Problem z formatowaniem dysku

Nie mogę zrobić formatu koledze a robiłem to już xx razy . Problem polega na tym , że po bootowaniu z cd romu jest sprawdzanie plików następnie niebieski ekran z napisem na górze instalator systemu windows i nic już więcej się nie dzieje . nie ma ladowania tych wszystkich plików z plyty itd. Zostawiłem to nawet na 15 min więc nie jest to chyba kwestia czasu . Macie jakieś pomysły co z tym zrobić ? dodam ,że sprawdzałem dwoma windowsami xp home edition sp2 i proffesional sp2

Zmieniłem tytuł. Magik.

Nie możesz sformatować dysku a nie “zrobić formatu”, do tego nie masz problemu z “formatem” tylko ewentualnie z “formatowaniem” dysku a dokładnie z tym, że kontroler nie widzi (nie rozpoznaje) dysku SATA (masz dysk SATA, prawda?)

Odpowiedź na Swój problem znajdziesz w tym moim poście: nie-wykrywa-dysku-sata-t380685.html#p2461114 oraz w setkach wątków na tym forum (było o tym pisane zzz razy)

  1. Integracja sterownika SATA dla kontrolera dysków twardych z instalką systemu za pomocą programu nLite

  2. “Podanie” sterownika z dyskietki na samym początku procesu instalacji systemu po naciśnięciu klawisza F6

  3. Przełączenie trybu pracy kontrolera na płycie głównej w biosie z SATA (AHCI) na IDE.

Zostaje mi chyba opcja 1 i 2 bo instalacja nie dochodzi do tego momentu w którym można nacisnąć F6. Najłatwiej będzie chyba zrobić instalke z pomocą nlite ? Czyli znaleźć sterownik dla tej płyty głównej i dodać ją do windowsa ? Nie szukałem podobnych tematów bo nie spodziewałem się ,że ten problem jest “popularny”

Ten problem jest bardziej niz popularny, ale po malutku jego życie się kończy, tak jak zmniejsza się ilość nowych/ponownych instalacji Windowsa XP, w Viscie ten problem występuje w dużo mniejszym zakresie, w Win 7 już chyba wcale (pewnie tylko przy bardzo dziwnych i niepopularnych kontrolerach)

Sterownika szukasz na stronie producenta płyty głównej, jeśli masz problem z jego znalezieniem to podaj jej pełny symbol.

Co do nlite to polecam jego instrukcję: post2462383.html#p2462383 ale ewentualnie proponuję najprostszy sposób czyli punkt 3, który zacytowałeś powyżej.

Zgadzam sie z kolega. W wykorzystaniu komputera w domu do programów i gier znaczenie w prędkości pomiedzy SATA i ATA jest żadne. Ma to znaczenie jezeli na komputerze zapisywane sa ciagi duzych ilości danych w krótkich czasach.

A mógłbyś podpowiedzieć mi jak to zrobić ? Nie umiem niestety poruszać się dobrze w biosie .