Problem z grafiką w grach video. Lenovo Y580. Geforce GTX 66

Takie “artefakty” występują w GTA 4 i Dirt3. Myślę że wina leży po stronie karty graficznej. Sterowniki mam zaktualizowane do najnowszych. (Testowałem najnowsze sterowniki oraz Beta) Temperatury mam w normie.

Po zmianie karty graficznej na zintegrowaną Intela takie “krzaczki” nie występują. Jedynie nie ma większości tekstur co jest zrozumiałe przy zintegrowanej karcie graficznej.

Takie artefakty występują w kilku grach, na niskich i wysokich wymaganiach.

Link do filmiku http://youtu.be/T60jlRI_cfw

Jak długo masz tego lapka? Artefakty pojawiają się od razu po odpaleniu gry czy dopiero po pewnym czasie?

Jeśli po pewnym czasie to jest to raczej oznaka przegrzania. Wrzuć screen z temperaturami pod obciążeniem (włączasz np HWiNFO na temperatury, zostawiasz w tle, odpalasz wymagającą grę (np GTA IV) i grasz ze 30 min).

Grasz w jakieś inne gry i czy w nich występuje ten sam problem?

20 minut grania w gta 4 na wysokich wymaganiach.

Artefakty pojawiają się od razu po włączeniu gry.

Mam tak samo w: Dirt3 i najnowszym Battlefieldzie

Temperatury masz dobre (oczywiście jak na laptop :P)

Jeżeli masz gwarancję to zadzwoń na serwis żeby dowiedzieć się jak im go wysłać na naprawę bo prawdopodobnie grafika uwalona. Jeżeli ci się chce to możesz spróbować zrobić format OS’u ale raczej nie da to efektu.

Z tego co wyczytałem tutaj http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U … d-p/781343 problemem jest zbyt wysokie taktowanie pamięci karty graficznej.

Zaproponowane rozwiązanie z forum Lenovo (robisz to na swoją odpowiedzialność)

"I think that finally getting control over your 660M is not that easy, mostly because of power plan related tricks.

Here’s a small guide for you, it should address questions you just had, including the ones from yuvrajgill10, myhalfsoul and shou. Step by step:

  1. Install nvidia 304.79 beta driver using ‘clean install’ option (available in custom install). Not abolutely required, but I have found these driver to better handle the profiles and less situations where apps used integrated Inter graphics instead if 660M

  2. Set ‘dynamic levono graphics’ power plan using lenovo energy app (this is very important, as only this power plan gives you control over GPU and memory clocks, lower power plans let you control just memory clock. However, if you only want to fix the ‘lenovo bug’ and do not want to overclock later, you can continue skipping points 2-3.

  3. Let’s check if power plan just selected works ok and 660M enter boost mode:

  4. Start GPU-Z

  5. Select 660M in the selector on the bottom

  6. Click the question mark close to the ‘bus interface’ and then ‘start render test’ - you should see a new window with animated blob. If ‘lenovo bug’ affect your laptop, already this test can show some colorful flashing apart of slowly moving blob.

  7. Now let’s check the clocks. Do not close the render window with the blob, in the main GPU-Z window select sensors tab, again select 660M on the bottom. You should see now the current clocks of your 660M. At this point, if power plan is selected properly you should see 950MHz on the GPU Core and 2500 on GPU memory. If you see like 835/2500 or anything else your power plan is not ok. Try to restore default settings using power settings in windows control panel, eventually reinstall lenovo power management application.

  8. Let’s play with the clocks. Close GPU-Z, install MSI afterburner, restart. No special Afterburner settings needed.

  9. In the main Afterburner there are several sliders for voltage and clock adjustment.

Afterburner’s settings are relative to the 660M default settings, so to decrease you need to enter negative value. I have set memory clock to -50, so I should have 2500-50=2450. Do NOT close Afterburner, just minimize when you’re done with it.

