Problem z IE i deinstalacją Opery

Z systemem Vista “poznałam się” ostatnio dzięki znajomym, którzy kupili laptopy i prosili o zainstalowanie programów, zgranie systemu na płytki z partycji recovery itp. Mam jednak pewne problemy z systemem na laptopie kolegi ( Toshiba L-40-14F, Widows Vista Home Basic). Pierwszy to taki, że przy podłączaniu routera D-Link DI-524 ( nie robiłam sieci domowej, tylko bezprzewodowe podłączenie laptopa z netem w obrębie mieszkania), chcąc je skonfigurować, robię to zwykle przez IE, bo na Operze nie działa, przeglądarka zawieszała się tak skutecznie, że nie można było wejść do panelu routera. Udało mi się to dopiero na Firefox.

W IE włączony jest system ochrony, ale nawet po jego wyłączeniu problem był dalej taki sam. Poza tym prosiłam żeby raczej korzystano z Opery, ale tu znowu następne niespodzianki. Utworzyłam koledze konto pocztowe, bo było mi potrzebne do uzyskania klucza produktu przy rejestracji programów, miedzy innymi Ashampoo. Odpowiednio skonfigurowałam je w przeglądarce i wszystko było ok. Kolega chciał je jednak zmienić, bo nie podobał mu się login. Założyłam więc następne na Onecie i działa przez stronę jak i w programie pocztowym Visty, ale w Operze tylko odbiera, a nie chce wysłać. Pomyślałam, że odinstaluję Operę bo było tam już trochę namieszane z konfiguracją i ku mojemu zdumieniu, nawet po wyczyszczeniu rejestru, wyrzuceniu jej folderów z C:\Program Files i katalogu Users, dalej po nowej instalacji jest taka jak była, z wszystkimi ustawieniami. Gdzie i czy w ogóle jest w Vista coś takiego jak w XP, jak dane aplikacji, lub gdzie jeszcze może siedzieć program lub jego resztki po deinstalacji? Kolega zielony, obsługa kompa to na razie czarna magia i chciał mieć możliwość korzystania z poczty właśnie z Opery a tu klops. Mam więc takie pytania: jak ściągnąć zabezpieczenia IE ( ustawiony jest poziom domyślny) i jak skutecznie odinstalować Operę. Problemu z konfiguracja kont pocztowych nie mam, Opery używam juz kilka lat i nie wiem gdzie tkwi przyczyna z działaniem poczty. Wiem, że można było sprawdzić to w opera:about, nawet sprawdzałam, ale miałam mało czasu aby znaleźć wszystkie ścieżki, a teraz chciałabym pomóc koledze aby sam to zrobił, choć nie wiem czy sobie poradzi.

dane o ustawieniach mogą być w c:\użytkownicy\nazwa użytkownika\App Data\Roaming itd. co do konfiguracji klienta poczty pamiętaj by zaznaczyć serwer wymaga uwierzytelnienia by wysłać z klienta poczty przez onet,wp itd.

pamiętaj również, że jak coś konfigurujesz w operze instalujesz dodatki do niej to robisz to przez uruchomienie aplikacje w trybie administratora. w Viście i IE poczta wbowa działa tak jak w XP nie ma żadnych problemów.

O tym, że serwer wymaga uwierzytelnienia wiem, w Operze próbowałam różnych ustawień: Automatycznie i AUTH LOGIN i niczego to nie zmienia. Specjalnie u siebie na kompie w Operze skonfigurowałam jego konto i działa w obie strony, więc nie mam pojęcia o co chodzi. Tak samo jak nie wiem dlaczego nie można zalogować się do routera przez IE? Mam ten sam model routera co i kolega i nie mam z tym problemów, z tym, że mam XP. Tak sobie myslę, czy to nie może być sprawka działającego w systemie Vista programu Windows Defender? Nie używam go obecnie, więc nawet nie pamiętam czy tam są jakieś ustawienia odpowiadające za powyższe problemy?

na pewno to nie jest kwestia Windows Defender, co to za router być może poziom zabezpieczeń IE uniemożliwia skorzystanie z routera.

Router D-Link DI-524. Mam taki sam, znalazłam stronę na ktorej zrobiłam test kompatybilności z Vista i wyszedł ok. Router działa, wszystko w porządku, tylko do jego panelu z poziomu IE nie da się wejść. Można się tylko zalogować i na tym koniec. IE zawiesza się na amen, żadnych operacji nie da się przeprowadzić. Dobrze, że przyszedł mi na myśl Firefox, bo w ogóle połączenia bym nie skonfigurowała. Cały czas męczy mnie właśnie ten poziom zabezpieczeń IE, jak można go zdjąć? Ustawienia zabezpieczeń, jak już pisałam, są ustawione na domyślne. Co do wysyłania poczty z Opery, to chodzi mi o kienta poczty w Operze, ze stron nie ma problemu. Ciągle nie można wysłać wiadomości mimo poprawnych ustawień konta w kiencie, uwierzytelnianie jest włączone i zaznaczone w pop3 jak i smtp.Cały czas, sorry, że powtórzę, chodzi o pocztę Opery, tj. jej klienta.

Myślę, że musi to wszystko dotyczyć jakichś extra zabezpieczeń Visty, sama nie mam tego systemu, mój kontakt z nim ograniczył się tylko do instalacji programów na laptopach znajomych, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z komputerem i bladego pojęcia. Problem z pocztą jest tylko na jednym z nich.

uruchom przeglądarkę w trybie administratora ale zanim to zrobisz wyczyść cache przeglądarki i przywróć ustawienia na mniejsze (w kontekście zabezpieczeń) zabezpieczeń lub ustaw na mniejsze - pamiętaj, że wszystkie zmiany dokonujesz uruchamiając IE z trybu ADMINA. Co do Opery to nie wiem nigdy nie używałem :wink: korzystam z gmail-a od lat.

nie sądzę, istotną zmianą w Viście jest ograniczenie uprawnień do folderów systemowych oraz uwierzytelnienie operacji w systemie UAC. sprawdź firewalla, podaj dokładny kod błędu Opery.

Ok, dzięki za rady, ale nie mam teraz tego laptopa u siebie, a kolega sam sobie nie poradzi. Jak będę u niego to sprawdzę. Włączona zapora systemowa i AV - Avira AntiVIR PersonalEdition, z gazetki na pół roku. Właśnie jakoś dziwnie jest z kontem użytkownika, niby jest tylko jedno, tworzy się podczas instalacji, ale ma ograniczenia i tu mam pytanie, czy można nadać mu wszelkie prawa? - czy zostawić tak jak jest, bo tak pewnie bezpieczniej.

nie. możesz wył UAC i nadawać prawa poszczególnym elementom systemu (plikom) odpowiednie prawa (zmieniając przy tym właściciela pliku)