Problem z instalacją i klonowaniem dysku MBR na GPT

Cześć, mam taki problem że mam licencję cyfrową na windowsa bo miałem wcześniej win 7 i ostatnio złożyłem nowy komputer z UEFI (Wcześniej był czysty bios, stary komputer) i ten dysk jest na MBR, a potrzebuję GPT. Jak sklonować i zostawić system, żeby działał na partycji GPT?

Możnaby sklonować byle jak i MBR „wywalić” tym:

Krok z konwersją na wyłączonym systemie spod WinPe.

Jedynie twórca bloga jest niegrzeczny i blokuje kody, grafiki i cytaty po wykryciu ABP, AdBlocka i uBo (AdGuard pewnie już go przechytrzył i pewnie naprawili problem w liście „Adguard Base (English)”).

Dzięki, chodziło mi o to, że mam windowsa 10 z klucza 7demki i mam cyfrową licencję. Specke mam dobrą, ryzen 5 2600x itp

Rozumiem, że ty chcesz uniknąć potrzeby ponownej aktywacji systemu na nowym sprzęcie. Niestety po sklonowaniu dysku z aktywowanym Windowsem ze starego sprzętu i podłączeniu do nowego komputera system może wywalić komunikat o niezgodności sprzętu i wymusić sobie ponowną aktywację. Ponowne wpisanie klucza z Windowsa 7 podczas aktywacji może umożliwić aktywację Windowsa 10 ale wcale nie musi, bo Microsoft jakoś niedawno wyłączył możliwość aktywacji Windowsa 10/11 kluczami ze starszych wersji systemów. Klonowanie dysku w tym przypadku Ci nie pomoże, a jak masz duży przeskok technologiczny między obydwoma komputerami to lepszym rozwiązaniem będzie ponowne zainstalowanie systemu.

Wtedy można ponownie zainstalować mini partycję pendrivem z bootowalnym windowsem, które umożliwiają poprawne uruchomienie systemu. Mogę być w błędzie, ale komendy SPC /scan itp. Potrafią temu zaradzić

Jak chodziło o ‘sfc /scannow’ to wątpię, że ona da radę ogarnąć EFI a tym bardziej reaktywować licencję cyfrową.

Komendy z ‘SLI.vbs’ też się mogą wywalić, że będzie potrzebna aktywacja drogą telefoniczną lub ich aplikacją webową.

Na piechotę można starszy Windows tak „przemielić” by uzyskać GPT z partycją EFI (opcjonalnie gdy zawiedzie program MS odpalny z WinPE i nie chcemy się bawić darmowymi programami od np. EaseUS):

(Dalej ten sam blog z blokadą treści przy blokowaniu reklam Google)

W sumie ciekawe czy klucze BOX 7 też zostały przez MS skreślone do aktywacji 10 i 11 (nawet jak jakieś komunikowały się z serwerem MS przed banicją).