Problem z formatowaniem laptopa HP. Proszę o pomoc

Witam wszystkich.

 

To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

 

Mam problem, mianowicie nie jestem w stanie wgrać windowsa xp. W chwili obecnej jest wgrany Windows 7. Przy odpalaniu kompa wchodzę w menu, zaczyna czytać płytę, ładuje pliki początkowe i… koniec. Koniec końców wyskakuje niebieski ekran. Jest jakaś informacją że proszą o sprawdzenie czy nie ma wirusów itp… A raczej nic nie ma.

 

Jak sprawdzić w czym rzecz, czy dysk uszkodzony ?

 

Z góry dziękuje po pomoc.

Adam.

Formatujesz dysk, nie laptopa.

Windows7 nadal chodzi?

Jeśli tak, to tym narzędziem sprawdzisz kondycję dysku:

http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html

 

Płyta z systemem jest na 100% dobra?

Podaj model laptopa. W przypadku laptopów + XP często trzeba przygotować odpowiednią wersję instalatora, która rozpoznaje Twoją płytę główną (interfejs dysku twardego). Możesz jeszcze próbować przełącząć w BIOSie z AHCI na zgodne z IDE - ale musisz dać jakiś punkt odniesienia.

Jeśli laptop jest nowy, i w dodatku miał fabrycznie wgrany Windows 7, będziesz miał wiele problemów z instalacją na nim Windowsa XP. Problemem nr 1 jest to, że instalator nie ma odpowiednich sterowników, i to jest opisane w poście wyżej. Dodatkowo jeśli już uda Ci się wgrać Windows XP, możesz mieć duży problem ze znalezieniem sterowników pod XP do twojego sprzętu m.in pod kartę wifi, kartę dźwiękową, sieciową, może nawet graficzną itp. Windows XP nie zainstaluje wszystkich sterowników sam tak jak Windows 7, a do nowego sprzętu nie powstają już sterowniki pod XP bo jest niewspierany. Ogólnie rzecz biorąc: wgrywanie XP na nowego laptopa jest bardzo złym pomysłem.

Nie pozbywaj się windows 7, to całkiem przyzwoity system. Postaraj się przyzwyczaić.

Przyzwyczajać to się można, ale do Windows 8 czy 10. Natomiast Windows 7 w porównaniu do XP różni się przede wszystkim wyglądem, obsługa jest ta sama, różnice zaczynają się od Windows 8. Tak jak mówiłem wcześniej, to co autor chce zrobić ma sens jedynie wtedy gdy laptop nie jest nowy, ale i tak należy upewnić się, że są dostępne odpowiednie sterowniki pod ten system.