Problem z formatowanie dysku systemowego

Witam. Mam problem z formatowaniem dysku twardego. Kupiłem ostatnio dodatkowy dysk WD Green Caviar 1TB i na niego przeinstalowałem system. Na starym dysku została partycja gdzie był system(oznaczona czerwonym kolorem) której nie mogę sformatować. Gdy chcę tą partycję sformatować system krzyczy, że jest to partycja systemowa i nie da się. System jej nie widzi w “Moim komputerze”. Czy da się ją jakoś sformatować aby była używana jako zwykła partycja na dane :)???

link do zrzutu : http://dl.dropbox.com/u/17075957/dysk.jpg

P.S Jeżeli dałem to w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie do prawidłowego.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Gparted

EASEUS Partition Master 8.0.1 Home Edition << Tym programem też nie można tej partycji sformatować. Jest jeszcze jakiś inny program który mogę odpalić z poziomu windowsa ???

Z poziomu Windowsa tej partycji nie sformatujesz.

Poza tym jeśli ten dysk był podłączony podczas instalacji systemu na nowo zakupionym dysku, to niestety sprawa jest jeszcze trudniejsza, gdyż na starym dysku najpewniej znajdują się pliki rozruchowe nowszego systemu. Jej usunięcie bądź sformatowanie spowoduje brak możliwości uruchomienia jakiegokolwiek systemu.

Więc co zrobić w tej sytuacji ??

Partycja musi pozostać. Możesz co najwyżej ją zmniejszyć.

Jeśli już byś chciał ją koniecznie usunąć (np. za pomocą GParted), to nie obędzie się bez reinstalacji systemu.

Dokładnie. Widać że ta partycja jest podłączona, z niej uruchomiony jest system. Żeby ją sformatować to musisz uruchomić Windows z nowego dysku 1TB.

No dobrze to jak zrobić żeby uruchamiał się z nowego dysku ??

Wykonaj backup wszystkich ważnych danych na zewnętrznym nośniku.

Odłącz stary dysk.

Sformatuj partycję z nowym systemem z poziomu GParted.

Zainstaluj system na nowo na nowym dysku.

Teraz to powinno spełniać swoje zadanie. O ile się nie mylę nowszy dysk powinien być ustawiony jako Master (w przypadku dysków ATA), jeśli będziesz chciał z powrotem podłączyć ten starszy.

Aha tak więc jak odpalę na nowo system to stary dysk powinien dać się sformatować z poziomu windowsa ?? A jak odłączę stary dysk i po prostu sformatuje partycje systemową z nowego dysku i zainstaluje nowy system to też powinno działać??

Nie można formatować partycji z systemem, który jest w tej chwili uruchomiony.

Musisz to wykonać “z zewnątrz”, czyli wspominanym wcześniej GParted.

Kolego czy przypadkiem podczas uruchamiania komputera nie masz okna wyboru systemu.

983721862fec24eem.jpg

Jeżeli tak to wybierz ten drugi (nowy),i wtedy jak go załaduje będziesz mógł sformatować partycję ze starym systemem i usunąć z Boot.ini stary system.

Nie, nie mam okna wyboru systemu.

EDIT: Zrobiłem mały test. Odłączyłem stary dysk i spróbowałem włączyć system. Rzeczywiście, system się nie ładuję. Mam pytanie: Czy te czynności wspomniane wcześniej zamienić na takie coś, że wkładam płytkę z windowsem > usuwam partycję(tą która nie da się sformatować)> zostawiam taka jaka jest > instaluje od nową system na nowym dysku ??? Sądzę, że to była by krótsza droga :))

Dodane 23.06.2011 (Cz) 12:22

Odświeżam.

Dodane 24.06.2011 (Pt) 11:24

Przed chwila wykonałem wszystkie czynności jakie napisał deFco247 lecz niestety dalej jest ten sam problem.

screen http://dl.dropbox.com/u/17075957/dysk2.jpg

Dodane 24.06.2011 (Pt) 18:37

Już sobie poradziłem z tym problemem. Odpaliłem Gparted sformatowałem ta partycję która nie dała się sformatować przez windowsa oraz usunąłem z niej flagę bootowania.

Dziękuje wszystkim za porady :slight_smile: