Problem z formatem dysku na komputerze HP

Witam.

Od wczoraj po wyłączeniu komputera, do czasu jego ponownego włączenia, okazało się że nie ma takiej możliwości, gdyż wystąpił błąd w rejestrze, więc nie ma jak wejść do systemu. Postanowiłem zrobić format dysku, lecz nie posiadam ani plyt Recovery, ani gwarancji,

dowodu zakupu, ani Windowsa, nic ponieważ komputer został kupiony już dość dawno. Więc mam pytanie, jak przeprowadzić format dysku bez płyty Recovery?

I czy jeśli nie odzyskam oryginalnego windowsa, to czy mogę zainstalować na tym komputerze Linuxa? Komputer to HP pavilion a300.se. Proszę o pomoc.

Jest partycja Recovery, nie tylko płytki.

Jest to bodajże któryś klawisz z ‘F’, przy wyświetlanie się ekranu BIOSa

Niestety jej również chyba nie ma.

Wejdz na ten link http://search.hp.com/gwplpol/query.html … disk&la=pl

Cała seria HP Pavilion a300 używa tego samego zestawu płyt recovery:

CD 5069-6299 (dostępne na torrentach)

Można utworzyć płytki mając sprawny system (windows), z poziomu BIOS niekoniecznie jest to możliwe (starsze modele nie miały takiej opcji, w nowszych odtwarzanie jest wywoływane [F10] albo [F11] przy uruchamianiu laptopa). Tylko uprzedzam - Recovery powoduje utratę danych , czyli odtwarza “fabryczny” stan dysku.

Ewentualnie możesz próbować naprawy systemu, a potem przeczytać i wykonać instrukcje. Najpierw wypadałoby odpalić jakiegoś Linuxa Live CD i sprawdzić czy przypadkiem nie został wymieniony dysk (albo w inny sposób usunięta ukryta partycja “Recovery”).

Można zamówić płytki, ale to kosztuje i trzeba mieć papiery na laptopa.

System jest w wersji “corporate”, i taki można sobie zainstalować wpisując klucz z naklejki (do innych wersji systemu klucz nie będzie pasował). Oczywiście można też zainstalować Linuxa, w zasadzie każda współczesna dystrybucja powinna obsłużyć ten model HP.

Ok, dzięki, ale mam jeszcze jedno pytanie, czy jak kupie nowego oryginalnego Windowsa, to i tak nie będe mógł go zainstalować bez recovery?

Tak, będziesz mógł. Wtedy zrób sobie płytki backupowe

Ok, dzięki wszystkim za pomoc.