Problem z HDD - długo się wszystko wczytuje


(Dyskbackup) #1

Witajcie,

mam problem ze swoim HDD. Posiadam na nim sporo plików bo jest to dla mnie magazyn, przy otwieraniu folderów ikony pliki ładują sie bardzo pomału, widze w menadżerze zadań, że czas dostępu jest dość wysoki.

Miałem sporą fragmentację plików, ale zrobiłem z tym, teraz wynosi może 2 %, nie więcej.

Czemu pojawiają się takie skoki na benchmarku od HD TUNE? Jak mogę przyspieszyć działanie tego dysku?

screenshot_2.png


(RuskaKosiarka) #2

Zacznijmy od tego że twój dysk pracuje wolniej z uwagi że nie masz na płycie głównej portu SATA3 lecz SATA2. (Obecny tryb SATA/300, obsługiwany SATA/600).


(Cedar) #3

I uważasz, że to jest przyczyna problemów? Ten dysk nie pracuje wolniej z powodu podłączenia do starszej wersji kontrolera!
Nie ośmieszaj się!
HDD SATA 3 nie osiągnie transferu ponad 3 Gb nawet podłączony do SATA 3, więc to nie jest powodem problemów.

Dysk ma bardzo nierównomierny transfer co widać wyraźnie na benchmarku i nie jest to spowodowane podłączeniem do SATA II.

PS. kiedy wymyśliłeś sobie te nowe tryby SATA/300 i SATA/600 - takie “coś” nie istnieje, jest tylko SATA II (3 Gb/s) i SATA 3 (6 Gb/s), no, pewnie napiszesz jeszcze o “SATA/150”  :wink:

 

@nickis poczekaj na kogoś kto dobrze zna się na analizie raportów S.M.A.R.T.


(RuskaKosiarka) #4

Jeżeli byłbyś łaskaw spojrzeć na screen (ewentualnie odpalić Crystal’a u siebie) będziesz mógł dostrzec takie oznaczenia w programie.


(mrFreeze) #5

Smart wygląda wzorowo. Napisz jaką masz płytę główną i daj screena z Zarządzania dyskami (znaczek Win z klawiatury + R wpisz diskmgmt.msc zatwierdź enterem)


(Dyskbackup) #6

Zarządzanie dyskami:

 

 

Płyta: MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155


(mrFreeze) #7

Ogólnie masz 2 dyski 3TB plus jakiegoś 120GB ssdka? Jedna partycja na takim dysku to nieporozumienie. Kolejna sprawa nie wiem ile masz plików w jednym folderze jak kilka/kilkanaście tysięcy zawsze będzie się powoli wczytywać. Polecam używać jakiegoś menadżera plików w stylu Total Commandera.