Problem z HDD - długo się wszystko wczytuje

Witajcie,

mam problem ze swoim HDD. Posiadam na nim sporo plików bo jest to dla mnie magazyn, przy otwieraniu folderów ikony pliki ładują sie bardzo pomału, widze w menadżerze zadań, że czas dostępu jest dość wysoki.

Miałem sporą fragmentację plików, ale zrobiłem z tym, teraz wynosi może 2 %, nie więcej.

Czemu pojawiają się takie skoki na benchmarku od HD TUNE? Jak mogę przyspieszyć działanie tego dysku?

screenshot_2.png

Zacznijmy od tego że twój dysk pracuje wolniej z uwagi że nie masz na płycie głównej portu SATA3 lecz SATA2. (Obecny tryb SATA/300, obsługiwany SATA/600).

I uważasz, że to jest przyczyna problemów? Ten dysk nie pracuje wolniej z powodu podłączenia do starszej wersji kontrolera!
Nie ośmieszaj się!
HDD SATA 3 nie osiągnie transferu ponad 3 Gb nawet podłączony do SATA 3, więc to nie jest powodem problemów.

Dysk ma bardzo nierównomierny transfer co widać wyraźnie na benchmarku i nie jest to spowodowane podłączeniem do SATA II.

PS. kiedy wymyśliłeś sobie te nowe tryby SATA/300 i SATA/600 - takie “coś” nie istnieje, jest tylko SATA II (3 Gb/s) i SATA 3 (6 Gb/s), no, pewnie napiszesz jeszcze o “SATA/150”  :wink:

 

@nickis poczekaj na kogoś kto dobrze zna się na analizie raportów S.M.A.R.T.

Jeżeli byłbyś łaskaw spojrzeć na screen (ewentualnie odpalić Crystal’a u siebie) będziesz mógł dostrzec takie oznaczenia w programie.

Smart wygląda wzorowo. Napisz jaką masz płytę główną i daj screena z Zarządzania dyskami (znaczek Win z klawiatury + R wpisz diskmgmt.msc zatwierdź enterem)

Zarządzanie dyskami:

 

 

Płyta: MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155

Ogólnie masz 2 dyski 3TB plus jakiegoś 120GB ssdka? Jedna partycja na takim dysku to nieporozumienie. Kolejna sprawa nie wiem ile masz plików w jednym folderze jak kilka/kilkanaście tysięcy zawsze będzie się powoli wczytywać. Polecam używać jakiegoś menadżera plików w stylu Total Commandera.