Problem z Formatem


(Maciej1991 1991) #1

Witam chciałem sformatowac moja partycje C:

a wiec clickam prawym przyciskiem na C:\ robie format ale wychodzi jakis błąd.

Mowie dobra zrobie to w DOSie wpisuje Format C:/q

i wyskakuje blad "System Partition is not allowed to be formatted"

Da sie to jakos naprawic?

Dodam jeszcze ze System ktorego uzywalem mam na innej partycji.


(goomish) #2

Chyba jednak nie. System (folder Windows, Program Files i Documents and Settings) pewnie tak, ale na partycji, którą próbujesz uruchomić są pewnie pliki startowe systemu (ntldr, boot.ini itd). Sprawdź to dokładnie, zanim uda Ci się jednak sformatować ta partycję - unikniesz kłopotów z uruchomieniem systemu z tej “innej partycji” :slight_smile:

BTW: “W DOSie”? To znaczy uruchomiłeś komputer z dyskietki startowej Windows 9x/DOS? Czy tylko uruchomiłeś okienko cmd.exe?


(Maciej1991 1991) #3

Mam na tej Partycji C: zainstalowanego Windowsa. Ta chce sformatowac.

Uzywajac windowsa z Partycji D: wszedlem w cmd.exe

Troche jasniej?

Jesli to cos pomoze to windowsa na Partycji D: mialem pierwszego.


(goomish) #4

Jaśniej. Pewnie, że jaśniej. Cmd.exe to nie jest DOS - mimo, że ma czarne okienko i wymaga klepania poleceń z klawiatury :). To po prostu kolejny program uruchomiony w Windows. Zresztą w Windows NT i późniejszych Dosa już nie ma. I dlatego nie mogłeś sformatować przy jego pomocy partycji.

I nadal podtrzymuję, że na partycję D:\ instalator Windows skopiował tylko dane. Pliki startowe wylądowały na C: i dlatego ta partycja jest traktowana jako systemowa (dokładniej - rozruchowa).

Nie formatuj partycji C, po prostu usuń zbędne pliki - nie ruszając plików z katalogu głównego: ntldr, boot.ini, bootfont.bin itd.

A jeżeli jednak chcesz/musisz sformatować C: - przygotuj się na użycie konsoli odzyskiwania i poleceń fixboot i fixmbr (to ostatnie w przypadku, gdy na C:\ Zainstalujesz system inny niż XP).


(Maciej1991 1991) #5

Sry moja wina:)

Mozna je skopiowac na ten drugi dysk?

Mam zamiar go sformatowac i zainstalowac Linuxa.

Instalowalem windowsa na Partycji D: wczesniej niz na C: to w takim razie jakos musial ten windows odpalic co nie?

Czyli mam rozumiec ze po instalacji Linuxa, jak bede mial zamiar wlaczyc Windowsa to bede musial wlozyc plytke z Winem…i co wtedy? Gdzie wpisac ta komende?


(Mordor99) #6

Spróbuj tak: wrzuć płytke instalacyjną windows i gdy dojdziesz w instalatorze do formatowania to po prostu usuń partycje C: (i wstaw nową: będzie czysta i niesformatowana, instalator linuksa sobie poradzi) Sam tak robiłem.

Skoro Windowsa masz też na D: to nie widzę możliwości, że część tych plików wylądowała na C:


(Ferdek31) #7

goomish dobrze napisał, jak sformatujesz C to stracisz możliwość uruchamiania drugiego Windowsa, a po instalacji nowego systemu na C nie jest łatwo odbudować pliki startowe. Zawsze obojętnie na której partycji się instaluje system pliki startowe są umieszczane na C.


(JNJN) #8

Proszę zmienić temat postu na konkretny,opcja zmień i popraw.JNJN


(Maciej1991 1991) #9

A czy da sie jakoś zainstalowac te pliki startowe na moim dysku D: z poziomu windowsa?


(Ferdek31) #10

plików startowych nie instalujesz, one są tworzone podczas instalacji i jeśli sformatujesz C utracisz system, który masz na D i to co masz na C czyli wszystko.


(goomish) #11

No… tak źle to nie jest :slight_smile: Trochę trzeba podłubać, no i niestety nie z poziomu Windowsa - konieczne będzie użycie konsoli odzyskiwania i jakiegoś innego XP lub Windows 2000.

Pierwszy krok to skopiowanie z C: na D: plików ntldr, Bootfont.bin, NTDETECT.COM, boot.ini (to te konieczne, poza tym można skopiować AUTOEXEC.BAT, CONFIG.SYS ,IO.SYS i MSDOS.SYS ale nie jest to konieczne).

I tu łatwa część zadania się kończy, ponieważ w tym momencie “zmieniła się literka dysku partycji rozruchowej” (no, zmieni się, jak sformatuje C: ) i “nie będzie można się zalogować”. Naprawienie tego jest możliwe, ale wymaga dłubania i dostępu do regedit.exe i plików rejestru systemu z partycji D: -> http://support.microsoft.com/kb/249321/pl . Artykuł dotyczy Windows 2000 ale informacje i porady w nim zawarte obowiązują także dla XP.