  1. Let’s check if new clock is ok. Repeat steps 4-7. You should see the value just calculated reported as being used. If render test is still flashing, decrease memory clock a little bit more.

  2. If you want to overclock the 660M GPU core you can change also the core clock now. I have set core clock to +135, so the expected clock is 950+135=1085 for core (remember, starting value is 950MHz from boost, if you did not enter boost in point 7 this adjustment will not work!)

  3. Try some games/benchmarks for stability. If ok, you can let Afterburner start with windows an apply your clocks at boot. At the same time you can forget having ‘lenovo bug’."

Format systemu nic nie da.

Nie wiem czy niczego nie zepsuje zmieniając taktowania tak jak podał wyżej kolega.

Warto spróbować? Bo zamówiłem kuriera na jutro. I nie wiem czy mam się w to bawić.

Kolega z forum lenovo napisał że też ma dziwne skaczące pixele, ale nie jestem pewien czy to ten sam problem co u mnie :slight_smile:

Jeśli kurier go zabierze to w lenovo wymienią całego laptopa czy tylko kartę graficzną? Jak myślicie?

Bo kupiłem go bez Windowsa i dopiero w domu go zainstalowałem i mam tam wszystkie swoje pliki.

Odsyłasz go do sklepu czy serwisu?

Do serwisu, kupiłem go 4 dni temu. :confused:

Do oficjalnego serwisu Lenovo?

Chyba tak, bo zadzwoniłem do nich (Lenovo Polska) i wszystko załatwiłem telefonicznie i jutro ma być kurier UPS.

Jak dzwoniłeś do nich to mogłeś się zapytać czy możesz wysłać laptopa bez dysku, wiem że tak niektórzy zalecają jak się ma ważne dane i jest taka możliwość (w serwisie mogą usunąć dane albo dadzą ci inny dysk a nawet całego nowego laptopa).

Jutro do nich zadzwonię i zapytam się czy mogę wyciągnąć dysk :slight_smile:

A dobrze zrobiłem, że wysłałem go do serwisu?

Bo jest chyba takie prawo że mogę zwrócić towar do 10 dni bez podawania przyczyny, ale to tylko chyba obowiązuje w internecie.

Nigdzie indziej go nie naprawią (mogłeś go odesłać do sklepu gdzie go kupiłeś ale mogłoby to trwać trochę dłużej, gorzej by było jakby sami go chcieli naprawiać wtedy zapewne stracił byś dane).

To prawo obowiązuje przy zakupach na odległość i możesz zwrócić towar do 10 od zakupu bez podawania przyczyny.

Masz też możliwość zwrotu towaru w terminie 10 dni od zakupu zamiast wysyłać go na gwarancję.

W jaki sposób i gdzie kupiłeś laptopa?

x-kom, 100km od mojego miejsca zamieszkanie.

Także trochę nie opłacało mi się tam jechać, żeby go oddać :slight_smile:

Ciekawi mnie czy wymienią mi jedynie kartę graficzną. Bo problem leży chyba gdzieś w jej taktowaniu.

Jeśli dobrze mi się wydaje to karta graficzna jest zintegrowana z płyta główną?

Rozwiązaniem może być aktualizacja biosu lub nowe sterowniki.

Są dwie karty. Intela i Geforce.

Sterowniki mam najnowsze, beta.

Może coś z tym biosem zrobią sam nie będę próbował

Jeśli chodzi o bios to Lenovo musi go wydać oficjalnie (serwis sam nic nie zrobi).

Grafika intelowska zintegrowana jest w procesorze.

Tzn. to jest zintegrowana grafika Intela 4000. Ale gdy wybiorę tę grafikę w ustawieniach do gier to nie mam tych artefaktów.

Czyli pewnie wymienią kartę graficzną od nvidii.

Sprawdź nowe sterowniki Nvidii

Win 7 32bit http://pl.download.nvidia.com/Windows/3 … l-whql.exe

Win 7 64bit http://pl.download.nvidia.com/Windows/3 … l-whql.exe