozwinięcia się listy czcionek, lecz ta “chwila” to nawet 3 minuty ( !!

  • W aplikacji Microsoft Excel to samo dzieje się podczas edycji komórki, np. próba zmiany koloru czcionki wywołuje przerwę w pracy aplikacji na kilka minut. Potem można zmieniać kolory dowolną ilość razy, oczywiście bez zamykania programu.

Jeśli aplikację wystartować ponownie, zjawisko pojawia się na nowo!

System operacyjny Windows 2000 i Microsoft Office 2000 - wszystko licencjonowane i legalne… żeby nie było wątpliwości :-P.

Wykonałem nawet reinstalację całości (po usunięciu partycji i instalacji od podstaw) - po którymś z uruchomień komputera opisywana sytuacja pojawiła się i już!

Nie jestem pewien, czy któraś z aktualizacji systemu nie robi tego dziadowstwa, ale może ocenę zostawię znawcom tematu…

Z wyrazami szacunku

Jerzy

A może zwyczajnie masz nieco za dużo czcionek poinstalowanych w systemie? :roll:

Sprawdzałem, nie ma to znaczenia! Wczorajsza reinstalacji - format i postawienie od podstaw nic nie zmieniło! Kilka godzin było OK, a potem nagle BACH! i już!

Zestaw czcionek podstawowy, żadnych innych aplikacji (czcionkowych) typu Corel itd…

Jerzy

Złączono Posty : 15.01.2007 (Pon) 13:06

Acha! I jeszcze jedno - żadnych wirusów nie ma, Spy-ware itd też brak.

Miałem kiedyś podobny problem po zainstalowaniu łatki do office’a 2000 (też na win 2000), zawieszał się albo bardzo długo myślał przy zapisywaniu dokumentów. Jak zainstalowałem “łysego” office’a było ok.

BTW po jednej takiej zwieszce (przy pisaniu opracowania na studia, z wykresami, wzorami, itp.) gdzie 3 dni roboty poszły w krzaki, wywaliłem office’a i postawiłem na OpenOffice, wtedy jeszcze 1.1.

Wracając do tematu opóźnień w Wordzie i Excelu zauważyłem pewną osobliwość. Otóż po ponownej instalacji wszystkiego, tzn format c:, postawienie systemu na nowo i ponowna instalacja Microsoft Office, ale bez Acces’a problem opóźnieniem wyboru czcionki lub zmiany jej koloru zniknął! W piewszej wersji wszystko działało do momentu zainstalowania Płatnika. Puki Program Płatnik firmy Prokom nie był zainstalowany wszystko było OK, po instalacji Płatnika (i podejrzewam) pierwszego uruchomienia tzn. logowanie i wskazania bazy itd pojawiły się problemy opisywane wcześniej! Tylko pytanie co ma jedno (Płatnik Prokom’a) z drugim (Microsoft Word, Excel i Acces) - jak jest przyczyna przedziwnych opóźnień podczas edycji dokumentów, np. przy wyborze koloru czcionki w Excel’u czy zmiany rodzaju czcionki w Wordzie…

Płatnik korzysta z silnika bazodanowego Accesa, więc pewnie tu jest pies pogrzebany, ale dlaczego to powoduje problemy? Mój znajomy odpowiadał w takich sytuacjach: “bo Windows tak ma”…