Problem z Formatem

Witam chciałem sformatowac moja partycje C:

a wiec clickam prawym przyciskiem na C:\ robie format ale wychodzi jakis błąd.

Mowie dobra zrobie to w DOSie wpisuje Format C:/q

i wyskakuje blad “System Partition is not allowed to be formatted”

Da sie to jakos naprawic?

Dodam jeszcze ze System ktorego uzywalem mam na innej partycji.

Chyba jednak nie. System (folder Windows, Program Files i Documents and Settings) pewnie tak, ale na partycji, którą próbujesz uruchomić są pewnie pliki startowe systemu (ntldr, boot.ini itd). Sprawdź to dokładnie, zanim uda Ci się jednak sformatować ta partycję - unikniesz kłopotów z uruchomieniem systemu z tej “innej partycji” :slight_smile:

BTW: “W DOSie”? To znaczy uruchomiłeś komputer z dyskietki startowej Windows 9x/DOS? Czy tylko uruchomiłeś okienko cmd.exe?

Mam na tej Partycji C: zainstalowanego Windowsa. Ta chce sformatowac.

Uzywajac windowsa z Partycji D: wszedlem w cmd.exe

Troche jasniej?

Jesli to cos pomoze to windowsa na Partycji D: mialem pierwszego.

Jaśniej. Pewnie, że jaśniej. Cmd.exe to nie jest DOS - mimo, że ma czarne okienko i wymaga klepania poleceń z klawiatury :). To po prostu kolejny program uruchomiony w Windows. Zresztą w Windows NT i późniejszych Dosa już nie ma. I dlatego nie mogłeś sformatować przy jego pomocy partycji.

I nadal podtrzymuję, że na partycję D:\ instalator Windows skopiował tylko dane. Pliki startowe wylądowały na C: i dlatego ta partycja jest traktowana jako systemowa (dokładniej - rozruchowa).

Nie formatuj partycji C, po prostu usuń zbędne pliki - nie ruszając plików z katalogu głównego: ntldr, boot.ini, bootfont.bin itd.

A jeżeli jednak chcesz/musisz sformatować C: - przygotuj się na użycie konsoli odzyskiwania i poleceń fixboot i fixmbr (to ostatnie w przypadku, gdy na C:\ Zainstalujesz system inny niż XP).

Sry moja wina:)

Mozna je skopiowac na ten drugi dysk?

Mam zamiar go sformatowac i zainstalowac Linuxa.

Instalowalem windowsa na Partycji D: wczesniej niz na C: to w takim razie jakos musial ten windows odpalic co nie?

Czyli mam rozumiec ze po instalacji Linuxa, jak bede mial zamiar wlaczyc Windowsa to bede musial wlozyc plytke z Winem…i co wtedy? Gdzie wpisac ta komende?

Spróbuj tak: wrzuć płytke instalacyjną windows i gdy dojdziesz w instalatorze do formatowania to po prostu usuń partycje C: (i wstaw nową: będzie czysta i niesformatowana, instalator linuksa sobie poradzi) Sam tak robiłem.

Skoro Windowsa masz też na D: to nie widzę możliwości, że część tych plików wylądowała na C:

goomish dobrze napisał, jak sformatujesz C to stracisz możliwość uruchamiania drugiego Windowsa, a po instalacji nowego systemu na C nie jest łatwo odbudować pliki startowe. Zawsze obojętnie na której partycji się instaluje system pliki startowe są umieszczane na C.

Proszę zmienić temat postu na konkretny,opcja zmień i popraw.JNJN

A czy da sie jakoś zainstalowac te pliki startowe na moim dysku D: z poziomu windowsa?

plików startowych nie instalujesz, one są tworzone podczas instalacji i jeśli sformatujesz C utracisz system, który masz na D i to co masz na C czyli wszystko.

No… tak źle to nie jest :slight_smile: Trochę trzeba podłubać, no i niestety nie z poziomu Windowsa - konieczne będzie użycie konsoli odzyskiwania i jakiegoś innego XP lub Windows 2000.

Pierwszy krok to skopiowanie z C: na D: plików ntldr, Bootfont.bin, NTDETECT.COM, boot.ini (to te konieczne, poza tym można skopiować AUTOEXEC.BAT, CONFIG.SYS ,IO.SYS i MSDOS.SYS ale nie jest to konieczne).

I tu łatwa część zadania się kończy, ponieważ w tym momencie “zmieniła się literka dysku partycji rozruchowej” (no, zmieni się, jak sformatuje C: ) i “nie będzie można się zalogować”. Naprawienie tego jest możliwe, ale wymaga dłubania i dostępu do regedit.exe i plików rejestru systemu z partycji D: -> http://support.microsoft.com/kb/249321/pl . Artykuł dotyczy Windows 2000 ale informacje i porady w nim zawarte obowiązują także dla XP.