Problem z FPS'ami

Witam.
Ostatnio zakupiłem sobie nowy komputer. O wiele wydajniejszy niż mój poprzedni, a przynajmniej tak by się mogło wydawać. Głównie chodzi mi o problem z FPSami w grach. Mimo że komputer jest nowy to wydajność w grach wzrosła o ok.10-15 FPSów. Czytałem troche na różnych forach lecz nic nie pomogło :confused: . Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ^^.
Dodam jeszcze że oglądałem u innych jak wygląda sytuacja z FPS’ami na bardzo podobnym sprzęcie co moim(różniły się chyba jedynie większym dyskiem i płytą główną)
Mój sprzęt :


+dysk : https://www.mediaexpert.pl/dyski-ssd/dysk-adata-ultimate-su800-512gb-ssd,id-753267?gclid=Cj0KCQiAovfvBRCRARIsADEmbRJQtcgcEuR6sJ-yUAiOtlxzX-mgGB8xbxs7Vp97S_pTZjXTJaertKwaAmGWEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Kupiłeś nowy w sklepie jako gotowy? Jeżeli tak i jeżeli nie minęło 14 dni, to zwracaj natychmiast.

Sam komputer jest na I5-4xxx, obecnie mamy i5-9xxx, czyli dobre 5-6 lat. Druga sprawa to balans, w większości nowych gier procesory 4 rdzeniowe nie nadają się. RX 580, szczególnie wersja 8GB, powinien być raczej parowany z i7 (4rdzenie/8 wątków).

Tylko nikt rozsądny takich nie składa, albo czeka na nowe Intele, albo bierze Ryzena.

Co do meritum: W nowych grach i przy wysokich detalach procesor oże blokować kartę. Dodatkowo starszy standard pamięci DDR3. Jest jeszcze kwestia chłodzenia obudowy (za gorąco i obniża zegary).

Niestety 14 dni minęło już dawno. A komputer składał mi dobry znajomy który “rzekomo” znał się na tym. Jak widać nie bardzo. Czyli największym problemem jest złe połączenie podzespołów ? Wymiana procesora coś pomoże ?
Bardzo rzadko gram w jakieś nowe tytuły na PC, prędzej kupuje je na PS4. Głównie chodzi o gry typu League of Legends, Overwatch itd.

Technicznie tak, ekonomicznie nie.
Te procki używane i7 kosztują od 400do 600 gdzieś, a to tyle co za nowy lepszy.

Dodatkowo dostałeś 8 GB RAM, nawet w dualu!, nie ma tragedii, ale “spec” kupił CI pamięci 1333.
Może nic Ci to nie mówi, ale w DDR3 miał zakres 1333-2400, czyli dostałeś najwolniejsze. Można tylko mieć nadzieję, że w BIOS nie ustawił Ci odpowiedniej prędkości, ale znając życie nie czeka Ciebie miła niespodzianka. :wink:

Tu nie tylko chodzi o same podzespoły, choć powolny RAM, czy procek swoje robią, ważniejsze pytanie skąd wstawił Ci tego RX 580, czy ze sklepu, czy stówkę zaoszczędził i kupił z koparki na Allegro? Kwestia gwarancji, modowanego biosu ITP.

Do kompletu, po takim profesjonalnym złożeniu, powinieneś zrobić test OOCT i podać temperatury, możesz mieć włożone wszystko do obudowy, która staje się piecykiem lub dobrał zły radiator do procesora lub użył najtańszej pasty silikonowej…

Najgorzej jest z poprawkami. :wink:

Oto temperatury: https://imgur.com/a/Wd0AahB
Nie jestem super “obcykany” w sprawach technicznych komputera ale boje się że procek nie powinien osiągać tyle stopni. Dodam że zrobiłem tego screena od razu po skończeniu meczyku w “lolu”.

