Problem z dźwiękiem w głośniku centralnym

Witam!

Jak w temacie… Kupiłem kilka miesięcy temu głośniki Logitech x-530 5.1. Do tej pory wszystko działało bardzo dobrze, z samych głośników jestem zadowolony,

Dziś chciałem oglądać film, ale nie było dźwięku wcale znaczy dialogów, myślałem że coś z filmem, ale dopiero w grach zauważyłem, że wszystkie głośniczki działają prócz centralnego… Nagle dziś przestał działać i nie wiem czemu, nic nie zmieniałem ani nie usuwałem, wszystko sprawdziłem i jest podłączone jak trzeba, sprawdzałem test głośników i wszystkie się odzywają prócz centralnego i soobufera, ale soobufer działa prawidłowo. Podłączyłem centralny pod inne gniazdo i działał. Ale to nie rozwiązuje problemu… Wie ktoś jak to naprawić? Pobrałem dziś najnowsze stery do dźwięku i też się nic nie zmieniło… Prosze o pomoc. :frowning:

 

Windows 7 64

Płyta Asrock 970 pro3

Realtek HD Audio.

Czyli jeśli dobrze rozumiem sam głośniczek podłączony do pudła głównego tego zestawu w inne gniazdo niż to dla niego (np. w gniazdo dla lewego przedniego) działa ale nie działa we właściwym dla niego gnieździe.

A sprawdzałeś czy działa inny głośnik podłączony do gniazda dla centralnego?

 

Wygląda na to ze uszkodzone masz to gniazdo centralnego głośnika ale trzeba by podłączyć dla próby pod nie inny głośnik.

 

Chyba że źle zrozumiałem i piszesz o gniazdach na karcie dźwiękowej w komputerze a nie o tych w głównym pudle zestawu.

Dobrze zrozumiałeś, podłączyłem też inny głośnik do gniazda przeznaczonego na centralny głośnik, nie działa… wygląda na to, że coś z gniazdem. Tylko, że wczoraj jeszcze działało wszystko, a jak podłączam to jest takiszum w głośniku tak jak normalnie przy podłączaniu głośników, ale jednak nie działa…Rozkręciłem całe pudło, wszystko wygląda jakby było w najlepszym porządku. Trochę dziwne… Szukałem sporo w internecie i sporo osób było z takim problemem, lecz nikt tego nie rozwiązał. Sprawdziłbym na innym sprzęcie, ale do laptopa nie podłącze 5.1, nie mam tych przejściówek i w ogóle…

W takim razie wygląda na to że coś w środku nawaliło, jeśli więcej ludzi ma dokładnie takie same problemy jak ty to może to być jakaś ukryta wada fabryczna.

Z tego co pamiętam były też osoby z innymi modelami i nawet firmą, może coś w systemie nagle się stać mogło… Poczekam, może ktoś spotkał się z podobnym problemem i go rozwiązał jakoś… Szkoda głośników a może to nie ich wina. W sumie sam już nie wie na co wine zwalać.

Możesz zrobić jeszcze jeden test, podłączyć wtyczkę jack odpowiedzialną za centralny i subwoofer pod inne gniazdo w karcie dźwiękowej i zrobić test głośników.

Jeśli centralny zacznie grać (np. jako lewy przedni) to znaczy że usterka jest po stronie kompa (coś ze sterownikiem lub z gniazdem w karcie dźwiękowej) a jeśli nadal będzie w nim cisza to znaczy że nawalił zestaw Logitecha (uszkodzony kabel/wtyczka lub coś w środku).

 

Sprawdzałeś F8 - Ostatnio znana dobra konfiguracja ?

Sprawdzałeś przywracanie systemu ?

 

Może jeszcze warto sprawdzić ponowną instalację do karty dźwiękowej ?

http://www.dobreprogramy.pl/Realtek-High-Definition-Audio-Codecs,Program,Windows,21164.html

 

 

Prawidłowe ustawienia sterowników Realtek

kliknij aby powiększyć:

el949_Ustaw-urzadzenie-domyslne.jpg ja157_Glosnosc.jpg go739_Czulosc-mikrofonu.jpg vp849_Panel-przedni.jpg

Odtwarzaj (Głośność odtwarzania) prawie na maksimum.

Nagrywaj (Głośność nagrywania) prawie na minimum - inaczej mikrofon nie będzie działać.

(dziesiętne milimetra mają duże znaczenie)

W niektórych przypadkach trzeba odznaczyć Miks stereo.

(nie na Skype oraz GG)

Problem z przednim panelem komputera (mikrofon oraz słuchawki) to zaznacz

v Wyłącz wykrywanie gniazda panela przedniego

Powinno być Włącz - błąd w tłumaczeniu.

Screeny p/w.

Nie wiem czy wiesz, ale u mnie to wygląda tak:

Chodziło mi o te wtyczki które podłączasz do komputera (tzw. wtyczka typu jack), o ile się nie mylę masz 3 wtyczki.

Jedna jest odpowiedzialna za głośniki przednie lewy i prawy, druga za tylne lewy i prawy a trzecia za centralny i subwoofer (w zestawach 6.1 jest jeszcze dodatkowa odpowiedzialna za dodatkową parę głośników a w zestawach 7.1 jeszcze jedna).

Krótko mówiąc chodziło mi o to abyś pozamieniał miejscami te wtyczki wchodzące do kompa i zobaczył czy z tego głośnika będzie się wydobywał przy teście głośników jakikolwiek dźwięk, oczywiście głośniki nie będą grały tego co powinny bo ich funkcje zostaną pozamieniane ale to pozwoli sprawdzić czy ten głośnik zacznie wydawać jakieś dźwięki czy nie (jak nie to znaczy że problem jest z tym zestawem Logitecha) oraz czy problem nie przeskoczy na inny głośnik (jeśli tak się stanie to znaczy że to z gniazdem w kompie lub sterownikach jest problem).

 

Pamiętaj że po takiej zamianie wtyczek w teście głośników w momencie testowania subwoofer nie będzie on poprawnie grał w swoim czasie tylko w innym momencie a w trakcie testowania wyjścia subwoofera będzie grał inny głośnik (dźwięk może być w tym momencie zniekształcony) ale na to nie zwracaj uwagi bo to będzie normalne, chodzi nam głównie o fizyczne sprawdzenie tego centralnego czy zacznie grać.

 

Takie proste testy się wykonuje zanim zacznie się kombinować ze sterownikami itp. bo to łatwo sprawdzić a przy kombinacjach ze sterownikami można sobie niepotrzebnie namieszać.

Teraz rozumiem. Dzięki za pomoc. Własnie po tych sterownikach zacząłem sprawdzać kable, tylko dziwne jest to że ich nie ruszałem od wczoraj więc nie wiem kto je zamienił… Może brat, ale nie wiem w jakim celu.

Czyli rozumiem że miałeś zamienione wtyczki i teraz już problem się rozwiązał.

Dlatego właśnie w przypadku jakiejkolwiek usterki przyczyny zaczyna się szukać od najprostszych.