Problem z GRUB'em i startem Kubuntu 22.10

Witam!
Mam problem z uruchomieniem Kubuntu zainstalowanego obok Win11. Po ostatniej aktualizacji przy użyciu:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Padl mi chyba GRUB. Boże, dobrze, że mi Wingroza wstaje :open_mouth:, bo byłby to kłopot poważny.

Po uruchomieniu kompa zawsze pojawiał mi się GRUB i mogłem wybrać OS. Teraz na kilka sekund pojawia mi się zamiast niego error typu:

…volume corrupt or „coś tam”.
Potem ścieżka do jakiegoś pliku *.efi.

Partycja z Kubuntu czytelna i zawiera pliki systemu, bo sprawdzalem pod Live Kubuntu 21.10, bo taki ISO tylko miałem pod ręką.

Co Wy na to? Prosiłbym o w miarę szybką pomoc. Z góry dzięki :slight_smile:

Później dam jeszcze listę partycji.
Szablon GPT i instalka w trybie EFI.
Dysk MVME.

  1. Systemy są na jednym fizycznym (wspólnym) dysku czy na dwóch?
  2. Jeśli systemy są na wspólnym dysku to czy robiłeś pod Windowsem jakąś większą aktualizację typu 22H1 —> 22H2 ?
  • jeśli tak to Windows mógł dołożyć dodatkową partycję Recovery i zmieniła się numeracja partycji za Windowsem, Grub „zgłupiał” ale Windows działa normalnie
  • sprawdź dokładnie układ partycji spod jakiegoś Linuksa Live uruchamiając gparted

Wspólny dysk SSD MVME M.2;
Dodam SS z Gparted.

Taki to Error:


Zdj. nie obejmuje całego komunikatu, ale może coś wywnioskujecie. Tam dalej jest „buffer 400” lub podobnie.

@kramar99 Gparted nie odpalę, bo mam Kubuntu z KDE, nie GNOME - musiałbym go pobierać (Ubuntu z GNOME).

Jaki jest KDE’owy soft do partycji?

Odpalasz Linuksa Live - Ubuntu, Minta, Manjaro… już mają poszytego gparted (albo coś podobnego) a jak nie to doinstalujesz na żywca. Jest też samodzielna wersja ISO. Lepiej Linuksa bo z niego możesz próbować naprawy Gruba. Kubuntu też ma Live’a.

P.S. Jeśli Windows też się kaszani to może być problem sprzętowy.
P.S2. Z Linuksa Live możesz podjąć próbę podmontowania " / " - tego na dysku M2 - będziesz wiedział czy system plików nie jest uszkodzony

No, mam iso Kubuntu i jak naprawić GRUB’a?

sudo grub update
albo sudo update-grub

Nie ma takiej komend!

No ok, tylko co tu wpisać zamiast dev/sdx, bo nie chcę uwalić Windowsa - jest on duuużo ważniejszy!

To musisz zobaczyć w gparted jak nazwany jest dysk M2 - podejrzewam że —> /dev/nvme0n1
(to w środku zero)

Są.

sudo update-grub

sorry literówka :sweat:
już poprawiłem

Ogólnie to jest do całego dysku, a nie do partycji. Pierwsze polecenie, które Ci nie działało powinno wystarczyć.

Nie działa ani

Sudo GRUB update

Ani Sudo update-GRUB

Pisało wtedy, że nie ma takowego polecenua

Na source forge znalazłem jeszcze ISO Boot Repaie Disk. Pobrałem, zrobiłem bootowalnego pendrive, ale nie startuje

Kernel Panic i error cobecting TPM chip

Spróbuj:

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

lub

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Powinno być równoznaczne z tym wcześniejszym poleceniem.

A jak nie działa to:

sudo apt-get update; sudo apt-get install --reinstall grub

Powinno naprawić polecenie sudo update-grub.

Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że kopiujesz niewidzialny znak. Więc radziłbym ręcznie przepisać.

Tutaj masz więcej infromacji:

Masz włączony w BIOSie TPM ? - wyłącz go i powtórz procedurę naprawy Gruba.
(chodziło o „error conecting” chyba)

Tak

Masz włączony w BIOSie TPM ?

Tak, bo mam Win11.

@szukam_gry
Ja to próbowałem na Live Kubuntu 21.10. Ja mam 22.10, to dobrze?

No to masz problem - twój Kubuntu w tej wersji prawdopodobnie nie obsługuje TPM a przystosowanie go jest dosyć skomplikowane.