Problem z formatowaniem dysku systemowego


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #1

Mam problem. Chciałbym sformatować dysk systemowy C niestety mój komputer nie potrafi przeczytać dyskietki startowej. Czy da się to jakoś zrobić bez używania tej że dyskietki?? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję i przepraszam za kłopot.


(system) #2

Ustaw w biosie zeby bootowalo z CD. włóż plytke z systemem operacyjnym do napedu i po restarcie kompa gdy tylko pojawi się komunikat że dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD to kliknij np.spację.


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #3

Aha. A czy mógłbyś mi podać dokładnie jak ustawić taką opcję w biosie??


(Bartekn77) #4

Dla Biosa AMI - zakładka BOOT -> Boot device priority -> i trzeba ustawić kolejność urządzeń. 1 - Fdd 2- CD/DVD 3-IDE (lub HDD)

w biosach award są litery napędów. trzeba ustawić tak by litera napędu CD była przed literą dysku.


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #5

ok dzięki za podpowiedź tylko jeszcze prosze Cię napisz mi jak się tam dostać.


(Yogi Fazzi) #6

podczas startu systemu naciśnij klawisz Delete


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #7

dzięki

Złączono Posta : 31.01.2006 (Wto) 10:00

Właśnie ja mam takiego biosa tylko są tam jakieś inne nazwy tych zakładek więc proszę jeśli to możliwe o dokładne instrukcje zmiany tych “liter napędów”. Z góry dziękiuję.


(JNJN) #8

A jakie to nazwy napisz:

Jako pierwszy ma być napęd CD - wtedy komp będzie startował z napędu CD.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … instalacja

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 38&start=0

Książka do płyty głównej i poczytaj.


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #9

zrobiłem jak poleciliście tylko kiedy wkładam do napędu płyte z win XP i uruchamiam kompa ponownie to on w ogóle mi jej nie czyta tak jakby tej że płyty tam nie było.


(Danielxx85) #10

Posczas uruchamiania kompa naciskaj F11. To spowoduje wyświetlenie listy butowania, z której wybierzesz CD-R (oczywiście jeśli twoja płyta posiada taką możliwość).


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #11

Niestety nie działa mi to!! Komp w ogóle nie reaguje.


(Farall) #12

Albo coś źle robissz ciągle, albo komp :arrow: serwis Jak nie czyta dyskietki, nie wiedzi płyty w napędzie… :?


(JNJN) #13

Przeczytaj moje podane linki.

Sprawdź sprzęt.

Ustaw sprzęt.

W biosie i przy starcie komp musi widzieć prawidłowo zainstalowane dyski i napędy i stację dysku - sprawdź ustawienia i bios i na końcu zapisz bios Save.

Jeśli masz dwa napędy CD podpięte na jednej taśmie to często bios startuje z tego napędu CD który masz ustawiony na zworce na Master - należy przełożyć płytę CD z systemem i start.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=45731


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #14

Dobra udało mi się. Komputer czyta mi płytę i pojawia się napis podczas urchamiania: Naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić procedurę rozruchową z CD (jakoś tak). Ja nic nie naciskałem gdyż wolałem się Was zapytać. Jak w tym momencie zrobić aby sformatować dysk systemowy?? Tylko jeśli to możliwe to proszę o dokładne opisanie tego. Z góry przepraszam za kłopot i dziękuję.


(Robloz) #15

Naciśnij klawisz i uruchom z CD


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #16

A czy formatowanie uruchomi się samo czy też muszę zastosować jakąś kombinacje klawiszy??


(Robloz) #17

Instalator Windowsa będzie Cię prowadził krok po kroku aż dojdziesz do momentu pytania gdzie zainstalować system wtedy wskazujesz mu partycję na której chcesz insalować dajesz pełny format. Naprawdę to nic trudnego (nie będzie żadnych kombinacji klawiszy). A tak w ogóle poczytaj tu:

http://support.microsoft.com/default.as … ;pl;316941


(P Bogdanowicz Kpt Nemo) #18

Dzięki serdecznie.


(Zdz007) #19

Szukasz w biosie takiego czegoś FIRST BOOT wciskasz enter i ustawisza swój napęd potem restartujesz kompa wkładasz płytke windowsa xp i wciskasz eneter jeżeli ci sie wyswietli taki tekst:Aby uruchomić instalator windowsa xp wciśnij dowolny klawisz lub coś w tym stylu więc wciskasz wtedy byle jaki klawisz na klawiaturze i potem jakbyś instalował wina tylko ze jak wyskoczy ci że masz inna wersje zaisnatlowaną wcisnij esc i daj zeby instalował na c i potem formatuj dysk szybki a jaki format partycji czyli fat 32 (widoczna partycja we wszytskich windowsach lecz ogranicznoe miejsce do 32 gb) a jak nie to ntfs czyli partycja ile se tam chcesz gb :slight_smile: to by było na tyle