Problem z grami spadek wydajności laptopa

Witam

Jest to pierwszy mój post na tym forum, więc przepraszam za wszelkie błędy.

A teraz do sedna. Jestem posiadaczem laptopa Acer Aspire 5530G. Ostatnimi czasy zauważyłem (tutaj na przykładzie gier serii Call Of Duty) okropny spadek wydajności komputera. Co w afekcie doprowadziło do zaprzestania grania na w.w laptopie. Objawy były takie na początku gierka chodziła super, może nie na najwyższych wymaganiach lecz ładnie się grało. Po jakimś czasie (koło roku) gra w niektórych momentach przycinała się na 2s co jakiś czas, nie było to uciążliwe. Niestety z czasem zaczęło się pogarszać i jak 90% czasu gry obejmowała czysta normalna rozgrywka to teraz 90% to są tzw. “lagi” itp. Że troszkę się na tym znam postanowiłem sprawdzić co się dzieje. Mianowicie:

-zwolnienie miejsca na partycjach, defragmentacja, oczyszczanie, aktualizacja sterowników

-bez widocznych efektów przeszedłem do reinstalacji systemów (miałem ich aż 2)

-lecz również bez widocznych efektów postanowiłem zrobić skany dysku zerowanie oraz “remap”

-jak nie trudno zgadnąć również nic postanowiłem zalukać do wnętrza mojego laptopa i tutaj ciekawe :lol: aby zobaczyć czy przy ostatniej wymianie pasty dobrze włożyłem procesor w “socket” :smiley:

Przy skanowaniu dysku programem HD Tune dysk oczywiście sprawny kilka bad sector’ów logicznych (norma przy tyluletnim sprzęcie), lecz przy próbie skanu dysku z poziomu “biosa” program bodajże MHDD zacinał się przy 0,4%.

Teraz też mogę wielu zadziwić, myśląc że to piekielny dysk jest sprawcą (po przeliczeniu funduszy) stwierdziłem iż żal trochę kupować nowy dysk bo to koszt 600 zł, wpadłem na pomysł kupienia przedłużki SATA oraz podłączenia dysku 3,5 kablem sygnałowym gdzie zasilanie leci z osobnego zasilacza :lol:

Teraz po długich rozmyśleniach w wielu miejscach. Najczęściej w najpopularniejszym miejscu medytacji :smiley: doszedłem do wniosku, że może to być zasilacz (geniusz ze mnie wiem)nie jest on jakoś uszkodzony tylko jak mamy wyjście już zmienionego napięcia i natężenia z 230V na bodajże 19V to przy wyjściu kabla po prostu otulina postanowiła sobie zejść. I tutaj moje pytanie co to do cholery może być ? Jakby nie “paczać” to zasilacz 100 woła a pewności co do działania nie mam :frowning:

Dziękuję za cierpliwość i wytrwałość w czytaniu myślę że wszystko jasno objaśniłem jeszcze raz proszę o pomoc :slight_smile:

A czemu nie zacząłeś sprawdzania od temperatur? Mi to ewidentnie wychodzi na przegrzewanie i obniżanie taktowania. Wymiana pasty na CPU i GPU także by się przydała. Kombinujesz jak koń pod górę.

Napisałem u góry iż pastę zmieniłem :slight_smile: . Temperatury oscylują w wartościach znośnych 68 70 stopni na procesorze :slight_smile:

A co z kartą graficzną?

I tutaj mamy czarta, bo akurat tej temp mi nie pokazuje :slight_smile: Sprawdzałem opcje programu i tu i tam i nie mam pojęcia czemu

Spróbuj tego: http://openhardwaremonitor.org/

Po południu spróbuję i odpiszę dzięki za pomoc :slight_smile:

Dodane 21.03.2013 (Cz) 13:34

Pierwszy pomiar to był pomiar 5 min po włączeniu lapka

temperatura2h.png

Drugi został wykonany po usiłowaniu gry w Battle Field’a

temperatura2h.png

I tu dodaje bo w poprzednim opcieło

temperatura3.png