Problem z HDD nie startuje lub wywala Blue Screena

Witam

Mam taki problem po zmianie płyty dysk HDD 1tb przestał startować, używam innego a stary muszę podłączać do kompa po włączeniu komputera - jak pena.

Jak ustawie bootowanie z niego to po załadowaniu windowsa tzn okien na czarnym tle wywala blue screena. Niestety trwa to może 1/10sek więc nie przeczytam chociaż zdążę zauważyć, że są tam 3-4 linijki tekstu tylko.

Jak wspomniałem dysk nie startuje razem z kompem.

 

Inny dysk za to 250gb całkowicie mi go zawiesza po podłączeniu po włączonym kompie lub nie pozwala na włączenie gdy podłącze przed uruchomieniem kompa. Zawiesza mi go też przy ładowaniu kiedy są te okna na czarnym tle.  Oczywiście windows7 ładuje się z dysku 160gb.

 

Zależy mi w sumie tylko na naprawieniu 1tb,

Pozdro

Jeżeli to dysk SATA to jak masz w nowej płycie w biosie ustawiony tryb dla SATA IDE czy AHCI i jak miałeś poprzednio.

Jaką miałeś płytę i na jaką wymieniłeś? Podejrzewam, że chipset jest inny i musisz teraz dograć do starego systemu za pomocą konsoli z płyty instalacyjnej Windows i przy pomocy narzędzia DISM nowe sterowniki dla chipsetu.

Tutaj opis narzędzia DISM: http://aveoworklogs.cba.pl/2015/06/27/wymiana-plyty-glownej-bez-reinstalacji-systemu-windows-7/

lub: http://www.maxkomputery.pl/komputerowy-newsletter/2013-08-13-10-57-48.html

Mam teraz MSI 970 Gaming

Miałem gigabyte ga-m565-s3

Dysk SATA tak.

Czytam tamto ale nie mam żadnych płyt do tego.

Dysk działa po podłączeniu do włączonego kompa a chciałbym ustawić boot bym z niego miał Win7.

 

EDIT:

Domyślnie mam teraz AHCI chciałem odpalić IDE i REID ale na każdym wywalał mi blue screena.

I nie wiem co poprzednio miałem.

a nie możesz od kogoś pożyczyć. Ponieważ bez środowiska Windows PE 3.0 nic nie zdziałasz. Dla Windowsa taka zmiana płyty (chipsetu) to za dużo i jej nie ogarnia. Tak jak napisałem potrzeba załadować nowe sterowniki od chipsetu i AHCI. Wtedy system powinien startować normalnie.

Zmieniłem w biosie z AHCI na IDE dysk ruszył działało ale po wyłączeniu kompa a następnie włączeniu już nie rusza, bo dysk nie startuje. Musiałem znowu na AHCI i bootować z dysku 160gb. A 1tb zadziałał dopiero po odłączeniu i podłączeniu go na włączonym kompie. Co on sie w pendrive zamienia hahaha…

Więc włączyć go mogę ale co poradzić na to, że startuje?

Jest też opcja, że zanim jeszcze bios mi się załaduje odłączam i podłączam ten dysk 1tb chwile później mam wybór bios-del, boot-f11 albo czekać na włączenie. Czyli klikam F11 i wybieram 1tb… a to jest niewygodne i denerwujące.

To ja już nie rozumiem. Z tego 1TB Windows uruchamia się normalnie jak go z F11 uruchomisz?

To jak uruchomisz Windows obojętnie z którego dysku, ale ten 1TB będzie działał to pokaż na forum odczyt smart tego dysku, bo z Twoich ostatnich wyjaśnień wychodzi, że może być uszkodzony.

Już Ci tłumaczę jak to wyglada. Przyjmijmy, że dysk 160GB to A a dysk 1TB to B.

Włączam kompa startuje z A. Gdy już jest włączony mogę np włączyć przeglądarke już wtedy podłączam dysk B do kompa - na zasadzie pendrive. I wtedy on się włączy. Następnie reset kompa, włączenie biosu, ustawienie z AHCI na IDE znów reset (klikając reset nie power bo ciągle musi być prąd) i z F11 jestem w stanie odpalić kompa z dysku B.

 

Więc tu jest właściwie 1 problem. Dysk ruszy dopiero po podłączeniu go do działąjącego kompa.

