Problem z GRUBEM. Brak dostępu do komputera. Prosze pomóżcie


(system) #1

Masz live CD Linux Ubunut?? Jeżeli tak to wejdź do komand GRUB-a i wpisz fraze ,,sudo grub-install'' bez ,, " spróbuj tak....

-- Dodane 24.01.2010 (N) 14:44 --

Albo spróbuj trybem awaryjnym...


(Reksio009) #2

Zobacz Naprawa Grub'a w Ubuntu


(Monczkin) #3

michałł , od czego masz dział Linux? Przenoszę. Nazwij temat konkretnie, zgodnie z regulaminem forum. Inaczej zostanie usunięty.


(nintyfan) #4

Na starszych wersjach GRUBa(starszych wersjach Ubuntu) możesz wszystko zrobić z linii komend. W przypadku GRUB2 pewnie też, ale pewnie trochę inaczej.

Ogólny schemat uruchamiania Windows w grub1:

rootnoverfivy (hdX,Y)

makeactive

chainloader +1

boot

W przypadku Visty i niektórych sytuacji musisz jeszcze gdzieś dorzucić polecenie map, by przemapować dyski. PS: Z powłoki gruba możesz też czytać pliki. Schemat:

root (hdX, Y)

cat /boot/grub/menu.lst

Pod X podstawiasz numer napędu(najprawdopodobniej 0; liczymy od 0), a pod Y numer interesującej partycji(chyba też liczymy od 0). Masz dostęp do autouzupełnień przez tabulator (root (hd[tab] ).

Spróbuj najpierw drugą poradą.


(roobal) #5

Jaka wersja Ubuntu? Jaka wersja Gruba? Takie informacje to podstawa. Napisz też czy błąd nie pojawił się przypadkiem po jakiś aktualizacjach systemu. Z tego co napisałeś to domyślam się, że chcesz uruchomić Vistę, w tym wypadku wykonaj sudo update-grub lub sudo update-grub2. Wklej jeszcze zawartość plików /boot/grub/menu.lst lub /boot/grub/grub.cfg i wynik polecenia sudo fdisk -l.

Pozdrawiam!


(przemo_li) #6

Ehh Towoja wersja GRUBA to za pewne 1.99

Jeżeli masz Ubuntu 9.10 lub nowsze. Jeżeli starsze to skorzystaj z powyższych porad.

Włóż płytkę. Jeżeli jej nie masz a masz obraz to skocz do sąsiada. Jak nie masz płytki to polecam UltraIso (program pod windows) nagraj na usb (wtedy w Biosie trzeba ustawić usbhdd lub zmienić kolejność bootowania urządzeń - u mnie to drugie i muszę wybrać nazwę mojego pendrajva z listy)

Uruchom wersję Live.

Uruchom konsolę.

Poniższe polecenia zapisz na kartce:

sudo mkdir /mnt/ubu <- tworzy nowy katalog

sudo mount -t ext4 /dev/sda1 /mnt/ubu <- montuje partycję główną ubuntu w katalogu /mnt/ubu UWAGA jeżeli korzystasz z dysku IDE zamiast sda wpisz hda. Jeżeli odpisze że nie pasuje Filesystem to oznacza że musisz zmienić numerek na większy i spróbować jeszcze raz (chyba że pamiętasz na której partycji montowałeś folder "/" wtedy od razu wpisz poprawną wartość).

sudo ls -l /mnt/ubu <- możesz mieć parę partycji Linuksowych jeżeli to polecenie nie wyświetli katalogu "boot" to wpisz sudo umount /mnt/ubu aby zwolnić ten katalog i wpisz jeszcze raz polecenie sudo mount... tylko z większym o jeden numerkiem.

sudo mount --bind /dev /mnt/ubu/dev <- jeżeli --bind nie działa to spróbuj -bind oraz -b

sudo chroot /mnt/ubu /bin/bash <- spacja jest bardzo ważna, tak komenda przeniesie Ciebie do katalogu /mnt/ubu i potraktuje tan katalog jako główny więc Linuks będzie korzystał z programów z dysku a nie z płytki teraz wpisz:

sudo grub-setup /dev/sda <- znowu jak nie masz dysku SATA a IDE zamiast sda podaj IDE (grub sam wypowie Ci błąd jeżeli się pomylisz)

sudo reboot <- powyższa komenda instaluje gruba o ta ponownie uruchamia komputer

<- po ponownym uruchomieniu grub powinnien działać normalnie :smiley: Jeżeli napotkasz jakieś problemy to najprawdopodobniej potrzebujesz kogoś kto odwiedzi Ciebie na miejscu w twoim domu. (Popytaj znajomych może ktoś korzysta z Linuksa)

PS jeżeli po tych zabiegach nie ma Windowsa na liście wyboru to jeszcze nie koniec :slight_smile: Linuks odczytuje partycje Windowsa. A aby uruchomić Windowsa musisz postępować tak jak tutaj napisałem:

win-ubuntu-blad-bootmgr-dla-win7-t377705.html


(roobal) #7

Niekoniecznie, najnowsze wersje jądra rozpoznają dyski IDE również jako sda.

Po co w ogóle taki zabieg?

Można i tak a można też i tak:

sudo mount -o bind /dev/ mnt/ubu/dev

Do tego zapomniałeś, że trzeba podmonotwać jeszcze /proc

sudo mount -t proc none /mnt/ubu/proc

/bin/bash jest zbędne. Samo polecenie chroot /mnt/ubu wystarczy i domyślnie przeniesie do powłoki Bash. Tak poza tym w Grub 2 Windowsa powinno się dodawać do listy tą metodą http://erickoo.wordpress.com/2009/06/14 ... mic-koala/Potem wystarczy już tylko

sudo update-grub2

Pozdrawiam!