Problem z HDD - nie mogę skasować plików i inne problemy


(Grzesiu8) #1

Witam!

Najpierw jak wygląda sytuacja:

Mam 2 dyski:

a - Segate 40 GB ST340810A (na tym są 2 partycje C - systemowa i F)

b - Segate 40 GB ST340015A (1 partycja - narazie :P)

Są to dyski ATA 100

Problem jest taki:

DYSK A:

  1. Instalując Windowsa XP robiłem partycje 10 GB na C (FAT32), 30GB na F (FAT32) (literka była D ale później zmieniła się na F - ale mi to nie przeszkadza). Włączając program HD Tune dysk ma niby 38GB (a nie 40!), na dodatek sumując rozmiar patrząc na to co pokazuje XP to ma: C - 9,75GB a F: 25,7GB razem 35,75GB. Pytanie takie: Gdzie się podziały moje Giga?? I czemu HD Tune pokazuje 38??

  2. Często nie chcą mi sie kasować pliki! To wygląda tak że kasuje one znikają, ale miejsca nie ubywa i jeśli wyłącze folder i włącze to ten plik nadal jest. Gdy chcę go usunąć kolejny raz - pojawia sie komunikat:

Nie można skasować pliku. Plik jest używany przez inną osobę lub program (coś takiego - nie pamiętam dokładnie). Zrobię reseta kompa i nie ma tego pliku i zmienia sie miejsce na dysku. No ale nie będe cały czas po kasowaniu plików resetował kompa! Może dodam, że dzieje się to przedewszystkim z większymi plikami (po około 700MB np w formacie .avi).

--> to już zrobiłem!! :slight_smile: Poczytałem na forum i znalazłem program Unlocker :slight_smile:

  1. W Panel Sterowania>Narzędzia Administracyjne>zarządzanie dyskami> ten dysk jest nazwany jako dysk0 35,55GB (kolejna dziwna sprawa - kolejna inna wartość). Partycja C Zdrowy System, Partycja F Dysk logiczny, partycja rozszerzona. No właśnie - co to znaczy?? Logiczny i rozszerzona?? I co to znaczy odporność na uszkodzenia - NIE??

Teraz DYSK B:

To jest prezent od wuja z Niemiec - mówił, że zawiesił się i nie chciał odpalić więc zminił na nowy. Co sie okazało - podłączyłe go no i rzeczywiście - na początku nie chciał działać ale później "zaskoczył" - bardzo głośno przeskakiwało coś w nim. Skasowałem wszystkie dane jakie były na nim (nie formatowałem) i nagrywałem swoje dane. W pewnym momencie stalo mi się to samo co wujowi. Cały komp sie zawiesił i nie mogłem go odpalić. Po jakimś czasie znów zaskoczył i stwierdziłem, że to może jakieś bad sektory. Sprawdziłem go najpierw HD Tune 2.53

ten znalazł 1 czerwony kwadracik. Poźniej przeskanowałem HDD Regeneratorem, znalazł tylko jeden bad sector - mielił go ale naprawił. Pożniej HD Tune juz nie znalazl czerwonych kwadratów :slight_smile:

Ale pytanie jest takie: czy te stukanie mogło być spowodowane tym bad sektorem? A może powinienem go sformatować albo jakoś wyczyścić (czytałem gdzieś o zerowaniu sektorów lub coś takiego). A może są jakieś programy, które odcinają te bad sectory? I jakiś program do czyszczenia (kiedyś czytałem o CS lub CW (??) Cleaner ale wlasnie nie pamietam tych 2 pierwszych liter...)

Dodam, że w Panel Sterowania>Narzędzia Administracyjne>zarządzanie dyskami> wyskakuje mi, że jest to dysk Zdrowy, Aktywna a system plików NTFS.

Czy można mieć jeden Dysk w FAT32 a drugi w NTFS?

I ostatnia rzecz:

Potrzebuje jakiegoś programu jak HD Tune, aby mi pokazał info tak jak w zakładce health (bo nie pokazuje - ten program chyba jest przeznaczony do dysków SATA i innych a moje sa ATA)

A może mam wyłączonego S.M.A.R.T-a? To gdzie się go włącza?? Czy go nie można włączyć tylko musi mieć taką funkcję dysk??

Sprawdziłem!! Przy starcie jest napisane S.M.A.R.T: Disabled :frowning: To jak to zmienić?

Z góry dzieki za pomoc!!


(JNJN) #2

Formatowanie dysku i po - poczytaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 571#370571

Do sprawdzania dysków,użyj wyłącznie narzędzi producenta danego dysku.

Jeśli dysk jest głośny - prawdopodobnie uszkodzony jest mechanicznie i nie nadaje się do użytku.Można spróbować usunąć z niego wszystkie partycje - ma być jak nowy,założyć i sformatować ponownie na NTFS.

Opcje SMART włączysz w biosie o ile masz taką funkcję,a dyski ją obsługują - poczytaj instrukcję do płyty głównej.


(Grzesiu8) #3

a czym mam go sformatować?

programem? XP? czy jakoś inaczej??

Książeczki do Płyty nie mam :frowning: Wiem tylko tyle, że GIGABYTE... a modelu nie pamiętam. A jak to może się nazywać w BIOSie?


(JNJN) #4

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... hl=delpart

Dokumenty płyty,może napisane na samej płycie,program Everest i sprawdź i google i szukaj instrukcji.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Taka lub podobna opcja:

TU