Mogę też zrobić tak, że zanim jeszcze załąduje się bios od razu podłączyć dysk 1TB on ruszy zanim uruchomi się bios i wtedy mogę go odpalić z F11 (oczywiście jeżeli wcześniej ustawie z AHCI na IDE)

 

Baw się tak dalej to nic Ci nie pozostanie tylko wymiana dysku lub innego podzespołu komputera…

Windowsa instalujesz pod konkretną specyfikację sprzętową zatem zmiana np. płyty głównej wymaga by dla porządku zainstalować ponownie system…

W pierwszej odpowiedzi masz instrukcje co powinieneś zrobić aby tego uniknąć - nie jest to rozwiązanie, które 100% gwarantuje pracę bez problemów - ale jest na to spora szansa…

 

edit: tak łopatologicznie - Windows domyślnie zapisuje sobie “ścieżkę” dostępu do plików rozruchowych na fizycznym urządzeniu, czyli dysku HDD… zatem jeśli podłączasz ten dysk jako urządzenie USB to ścieżka ta się zmienia… Są tam jakieś tricki na uruchomienie systemu windows na dysku USB, ale sama praca na takim rozwiązaniu jest mało komfortowa…

 

Dobra to jak go wezmę włączę na AHCI i zainstaluje Win to zadziała? Bez płyt i sterowników bo nic nie mam…

On jest podzielony na C E i F tylko z C mam usunąć i tam go zainstalować? Nie chce wszystkiego stracić.

Jeżeli tak to jak już to zrobie to wszystkie pliki z 160GB wgrać do 1TB i będzie git bo sterowników do płyty głównej mam dużo w sensie ponad 1GB bo ma dużo programów do boosta itp.

Czyli dysk 1TB odpala system ale gdy w Biosie jest ustawione IDE. A z tego drugiego dysku jak jest AHCI.

To jak zbootujesz z tego 1TB to wgraj sterowniki z CD dołączone do płyty i jakby nie chciał się zam zainstalować to wymuś poprzez indywidualną instalację sterownik AHCI, ewentualnie od chipsetu, bo razem może być ten od AHCi zintegrowany. Wtedy restart i w bios przestaw na AHCI i 1TB powinien ruszać bez kombinowania.

Jakie sterowniki? Jak go wrzucę i będę wgrywał Windows 7 to jak mam sterowniki wgrać tego nie rozumiem reszte tak.

Kolejna sprawa jest taka, że do prawidłowego działania dysk twardy potrzebuje odpowiedniego napięcia… Na jakiej zasadzie podłączasz ten dysk 1TB i czy to jest 3,5 " - masz jakiś zasilacz do tego ?

Jak chcesz wgrać system na nowo to dopiero po instalacji musisz zapodać sterowniki z dołączonej płyty cd.

Ale jak dawałem ci pierwszą poradę to w odpowiedzi otrzymałem że nie masz żadnej płyty od Windowsa a teraz system na nowo chcesz stawiać? To jak chcesz ale wszystko będziesz musiał zainstalować na nowo (programy i ustawienia).

UP Ja mam płyte z Win i sterowniki do płyty i wszystkiego innego oprócz tego do dysku.

BeQUiet 400W zasilacz

 

Ale do dysku twardego nie ma sterowników osobnych one są na płycie CD z płytą główną, bo to chipset odpowiada za dysk twardy.

Czyli jak masz płytę z WINDOWS to możesz wykonać moją pierwszą poradę.

Możliwe, że masz problem z zasilaczem i dlatego ten 1TB przestał startować w tandemie - podłącz zatem tylko tego 1TB do kompa - zbootuj płytę i spróbuj najpierw naprawy (zrób też ten chkdsk)… 

jak nie pomoże to zainstaluj system od nowa ale bez formatowania (czyli system na system - tak żeby utworzył się katalog Windows.old)

Ok to już rozumiem raczej. Więc mam podłączyć tylko ten dysk odpalić bios tam ustawić AHCI i wgrać na niego Windowsa? Tego 160gb już nie podłącze o nie potrzebny będzie więc czy może dostać na IDE?

 

EDIT: Dysk nie wchodzi do 2 kompa tak samo.

najpierw to zrób sobie bckp sterowników programikiem double driver:

http://www.dobreprogramy.pl/Double-Driver,Program,Windows,42901.html

po ewentualnej reinstalacji będzie można je przywrócić

Bez tego, na 1tb są sterowniki jeszcze ze starej płyty gigabajta wszystko mam na płycie więc problemów nie będzie. Wyłączem więc kompa i robi to a zaloguje się na lapku.

 

EDIT: Bez formata starego C sie nie obejdzie bo ma wolne tylko 5gb

Zrobiłem wszystko działa ale dalej dysk muszę podłączać przed załadowaniem biosu.

No a jakbyś chciał ? to nie jest przecież hot swap…