Problem z ilością miejsca na dysku

Witam,

Mam nietypowy problem. Ostatnio trochę wariuje mi dysk i mam wrażenie że Windows nie radzi sobie z obliczaniem danych na dysku. Obecnie z poziomu Mojego Komputera pokazuje mi zajęte ponad 208 GB dysku, jednak gdy wejdę w Dysk C: to łącznie z ukrytymi plikami pokazuje mi zajęte 188 GB. Ponadto wczoraj wieczorem zwolniłem trochę pamięci i kładąc się spać miałem 46 GB wolnego miejsca, a dziś rano już tylko 30,2 GB. Macie może jakieś pomysły co może być nie tak i czy mogę w jakiś sposób odzyskać to wolne miejsce? 

  • Ogranicz miejsce na dysku zajmowane przez Punkt przywracania systemu do np. 1-1,5 GB, i tylko dla partycji systemowej. Inne partycje wyłącz z przywracania!

  • Ogranicz miejsce w Koszu dla każdej partycji do np. 200 MB.

  • Wyłącz hibernację jeśli z niej nie korzystasz.

  • Ustaw plik stronicowania w oknie Pamięci wirtualnej na wartość stałą (Rozmiar niestandardowy), początkową i maksymalną na np. 2048 MB lub 3072 MB.

To wszystko powinno znacznie ograniczyć “szaleństwa” systemowe na dysku. Faktycznie zajęte miejsce na dysku odczytuj wyłącznie z “Mojego komputera”. Inne porównywania nie mają sensu. Miejsce na dysku zwalniaj najlepiej przy pomocy dobrze ustawionego CCleaner’a.

 Moja propozycja.

W oknie pamięci wirtualnej - jeśli masz co najmniej 4Gb Ram - zaznacz opcję " Automatycznie zarządzaj plikiem stronicowania dla wszystkich dysków"

W Menu Start wpisz Oczyszczanie dysku, następnie uruchom aplikację jako Administrator. Zaznacz do oczyszczania dysk C.

Wykonuj regularnie defragmentację dysku, jeśli jest co najmniej 5% pofragmentowania plików. 

Usuń wszystkie punkty przywracania w Ochronie systemu, a następnie utwórz punkt przywracania na wszelki wypadek.

WIN+R :

CLEANMGR.exe /SAGESET:1 ( zaznaczyć wszystko ! )

CLEANMGR.exe /SAGERUN:1) 

Restart

Następnie : 

C:\WINDOWS\SOFTWAREDISTRIBUTION\ DOWNLOAD? (0 B) (WU - wył !)

CCLEANER

CHKDSK

Defragmentacja

Dzięki bardzo za odpowiedzi,

zrobiłem wszystko, część z tych rzeczy o których pisałeś Pojar już miałem odznaczoną ale dodałem to co napisałeś i część pamięci się zwolniła. Zbigg47 dzięki za radę odnośnie RAM’u, oczyszczanie dysku zrobiłem wcześniej i usunęło mi tylko ok.4 GB - ale zawsze. Na defragmentację nie mogę sobie pozwolić bo to dysk SSD, ale dziękuję za pomysł. Gdyby ktoś miał jeszcze ten problem, udało mi się też w dużej mierze go rozwiązać przez AVG PC TuneUp i usługę AVG Disc Doctor. Przeskanował mi on system po restarcie w oknie przypominającym MS-DOS zrobił coś podobnego do chkdsk’a i jakimś cudem odzyskał te dane.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaangażowanie, temat do zamknięcia.

“Na defragmentację nie mogę sobie pozwolić bo to dysk SSD, ale dziękuję za pomysł.”

N I E P R A W D A  !!!

“Rzeczy nie zawsze są takimi jakimi być się wydają .”

To może coś ala “Hamlet” :

http://www.dobreprogramy.pl/Dyski-SSD-defragmentowac-czy-nie-defragmentowac-oto-jest-pytanie,News,60464.html

“Podsumowując: stwierdzenie, że defragmentacja to mechanizm przestarzały i niepotrzebny jest błędne. Jej wyłączanie to w zasadzie działanie na szkodę swojego systemu plików. Nowoczesne dyski SSD są natomiast na tyle wytrzymałe, że nie powinniśmy przejmować się zapisami dokonywanymi przez mechanizm defragmentacji – znacznie więcej zapisów wykonamy my sami, po prostu używając dysk jako nośnik pamięci.”

Ręcznie (x4) raz w miesiącu po każdym WU stosując systemowe oczyszczanie dysku i poprzedzając ją CHKDSK .

6-letni SSD 128GB , stosuję od 5-ciu lat i nadal ma się świetnie .

Wyłączenie automatycznej defragmentacji dysku jest “dobre” , błędem jest nie wykonywanie jej w ogóle .

Nie chodzi o to :) 

wchodząc w Defragmentator dysków przy Dysku C: mam - nigdy nie uruchamiaj. Pozostałe mogę normalnie defragmentować. Co więcej… wchodząc w defragmentator programu AVG PC TuneUp pojawia się informacja: “Dyski typu Solid State (SSD) nie są analizowane ani defragmentowane, ponieważ mogłoby to spowodować skrócenie ich żywotności.”. Inne dyski podłączone do komputera defragmentuję regularnie ale są to HDD albo flash, więc nie ma problemu. Nie chciałem ryzykować więc od roku mój SSD nie był defragmentowany. Niemniej poczytam jeszcze na ten temat trochę, dzięki za radę :wink:

A o co ? Ty przeczytaj najpierw ten artykuł w całości ! To co piszesz są to zasłyszane opinie powtarzane wielokrotnie na tym portalu , które w świetle tego artykułu i nie tylko , nie sposób nazwać inaczej jak : informatycznymi herezjami! Kłamstwo powtarzane wielokrotnie i tak nigdy nie osiągnie statusu prawdy!

“Od samego błędu gorsze jest tylko uporczywe w nim tkwienie .”

AVG PC TuneUp et consortes ? To te programy osiągnęły status : “Roma locuta , causa finita .” ? Naprawdę ?