Problem z formatowaniem dusku

witam. z 2 miesiace temu kupielem nowy dysk 320 gb. Gdy go wlozylem wszystko dzialalalo niby prawidlowo… Z formatowalem dyski i zainstalowalem wina… Dzis chcialem z formatowac i wyskakuje blad, ze moze byc zle podlaczony dysk i , ze nie moge z formatowac…? czy to jest moze wina zle podlaczonego dysku twardego… ale to czemu od razu jak go zalozylem nie wystapil taki blad. pozdrawiam i czekam na pomoc…

Czym i kiedy formatujesz? Spróbuj użyć programu GParted.

Jak kiedy? Normalnie wkladam plytke … restart robie… i odpalam… i dalej wedlug wskazowek… ale zaraz po sprawdzaniu urzadzen systemowych itp. wyskakuje ten blad…

Wczesniej nie wyskakiwaly mi takie bledy…

Rozpocznij czystą instalację, uruchamiając komputer z płyty instalacyjnej windows .

Aby uruchomić z płyty, w biosie ustaw bootowanie z napędu CD/DVD, czyli w oknie Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD.

Właśnie tak robie… zmienione mam na to, zeby czytal z płyty CD … Ale gdy już sie wlacza ten caly bios… wyskakuje okienko, ze dysk moze byc zle podlaczony… i nic nie moge zrobic dalej… jedynie moge nacisnac F3 co zakancza proces…

Wiec nawet nie mam mozliwosci usunieca partycji, ani jej zformatowania…

Czy to moze byc z powodowane zlym podlaczeniem dysku? ale wtedy by nawet komp sie nie wlaczyl… Komputer mialem nie dawno w naprawie mialem wymieniana plyte glowna, ale mam zamontowana tej samej firmy to nawet nie musialem nowych sterownikow zainstalowac… ale chcialem zrobic formata i nie moge…w czym tkwi problem? a nie chce formatowac przez jakies programy, gdyz nie chce nic skopcic i usunac przypadkiem nie ta partycje co potrzeba bo mam zrobione 2. Na 1 Windows, na drugiej wszystkie dany. Drugiej nie formatuje, bo po co… nie chce utracic danych… wiec chce jak zawsze zformatowac tylko partycje na ktorej jest windows i postawic go na nowo…

Jeżeli instalator nie wykrywa dysku, to Masz dwa wyjścia:

  1. Jeżeli dysk jest na interfejsie SATA, to w biosie przestaw tryb pracy kontrolera (SATA Mode) z AHCI na IDE.

  2. W innym przypadku lub gdy tamtej opcji nie ma, to ściągnij sterowniki do kontrolera dysków twardych i zintegrować go z płytą instalacyjną Windows w programie nLite.

Oczywiście, Bios musi widzieć dysk.

Nie wiem ktore to … mam Sata Mode i ustawione na non-Raid… moge zmienic na raid… czy to o to chodzi?

Zostaw na non-Raid. Podaj model płyty głównej.

AsRock K8NF3-VSTA

W biose wchodze w zakladke ADVANCED nastepnie IDE CONFIGURATION i mma takie mozliwosci:

ON BOARD IDE CONFIGURATION [bOTH]

ON BOARD SATA CONTROLLER 9ENABLED]

SATA OPERATION MODE [NON-RAID]

HDD FAST DETECTION [DISABLED]

PRIMARY IDE MASTER [NOT-DETECTED]

PRIMARY IDE SLAVE [NOT-DETECTED]

SATA1 [NOT DETECTED] a wczesniej jak wchodzilem bylo [hard drive]

SATA2 [NOT-DETECTED]

Czyli dysk nie jest wykrywany. Sprawdź podłączenie.

Floppy_XP64_MCE_XP_2K(5.07).zip

Te sterowniki integrujesz z płytką lub nagrywasz na dyskietkę i podajesz na pierwszym ekranie instalacji (wtedy jest napis, że aby dodać nowe urządzenia, musisz wcisną F6), ale tylko wtedy, gdy korzystasz z RAID. Wg instrukcji w trybie non-RAID nie są potrzebne żadne sterowniki. Tak, więc coś z podłączeniem.