Problem z formatowaniem (dysku) laptopa ASUS R556L

Witam! Mam problem z formatowaniem (dysku) laptopa ASUS R556L. Próbowałem wystartować instalkę Windowsa 10 z płyty oraz pendrive. Po zbootowaniu z płyty/USB pojawia się logo, ładuje się, po czym jest czarny ekran. Formatuję ponieważ system nie może ruszyć, próba naprawy nie działa. Co ciekawe odpaliłem na nim Linux Mint’a z live USB w celu skopiowania danych i wszystko śmigało. Nie mogłem równieć odpalić WinPE, dlatego też wybrałem Linuxa. W BIOS’ie jest wyłączony Fast Boot oraz włączone CSM. Proszę o pomoc.

1 polubienie

A którą wersję (kompilację) Windowsa 10 instalowałeś? Spróbuj zmienić na inną.

Próbowałem zainstalować Windows 10 Pro. Po wielu nieudanych próbach postanowiłem, że zainstaluję Linux Mint, lecz instalacja się nie powiodła ze względu na błąd przy instalacji o uszkodzonym dysku. Po próbie instalacji Linux Mint ponownie odpaliłem Windows 10 z płyty… o dziwo instalator się załadował. Myślę, że zainstalowany Windows na dysku powodował to, że nie można było odpalić instalacji z płyty/pendrive. Na przyszłość… jeżeli ktoś będzie miał taki problem, w pierwszej kolejności radzę wyzerować dysk/usunąć partycje. Mój problem uważam za rozwiązany. @anon47021787 dziękuję za poradę, lecz nie próbowałem Twojego sposobu, może komuś innemu się przyda.

Przy okazji sprawdź następnym razem czy nie masz ustawionej konfiguracji EFI/GPT bo podobny objaw miałem gdy po prostu stworzyłem botowalnego pendrive pod BIOS/MBR zamiast EFI/GPT, oczywiście secure boot musi być w tym wypadku wyłączony. No i jeszcze jedna rzecz w BIOS lub EFI trzeba ustawić które urządzenie ma startować jako pierwsze, jeśli nie przestawiłeś na bootowalny pendrive to nie dziwię się że nie działało.

@iHusky Próbowałem zrobić bootowalnego pendrive za pomocą Rufusa, wybierając także opcję GPT dla UEFI, ale objaw był ten sam. Secure boot był oczywiście wyłączony, bo nie można byłoby włączyć CSM. Ustawiałem również bootowalnego pendrive na pierwsze miejsce bootowania.

https://www.asus.com/pl/support/faq/1013017/

Zanim zaczniesz „formatować laptopa”, sprawdź stan dysku tegoż. Gdy SMART i skan powierzchni nie wykaże błędów, może spróbuj sformatować DYSK. Sposoby diagnostyki i oprogramowanie dostępne w sieci.

@SlawekB44 Zakupiłem już nowy dysk, ponieważ tamten miał bad sector… Pozdrawiam :slight_smile: