Problem z formatowaniem dysku

(Sizu1) #1

Nie mogę zrobić formatu koledze a robiłem to już xx razy . Problem polega na tym , że po bootowaniu z cd romu jest sprawdzanie plików następnie niebieski ekran z napisem na górze instalator systemu windows i nic już więcej się nie dzieje . nie ma ladowania tych wszystkich plików z plyty itd. Zostawiłem to nawet na 15 min więc nie jest to chyba kwestia czasu . Macie jakieś pomysły co z tym zrobić ? dodam ,że sprawdzałem dwoma windowsami xp home edition sp2 i proffesional sp2

Zmieniłem tytuł. Magik.

(Cedar) #2

Nie możesz sformatować dysku a nie "zrobić formatu", do tego nie masz problemu z "formatem" tylko ewentualnie z "formatowaniem" dysku a dokładnie z tym, że kontroler nie widzi (nie rozpoznaje) dysku SATA (masz dysk SATA, prawda?)

Odpowiedź na Swój problem znajdziesz w tym moim poście: nie-wykrywa-dysku-sata-t380685.html#p2461114 oraz w setkach wątków na tym forum (było o tym pisane zzz razy)

(Sizu1) #3
  1. Integracja sterownika SATA dla kontrolera dysków twardych z instalką systemu za pomocą programu nLite

2. "Podanie" sterownika z dyskietki na samym początku procesu instalacji systemu po naciśnięciu klawisza F6

3. Przełączenie trybu pracy kontrolera na płycie głównej w biosie z SATA (AHCI) na IDE.

Zostaje mi chyba opcja 1 i 2 bo instalacja nie dochodzi do tego momentu w którym można nacisnąć F6. Najłatwiej będzie chyba zrobić instalke z pomocą nlite ? Czyli znaleźć sterownik dla tej płyty głównej i dodać ją do windowsa ? Nie szukałem podobnych tematów bo nie spodziewałem się ,że ten problem jest "popularny"

(Cedar) #4

Ten problem jest bardziej niz popularny, ale po malutku jego życie się kończy, tak jak zmniejsza się ilość nowych/ponownych instalacji Windowsa XP, w Viscie ten problem występuje w dużo mniejszym zakresie, w Win 7 już chyba wcale (pewnie tylko przy bardzo dziwnych i niepopularnych kontrolerach)

Sterownika szukasz na stronie producenta płyty głównej, jeśli masz problem z jego znalezieniem to podaj jej pełny symbol.

Co do nlite to polecam jego instrukcję: post2462383.html#p2462383 ale ewentualnie proponuję najprostszy sposób czyli punkt 3, który zacytowałeś powyżej.

(darek0107) #5

Zgadzam sie z kolega. W wykorzystaniu komputera w domu do programów i gier znaczenie w prędkości pomiedzy SATA i ATA jest żadne. Ma to znaczenie jezeli na komputerze zapisywane sa ciagi duzych ilości danych w krótkich czasach.

(Sizu1) #6

A mógłbyś podpowiedzieć mi jak to zrobić ? Nie umiem niestety poruszać się dobrze w biosie .