Problem z godziną w windowsie i bios

Mam od jakiś 5 dni problem na stacjonarnym PC domowym . Generalnie jak zawsze mam wszystko ustawione nic nie zmieniałem od lat ,pc czysty . Lecz godzina po zgaszeniu pc na dłuższy okres np na kilkanaście godzin na noc pozostaje mi w windowsie i w bios taka jaka była w momencie wyłączania pc.

Np o 22 w nocy i np wieczorem siadam do pc odpalam i jest tak jak by 22 i liczy dalej w windowsie i bios.

Dodam że ustawione jest jak było w data i godzina opcji synchronizacja ,usłauga czasu windows jak była uruchomiona w opcji reczny.

Bateria CMOS nie moze byc owszem od kupienia tej płyty z Prockiem w tym pc minęło 9-10lat nie miałem problemu i do dziś . Była w dniu wymiany ze starej w nowej płycie umieszczana nowa i to ba dobrej marki bateryjka

Bo nie mam komunikatu o bateria CMOS podczas ładowania ,wszelakie moje ustawienia BIOS pamięta do dziś jak i data jest aktualna - jedynie nie zgadza się Godzina w BIOS i w windowsie

Lecz zauważyłem jak usiądę do pc powiedzmy 12 i potem odpalę pc np za 4h data jest na bieżąco ale np odpalę o 12 i zgaszę od razu i już o np 16 następnego dnia to będzie ta 12 (ostatnia co gasiłem pc)

Sprawdzałem usługi czy firewall czy antywirus blokuje nie po prostu od tak sie zrobiło - lekko irytuje mnie co włączę pc muszę klikać w dacie synchronizacje z netem ,dodam ze i tak jak pracuje to w panelu daty pojawia się ze np o tej będzie synchronizacja automatyczna z witryna i się robi

Przy tradycyjnym braku zasilania - był by komunikat odpalania do domyślnych ustawień BIOS ,widać było by to w BIOS ze sa i data i czas był by z dnia powstania mobo jak i w windowsie tak samo data i czas z dnia powstania mobo.

A nie jak ja nagle czas a reszta pamieta normanlnie

Pada bateryjka lub płyta. Dziwne, że systemowa usługa sobie nie radzi. Zainstaluj aplikacje Chronograph.

Dodam że resetowałem ustawienia i ustawiłem po swojemu i działa jak dawniej że pamięta - a wymienić nie szkodzi mi to w wolnej chwili z większym czasem na otwieranie pc zrobię to nie zaszkodzi na kolejne lata może być. Płyta nie pada jest to PC używany na codzień ale nie katowany (Regularnie czyszczę dokładnie ,wymieniam pasty itp)

Co do aplikacji nie instaluje zbędnych śmieci jak systemowe daje rade ,sprawdzę jak będzie na nowej bateryjce - może to zniweluje ten dziwny przypadek

9 lat? Cud, że jeszcze trzyma, wymień tą bateryjkę - koszt rzędu dobrego piwa :slight_smile:

Wiem ale jak by to była bateryjka to były by inne objawy nie tylko godzina - wymienić nie problem w weekend będe miał czas na odpinanie pc itp to wymienię ,na razie nie mam czasu na tygodniu na takie wyciagania odpainania ale nie zaszkodzi zmienic mam pełno markowych itp wiec wymienie i sprawdze i napisze jak by co czy pomoglo czy nie

Wymiana bateryjki na nową pomogła - szybka wymiana bez utraty ustawień i pamięta już normalnie date i godzine jak powinno .