Problem z Głośnikami 5.1 na starym PC

Witam,

Mój problem polega na tym, że po podłączeniu głośników do PC działaja tylko 3 ( subufer i 2 głosniki).

Są 3 wejścia Zielone, pomarańczowe, niebieskie.

Czytałem na różnych forach o instalacji realtka, oczywiście tak zrobiłem ale tutaj mam nastepny problem te sterowniki poprostu nie działają, po instalacji nie mozna uruchomic konfiguracji, byc może te sterowniki nie zgrywają się z moim sprzętem. W panelu sterowania tez zmienialem tam konfiguracje na 5.1- nic. Dodam że komputer jest naprawde stary jak cholera, procek 800, 100mb ram, płyta VIA, win xp , boje sie o najgorszę- ze w ogole nic z tym sie nie da zrobić.

Mam w tym systemie zainstalowany jakis universalny sterownik, bo po deinstalacji realtka, dzwiek i tak dzialal.

Proszę o odpowiedz.

Na początek proponuję sprawdzenie jaką masz płytę główną i wyszukanie np. w google czy Twoja karta w ogóle obsługuje 5.1.

A czy Twoja karta dźwiękowa w ogóle obsługuje dźwięk 5.1? Coś mi się wydaje, że nie. Typowa karta dźwiękowa 5.1 ma dodatkowe wyjścia na głośniki, czyli osobo podłącza się do niej głośniki przednie, osobno centralny, tylne i niskotonowy (np. w kartach Creative). Czasami w kartach zintegrowanych przestawia się jakieś zworki na płycie, dzięki czemu można podłączyć dodatkowe głośniki np. do gniazda wejściowego (tak jest u mnie na starym komputerze).

Na pewno było by prościej, gdybyś podał model płyty głównej - można by wtedy sprawdzić, czy masz sprzętowe wsparcie dla dźwięku 5.1.

niestety nie wiem czy obsługuje, moge tylko powiedziec, że kiedys miałem nowszą płyte też z 3 wejściami i 5.1 działały.

jeśli chodzi o model płyty to właśnie cos takiego: http://www.motherboard.cz/mb/pcchips/M807.html

nigdzie nie pisze na płycie na temat modelu, tylko to M807 wyczytałem gdzies tam