Nie powinieneś niedoceniać swojego pzreczucia i wiedzy. :wink:
Masz absolutną rację, ten procek zgodnie ze stronka intela powinien mieć do 72 C.
Innymi słowy płyta powinna Ci przerwać meczyk i wyłączyć.

Znajac życie to masz podstawę problemu, pzregrzany procek zrzuca zegary i nie wyciąga 100%.
Jaka jest przyczyna? Obstawiam, że “po kosztach” masz wstawiony radiator od chłodniejszej I3, kiepska pasta by raczej takiej skali nie spowodowała. Chyba, ze wykorzstał “białą pastę do elektroniki”, nie do procesorów.

Czyli dla mnie pierwszą rzeczą powinna być wymiana radiatora i pasty ?

Tak, zacząłbym od pasty. Może po ludzku… zapomniał o niej.
Pewnie chcesz na szybko to załatwić jutro to weź SIlentium jaką będą mieli na stanie. Jedna 0,5 gr tubka starczy spokojnie nawet 2-3 aplikacje, czyli jak będzie trzeba radiator ruszyć, to zostanie.
Co do radiatora, to jakieś używany na Allegro, tez może być Silentium, @anon17641694 Ci poda jakieś tanie a dobre modele. :wink:

W takim razie jutro jadę po pastę i zobaczymy jak to wtedy będzie wyglądać :smile: . Dzięki śliczne za pomoc … I przepraszam ale to pewnie nie będzie mój ostatni post pod tym tematem :grimacing:

Używana Fera 3 będzie w sam raz:

Tańszy będzie Spartan Pro, ale nie przekonuje mnie wentylator 100mm - wolę 120-tki. I niektórzy narzekają na jego mocowanie:

Jeśli zdecydujesz się na używane chłodzenie, to upewnij się, że w komplecie będą mocowania do Twojego procesora.

Dzięki wielkie :slight_smile: Na początku użyje pasty i zobaczę jak się zmieni sytuacja. Radiator pewnie zamówie po świętach, bo nawet kolega raz mi wspomniał że mógłbym wstawić jakiś inny.

Jaką masz obudowę? Wystarczy miejsca na większy radiator?

Na 100%. Mam jeszcze sporo miejsca w obudowie

Wszystko jasne! Pasty praktycznie w ogóle nie było. Kupiłem, posmarowałem i temperatura procka nie przekracza 50 C. FPS’y zwiększyły się prawie dwukrotnie. Dziękuje wam wszystkim za pomoc <3.

PS. Jest sens zakupienia jeszcze radiatora ? Czy dzięki temu mógłbym wyciągnąć jeszcze lepszą wydajność ?

Ni, to nie AMD, nie masz K = nie podkręcisz. :wink:
Nic już nie dokupuj, jest ok. Tylko na lato sprawdź temperatury znowu. :wink:

Prorok jakiś czy co? :wink:

Bardziej mi chodzi nie o podkęranie tylko czy z lepszym radiatorem dałoby radę coś jeszcze wycisnąć :slightly_smiling_face:
Jeśli temperatura procka była by wtedy 40C dla przykladu.

To 50 stopni jest w spoczynku czy pod odciążeniem? Bo jeśli to drugie, to nie masz się czym martwić (czyt. wymiana chłodzenia nie jest uzasadniona ekonomicznie).

Okeey, 50°C mam praktycznie w każdej grze. W takim razie nic już narazie nie ruszam. Jeszcze raz dzięki wam wielkie za pomoc :slight_smile::slight_smile:

Ewentualnie sprawdź jeszcze czy masz kości RAM 1333 czy szybsze, jak szybsze zmień profil na XMP, czy jak się to zwało wtedy. :wink:
Jeżeli zaś masz 1333, jeżeli płyta pozwoli i jeżeli nie obawiasz się (może być ryzyko resetowania BIOS), to możesz spróbować delikatnie podkręcić RAM. Gdybyś zrobił z 1300 1600 zysk pewnie ze 2-3% % by wyszedł. Poradników jest trochę w sieci.