Problem z gpu

Sytuacja, krótka

Z poprzednią kartą graficzną r9 270x miałem problem ze sterownikami, aż do momentu gdzie przy starcie tylko pokazał się czarny ekran. Zainstalowałem Windowsa 10 od na czysto (wcześniej 8.1) i po instalacji działał, aż do czasu instalacji sterowników karty graficznej, znowu czarny ekran… Przerzuciłem się na integrę zainstalowałem ponownie Windowsa 10 pobrałem ze strony amd sterowniki i spróbowałem zainstalować. Przy próbie instalacji system się zaciął i po próbie odpalenia po zrobieniu paru kółeczek Windowsa znowu czarny ekran. Ponownie to co wyżej i spróbowałem innych sterowników, efekt ten sam. Po wyjęciu karty graficznej wszystko ok. Jeszcze raz jak byłem na integrze to udało mu się włączyć, ale wyłączył wtedy sterowniki dla karty graficznej.

Więc albo z kartą jest coś nie tak, albo Windows oraz/lub amd sknocili sterowniki co dla mnie efekt jest ten sam - karta nie działa … Karta posłużyła z 8 lat co dla średniego okresu działania karty (5-10) wydaje się sensowne i raczej próba naprawy (zwłaszcza jeżeli byłyby to sterowniki) nie ma sensu chyba

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to możecie napisać / ewentualnie posiada R9 270x

Kiedyś najprostszym sprawdzianem, sprzęt czy system było uruchomienie LiveCD jakiegoś linuxa.
Nie działało, sprzęt. Działało, system. Pomijam kwestie czy linux ma sterowniki do owej karty.

Możesz odpalić LiveCD jak np. instalator Windowsa i będzie działać oraz kiedy próbowałem odpaliłem tryb awaryjny, działał. Po świeżej instalacji też działało pod systemem.

Nie definiuje to jednak czy jest to wina sprzętu czy sterowników, bo musiałbym po-testować dłuższy czas. Są dodatkowe czynniki, które mogą wpływać na to czy to sprzęt czy sterowniki. Jest nawet szansa, że to jedno i drugie.

Dlatego pytanie jest skierowane do osób, które mają r9 serii 200 lub miały podobny problem. W przypadku, jeżeli były to sterowniki to nie udało mi się znaleźć działających pod W10.

Czasem problemy powodują najnowsze sterowniki i jedynym rozwiązaniem jest instalacja starszych wersji. Na stronach ADM jest np. opis problemów jakie dostarcza najnowsza wersja do tej karty. Nie tylko zresztą najnowsza. Wystarczy poczytać w Relase notes

Karta.
Wzgędnie stabilne działanie w trybie „bazowym” (przy instalacji masz podstawowy sterownik-> Podstawowa karta graficzna Microsoft w systemie Windows 10) i zgon przy instalacji sterowników dedykowanych, to najczęstsze objawy odklejenia rdzenia.

Procedura: LiveCDLinux/Drugi komputer → śmietnik/piekarnik i śmietnik. :wink:

Typowy objaw dla kart AMD ,piekarnik lub śmietnik.

Niestety też tak trochę obstawiam :confused: W piekarnik bawić się nie będę. Może wypuszczę wolno dla Januszy biznesu na allegro :grinning: lub ktoś kupi dla radiatora.

… i naprawia ją, a za tydzień będzie aukcja „Kartę, synek trzymał w kartonie przez 5 lat, nie mam komputera, dlatego stan nieznany, ale powinna działać”.

A na poważnie: jeżeli nie masz dzisiaj nadmiaru gotówki na zakup nowej, sam widzisz ceny, to warto spróbować podpiec. Mycie piekarnika nie jest czasochłonne… a gdyby kilka tygodni podziałała, to może byś coś sensownego znalazł w tym czasie. :wink:

Szczęście w nieszczęściu, integra do offica czy przeglądania internetu wystarczy bezproblemowo, zobaczę jak poradzi sobie z graficznymi, wiec mogę poczekać nie uciekając się do metod piekarnikowwch :slight_smile: